Web Sürümüne Geç

Çatı krizi

Cuma 08.05.2010

Çatının açılır kapanır olup olmayacağına dair soruların havada kalmasına sinirlenen yönetici Işın Çelebi: TOKİ'nin verdiği olur yazısı var. Bunu tartışmak söz konusu olamaz.

Galatasaraylıların dört gözle beklediği Türk Telekom Arena Stadı'nın inşaatında gelinen durumla ilgili yapılan bilgilendirme toplantısında 'çatı krizi' yaşandı. Çatının açılır kapanır olup olmayacağına dair yöneltilen bir soruya TOKİ Başkan Yardımcısı Haluk Karabel ve Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat'ın kesin ve net cevap verememesi üzerine, toplantıyı izleyen yönetici Işın Çelebi'nin yaptığı açıklama ortamı gerdi. Çalışmaları anlatan Polat, "Bitiş tarihi 29 Ekim 2010, taraftarın ağırlanması sezonun ikinci yarısı ya da ortasında olacak. Bu kadar büyük projede aksaklıklar olabiliyor" dedi.

POLAT: BEN DE BİLMİYORUM
Ardından söz alan Karabel, "Şu anda inşaat çalışmalarının yüzde 95'i tamamlanmış durumda. Çatı ile ilgili görüşmelerimiz ise sürüyor" diye konuştu. Bunun üzerine Adnan Polat, "Proje bize söylenen şekilde teslim edilecek. Ama stadın açılır-kapanır kısmı henüz ihale edilmedi. Bize teslim edildiğinde çatı olacak mı olmayacak mı ben de bilmiyorum" ifadesini kullandı. Karabel ise "Çatının açılır kapanır sisteminin ana kısımlarını yerleştireceğiz. Daha sonra kapakları takılacak. Çatının aynı tarihe yetişmesi zaten mümkün değil" ifadesini kullandı.

BUNU KAYITLARA GEÇİN
Bu açıklamanın ardından Işın Çelebi mikrofonu isteyerek görüş belirteceğini bildirdi ve "Kayıtlara geçmesi için söylüyorum. Çatının açılır-kapanır olacağı protokollerde açık ve net belirtilmiştir. TOKİ'nin verdiği bir olur yazısı var ve yaptığımız toplantılarda bu kabul edildi. Bu konuyu yeniden tartışmak söz konusu olamaz. Yapılacak olan, teknik olarak nasıl gerçekleştirileceğinin değerlendirmesidir. Aksi bir durumun hesabını Galatasaray camiasına veremeyiz.
TOKİ tarafından bu işin oluru zaten mart ayında açıklanmıştır" şeklinde konuştu.

BAŞKANI SİNİRLENDİRDİ

Çelebi'nin yerine oturduktan sonra da yanındakilere, "Hiç kimsenin gücü yetmez bunu yapmamaya. Şakası yok bunun'' dediği duyuldu. Ardından tekrar devreye giren başkan Adnan Polat ise sinirli bir şekilde cevap vererek tartışmayı şöyle sonlandırdı: "Işın bey stadın üzeri kapatılacak. Bunu kimse tartışmıyor. Bizim konuştuğumuz konu, stadı teslim aldığımızda bu sistemin olup olmayacağı. Bunun dışında tartışılan bir şey yok. Biz kapatılacağını ya da kapatılmayacağını tartışmıyoruz. Ne zaman olacağını tartışıyoruz."

* * *

BAŞBAKAN'A TEŞEKKÜR
Türkiye Cumhuriyeti'nde hiçbir Başbaka'nın böyle bir projeye imza atmayacağını ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imza koyduğunu hatırlatan Polat şunları söyledi: "Kendisi projeyi yakinen takip ediyor ve bitmesi için bizim kadar da hassasiyet gösteriyor. Bu projenin şartnamesine uygun olarak biteceğinden hiçbir tereddütümüz yok. Desteklerinden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz."

VIP İÇİN ACELE EDİN
Yeni statta 154 loca ve 4 bin 500 VIP koltuk bulunduğunu aktaran başkan Polat, "Tüm locaların 3 yıl süreyle satışı tamamlandı. VIP koltukların da yarısını sattık.. VIP koltuk almak isteyenler acele etsin. Çünkü 1 Haziran itibariyle yüzde 15 zam uygulanacak. Bu satışlar sayesinde 60 milyon dolar civarında gelir oluştu. Hepsinin kasamıza girmiş olması mümkün değil ama belli planlar çerçevsinde ödemelerin büyük bölümü gerçekleşti" dedi.

DEKORASYON YAPACAĞIZ
Stadın kendilerine teslim edilmesinin ardından kulüp olarak yapmaları gereken çalışmalar olduğunu anlatan Polat, tüm projelerinin hazır olduğuna değindi. Başkan Polat, kaba inşaat biter bitmez dekorasyon çalışmalarına başlayacaklarını dile getirerek, "Artık çalışma temposu çok daha hızlı olacak. Çünkü tünelin sonuna doğru yaklaşıyoruz. Ekip olarak el birliğiyle çalışacağız. İnşallah Türk sporu için, Galatasaray için hayırlı bir tesis olacak" diye konuştu.

3 BİN 225 ARAÇLIK OTOPARK
En ileri inşaat teknolojisi ile uluslararası standartlara uygun olarak inşa edilen Seyrantepe Spor Kompleksi'nin konserden fuara kadar birçok amaç için kullanılabileceği bildirildi. 3 bin 25 adet kapalı ve iki yüz adet açık olmak üzere toplam 3 bin 225 araç kapasiteli otoparka sahip olan komplekse ulaşımın ağırlıklı olarak, yapımı Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen metro ile yaya olarak gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtildi.

BİN 200 TONLUK MAKAS
Üstlenici firmalardan Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, projeyi sözleşme teslim tarihi gereğince 29 Ekim 2010'da teslim edeceklerini belirtti. Geçtiğimiz hafta zorlu bir çalışmayı gerektiren, stadyumun 2 ana makasından bin 200 ton ağırlığında olan ilk makasın montajını hiçbir teknik ve iş güvenliği sorunu yaşamadan tamamladıklarını söyleyen Varlıbaş, genel inşaatın yüzde 75'inin, kaba inşaatın ise yüzde 98'inin tamamlandığını açıkladı. Varlıbaş şu anda içeride ve dışarıda ortalama 3 bin kişinin çalıştığını ve projenin işlerinin hızlanması ile birlikte bu sayının daha da artacağını sözlerine ekledi.

* * *
Galatasaray Başkanı Adnan Polat, TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel, üstlenici firmalardan Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş ve Uzunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Numan Uzun Türk Telekom Arena'da bilgi toplantısı düzenledi.

* * *
Uzunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Numan Uzun ise Seyrantepe Spor Kompleksi'nin inşasında üzerlerine düşen bütün sorumlulukları hassasiyetle yerine getirdiklerini ifade ederek, "Türk sporuna çok büyük hizmet verecek olan bu kompleksle Galatasaraylılar da gurur duyacaklar" ifadesini kullandı.


Yükleniyor
BİZE ULAŞIN