Anayasa darbesi

Pazar 30.05.2010

İktidar ile muhalefetin çekişmesine sahne olan genel kurul karar yeterlilik sayısının altına düşülmesi üzerine 26 Haziran'a ertelendi

TARTIŞMALAR YAŞANDI
Galatasaray'ın anayasası olarak görülen 30 yıllık tüzüğünü yenilemek için gerçekleştirilen olağanüstü genel kurul toplantısı, ikinci bölümünde karar yeter sayısına ulaşılamaması üzerine ertelendi. Kongrenin, başlangıcı gibi bitişi de tartışmalar içinde oldu. Galatasaray'ın mevcut yönetim kurulu ile muhaliflerinin mücadele alanına dönen toplantı tarafların sert açıklamaları altında geçti.

6. MADDEDE TIKANDI
Tüzük Tadil Komisyonu içinde bulunan üyeler arasında yer alan Hayri Kozak'ın, bazı maddelerde yönetim tarafından değişiklikler yapıldığı şeklindeki sözleri fitili ateşledi. Toplam 169 maddeli tüzüğün, sadece 5 maddesi onaylanırken, kulübe üye olma koşullarını belirleyen 6. maddede yaşanan tartışmalarda, Kozak'la birlikte muhalif grubun salonu terk etmesi sonrası yeniden sayım istendi.

DIŞARDA BEKLEDİLER
Divan Başkanı Prof. Dr. Duygun Yarsuvat'ın yaptırdığı sayım sonrası 350 kişinin salonda kaldığı tespit edildi. Karar yeterlilik sayısı olan 512'nin altında üyenin salonda kalması üzerine, genel kurulun 26 Haziran Cumartesi gününe ertelendiği duyuruldu. Diğer yandan, salonda sayım yapılırken, çok sayıda kişinin koridorlara çıktığı ve erteleme kararı alınmasını beklediği görüldü.

DİĞER
Yükleniyor
SON DAKİKA