Bir G.Saraylıdan 'F.Bahçe' itirafı

Çarşamba 09.06.2010 11:16

Galatasaray Bayan Voleybol Takımı Antrenörü Gökhan Edman, maddi anlamda Fenerbahçe Acıbadem'in sadece Galatasaray'ın değil, ligdeki pek çok takımın üstünde olduğunu söyledi.

Edman, bir etkinliğe katılmak için geldiği Çanakkale'de soruları yanıtladı. Fenerbahçe Acıbadem takımının yaptığı önemli transferleri değerlendiren Edman, Fenerbahçe'nin özellikle bayanlarda çok büyük atılım yaptığına işaret etti.

Fenerbahçe Acıbadem ile Galatasaray'ı maddi olarak yan yana koymaları halinde Fenerbahçe'nin üstünlüğünün tartışılamayacağını belirten Edman, ancak bugüne kadar sadece voleybolda değil, pek çok branşta çok para harcayan takımlar olduğunu, bunların ne kadarının başarıya ulaştığını izleyip gördüklerini söyledi.

Edman, sadece para harcamanın değil, parayla alınan elamanları yönetmenin, onları yönlendirip, istenilen hedefe götürmenin de çok önemli olduğuna işaret ederek, ''Maddi olarak düşünürsek, Fenerbahçe bugün sadece Galatasaray'ın değil, ligdeki pek çok takımın üstünde'' dedi.

Fenerbahçe'nin 2 yıldır çok iyi yönetildiğini, Acıbadem'in sahibi Mehmet Ali Aydın'ın özel olarak takımla ilgilendiğini, onun sayesinde Fenerbahçe'nin çok iyi durumda olduğunu kaydeden Edman, Galatasaray'ın da ondan aşağı kalmadığını kaydetti.

Edman, ''Biz de dünya ve Avrupa voleybolu açısından önemli yıldızları barındırıyoruz. Biz, bunu takım sporuna kanalize edebilersek, takım oyunu oynayabilirsek, Fenerbahçe'ye karşı durabileceğimizi düşünüyorum. Ama maddi olarak Fenerbahçe çok iyi'' diye konuştu.

''SANKİ İKİ TAKIM OLUŞTURUYORLAR''

Gökhan Edman, ''Galatasaray, Fenerbahçe'ye rakip olabilecek düzeyde mi?'' şeklindeki soruyu, şöyle yanıtladı:

''Geçen yıl da bu soru çok soruldu. Kendimize de bu soruyu çok sorduk. Hedefimiz Fenerbahçe'ye iyi rakip olabilmekti. Ama hiç bir maç kazanamadık. Oynadığımız tüm maçlarda sadece 1 set alabildik. Bu yıl aslında Fenerbahçe daha da ileriye gidiyor. Sanki Türkiye ve Avrupa için ayrı ayrı takım oluşturuyorlarmış gibi transferler yapılıyor. Voleybolda takım kadrosu 12 kişidir. Şu anda 16 kişiyi geçtiler. Geçen yıl takımı şampiyon yapan antrenörlerini bıraktılar. Dünyaca ünlü Ze Roberto'yu getirdiler. Bunlar çok önemli hareketler.''

Galatasaray'ın yeni sezonda yine de Fenerbahçe'ye rakip olabilmek için çalışacağını anlatan Edman, Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki rekabetin ayrı bir şey olduğunu, ne kadar para yatırılırsa yatırılsın, sonucun sahada belli olacağını ifade etti.

''GALATASARAY BİR AVRUPA TAKIMI''

Galatasaray'ın bu yılki hedeflerinden de bahseden Edman, Türkiye'de ilk 3 içinde yer almak istediklerini söyledi.

Göreve 2 yıl önce başladıklarında önce bir Avrupa kupası hakkı kazanmak ve Galatasaray'ı Avrupa'da temsil etmek için yola çıktıklarını anlatan Edman, ilk yıl bunu başardıklarını ve geçen yıl da Avrupa 3'ncüsü olduklarını anımsattı.

Edman, bu yıl da Konfederasyon Kupası'na katılacaklarını belirterek, ''Hedefimiz yine orada final four'a çıkmak ama üçüncülükten daha iyi bir derece yapmak. Birinci hedefimiz bu. Çünkü Galatasaray bir Avrupa takımı. Başkanımız da aynı şeyi söylüyor. Galatasaray, herhangi branşında her sene Avrupa'da bir kupa görmeli ve müzesine götürmelidir'' diye konuştu.

Ondan sonraki hedeflerinin Türkiye'de başarı kazanmak olduğunu dile getiren Edman, kısa vadede büyük beklentileri bulunmadığını, play off'larda Eczacıbaşı ve Fenerbahçe'ye çok iyi rakip olmak istediklerini kaydetti.

''VOLEYBOL DENİNCE FENERBAHÇE AKLA GELİYOR''

Gökhan Edman, Fenerbahçe Acıbadem'in arka arkaya transfer yapmasının, önemli isimleri büyük paralara getirmesinin Galatasaray'ın, hatta Eczacıbaşı'nın gölgede kalmasına neden olduğunu savundu.
Galatasaray'ın da Sırp oyuncu Vesna Çitakoviç'i transfer ettiğini, bu oyuncunun Avrupa'nın ve dünyanın en önemli orta oyuncuları arasında gösterildiğini belirten Edman, ''Ivana Djerisilo keza öyle bir oyuncu. Lig sonunda en skorer oyuncu oldu. Bu sporcular, biraz önemli değilmiş gibi görünmeye başladı. Fenerbahçe'nin sürekli transfer yapması biraz bunları örttü'' şeklinde konuştu.

Edman, bir yabancı oyuncu transfer haklarının daha bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Hakikatten Galatasaray ismine yakışır, büyük bir ismi almak için çaba gösteriyoruz. Peşinde olduğumuz isimler var, mümkünse olimpiyat madalyası takmış oyuncular istiyoruz. Geçen yıl böyle bir oyuncumuz olan Brezilyalı Valeska Menezes kadromuzdaydı. 3 tane olimpiyat madalyası vardı. Bu yıl Valeska gelmezse, onun yerine daha iyi yabancı bir oyuncu transferi düşünüyoruz. Pasörümüzü kaybettik, Elif, Eczacıbaşı'na transfer oldu. Bu bizim için önemli bir şey. Elif, bizde çok iyi oynadı ki Eczacıbaşı onu transfer etti. Onun yerine Seda ile Arzu Göllü aramıza katıldı. Bunlar da önemli transferler. Bunları takım formuna sokar ve iyi bir takım oyunu oynarsak, 3. yabancı olarak da istediğimizi alırsak, ligde iyi bir yere geliriz diye düşünüyorum.''

Lig mücadelesinde Eczacıbaşı'nı da küçümsememek gerektiğini ifade eden Edman, herkesin şu anda Fenerbahçe ve Eczacıbaşı'nı çekişir gibi gördüğünü, Galatasaray'ı potanın dışında bıraktığını belirtti.
Edman, Vakıfbank Güneş Sigorta'nın da çok önemli transferler yaptığını ve elindeki oyuncuları bırakmadığına işaret etti.

Fenerbahçe Acıbadem'in böyle fazla konuşulmasını, Fenerbahçe'nin yöneticilerinin sağladığını, bu nedenle onları kutlamak gerektiğini anlatan Edman, voleybol denince sadece Türkiye'de değil, Fransa, Rusya ve Brezilya'da da herkesin aklına Fenerbahçe'nin geldiğini sözlerine ekledi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN