Polat: G.Saray için kayıptır

Cumartesi 29.05.2010 00:00

Galatasaray Kulübü'nün yürürlükte olan 30 yıllık tüzüğünü yenilemek için gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı, ikinci bölümünde karar yeter sayısının kalmadığı gerekçesiyle ertelendi.

Lutfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen genel kurulun, başlangıcı gibi bitişi de tartışmalar içinde oldu. Galatasaray'ın mevcut yönetim kurulu ile muhaliflerinin mücadele alanına dönen genel kurul, tarafların sert açıklamaları altında ertelenmek durumunda kaldı.

HAYRİ KOZAK'IN TEPKİSİ, GENEL KURULU ERTELETTİ

Tüzük Tadil Komisyonu içinde yer alan üyelerden Hayri Kozak'ın, bazı maddelerde yönetim tarafından değişiklikler yapıldığı şeklindeki sözlerinin, genel kurulun ertelenmesine neden olan durumu başlattığı belirtildi.

Toplam 169 maddeli tüzüğün, sadece 5 maddesi onaylanırken, kulübe üye olma koşullarını belirleyen 6. maddede yaşanan tartışmalarda, Hayri Kozak'la birlikte muhalif grubun salonu terk etmesi sonrası, karar yeterlilik sayısının altında kalındığı gerekçesiyle yeniden sayım istendi.

Genel Kurul Divan Başkanı Prof. Dr. Duygun Yarsuvat'ın yaptırdığı sayım sonrası yaklaşık 350 kişinin salonda kaldığı tespit edildi. Karar yeterlilik sayısı olan 512'nin çok altında üyenin salonda kalması üzerine, genel kurulun 26 Haziran Cumartesi gününe ertelendiği duyuruldu.

Diğer yandan, salonda sayım yapılırken, çok sayıda kişinin koridorlara çıktığı ve erteleme kararı alınmasını beklediği görüldü.

POLAT: ''GALATASARAY İÇİN KAYIPTIR''


Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nın sonunda kürsüye gelen Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, yaşanan durumdan kulübün zarar göreceğini söyledi.

Bazı üyelerin eleştirinin dozunu kaçırdığını ileri süren Polat, Galatasaray Kulübü Başkanlığı makamına karşı daha saygılı ifadeler kullanılması gerektiğini vurgulayarak, şunları dile getirdi:

''Ben Galatasaray Kulübü Başkanı olarak her türlü görüşe kucak açtım. Bu tüzüğün patronu siz genel kurul üyelerisiniz. Tartışma ortamı mutlaka olmalı, tartışma olmadan bir sonuca varılamaz ama karar çoğunluğu kalmadığı için bir erteleme oldu. Bu tüzükle ilgili biz üzerimize düşen görevleri yerine getirdik. Eğer bu 30 yıllık tüzüğün böyle devam etmesini istiyorsanız, siz bilirsiniz. Bu durum Galatasaray Kulübü için hem maddi hem manevi açıdan hem de zaman açısından kayıptır. Kimseye kırgın değilim, biz görevimizi yerine getirdik.''

Salondan ayrılırken Adnan Polat'ın yanına gelen bir bayan üyenin, ''Hiçbir kulüp başkanı sizin kadar demokratik değil. Siz fazla demokratsınız'' dediği duyulurken, Polat ise, ''Bundan Galatasaray zarar görüyor. Kulübümüze yazık ediliyor'' yanıtını verdi.

Adnan Polat, daha sonra beklemeden aracına binerek ayrıldı.

TAŞÇIOĞLU: ''ELEBAŞLARI DİSİPLİNE VERİLMELİ''

Tüzük Tadil Kurulu Başkanı Mükerrem Taşçıoğlu, yoğun emekler harcayarak hazırladıkları tüzüğün, bu şekilde kullanılamaz hale getirilmesinden duyduğu üzüntüyü aktarırken, muhalif grup için de ağır ifadeler kullandı.

Eski bakanlardan Mükerrem Taşçıoğlu konuşmasına, ''Genel Kurul Toplantısı'nın bu şekilde sonlanması çok gücüme gidiyor'' diyerek başlarken, ''Bu tüzük için çok zaman ve emek harcadık. Şimdi gelecek dönemde, yeni tarihte tekrar yapılacaktır ama ben buraya gelmeyeceğim. Bu durumdan kim, ne gibi bir çıkar sağlayabilir. Galatasaray Kulübü bundan ne şekilde istifade edebilir. Bunların elebaşlarını alacaksın, disipline vereceksin'' ifadelerini kullandı.

Taşçıoğlu'nun konuşması üzerine bir grup tepki gösterirken, bazı üyeler kendilerine hakaret edildiğini ileri sürdüler.
DİĞER
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN