Polat: Yüzde 99 bitti

Cumartesi 26.06.2010 14:12

Galatasaray Kulübü'nde 30 yıldır yürürlükte olan tüzüğün değiştirilmesi için gerçekleştirilen ve 29 Mayıs tarihinde ertelenmek zorunda kalınan Olağanüstü Tüzük Tadil Genel Kurulu, bu kez önemli bir adım atılarak 16 Ekim 2010 tarihine ertelendi.

Lutfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen genel kurul toplantısının ikinci oturumu 652 üyenin katılımıyla başlarken, kulüp Yönetim Kurulu tarafından, bir redaksiyon komitesi kurulması ve son tüzük metninin 16 Ekim tarihinde yapılacak toplantıda tek seferde oylanmasına yönelik verilen önerge, katılımcıların önemli bölümünün oyunu alarak kabul edildi.

Tüzük Tadil Genel Kurulu'nun 16 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirilecek bu oturumunun, Galatasaray Lisesi'nde yapılacağı belirtildi.

YENİ KOMİSYON

Mevcut tüzük taslağını yeniden redakte etmek için kurulan komisyon, 15 üyenin katılımıyla oluşturuldu.
Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat ve Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Helvacı, Yiğit Şardan, Haldun Üstünel, Işın Çelebi, Taner Aşkın, Murat Yalçındağ, Cemal Özgörkey, Hakan Üstünberk, Ali Haşhaş ve İbrahim Çağlar'ın imzalarıyla genel kurul divanına sunulan önergede, mevcut tüzük taslağının bazı maddesinde bir takım değişiklikler yapılması, redaksiyon komitesinin hazırlayacağı son taslağın ise genel kurulda bir bütün olarak oylanması talep edilirken, kabul edilen önergede komisyon üyelerinin ise Prof. Dr. Süheyl Batum, Prof. Dr.Celal Erkut, Prof. Dr. Mehmet Helvacı, Yard. Doç. Dr. Murat Develioğlu, Dr. Halil Hakan Erkiner, Av. Tevfik Bilge, Av. Edip Önder, Av. Harun Tavşancıl, Doğan Yalçınkaya, Av. Ural Aküzüm, Av. Selim Yavuz, Av.Necdet Uzel, Levent Nazifoğlu, Cemal Özturan, Arkın Obdan'dan oluşacağı ifade edildi.

POLAT: ''TÜZÜĞÜMÜZ YÜZDE 99 BİTMİŞTİR''

Genel kurul toplantısının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, gelinen noktanın sarı-kırmızılı camiaya hayırlı ve uğurlu olmasını dilerken, ''Tüzüğümüz hayırlı olsun. Yeni kurulan bir komisyon da redaksiyon ve düzeltmeler yapacak. Tüzüğümüz yüzde 99 bitmiştir. Ama düzeltmelerin ardından da tamamen bitmiş olacak'' dedi.

Tüzüğün yaşayan canlı bir şey olduğunu kaydeden Polat, ''Tüzüğümüzü değişime ve gelişime uyarlamak zorundayız. Ekim ayından sonra da ihtiyaçları karşılamaması, kanunlara ve değişen dünyaya uygun olmaması halinde, Galatasaraylıların yeni bir değişiklik talepler olursa, bunu tabu kabul etmeyip, yeniden komisyon oluşturup, yeniden tadilat yaptırabiliriz. Bundan sonra böyle olması gerekiyor. Dünya değişiyor ve Galatasaray değişimin öncüsü olmuştur. Bunu yaparken de örf, adet ve geleneklerine bağlı kalmıştır'' diye konuştu.

Polat, salonda üyelere yaptığı konuşmada ise tüzüğün 2012 UEFA kriterleri uyarınca da değişmesi gerektiğini belirtirken, şirketlerin birleşmesiyle mevcut tüzüğün yetersiz kalacağını aktardı.

ALINAN KARARA TEPKİLER OLDU

Adnan Polat yönetiminin genel kurul divanına sunduğu ve üyelerin oy çokluğuyla kabul ettiği önerge, tepkilere neden oldu.

Serdar Eder, Mehmet Bilen ve Murat Ece'nin tüm maddelerin tek tek tartışılıp oylanması gerektiği yönündeki taleplerine karşın, Genel Kurul Divan Başkanı Duygun Yarsuvat oylamaya geçmeyi uygun gördü ve 16 Ekim tarihinde tüzüğün tek seferde oylanması kararı çıktı.

Kulüp eski yöneticilerinden Mehmet Bilen, ortaya çıkan durumu, ''Hukuken genel kurulun yetkisi elinden alınmıştır'' diye değerlendirirken, Serdar Eder ise genel kurulun yeterli çoğunluk sağlanmadan toplandığını, alınan kararların geçersiz olduğunu ve mahkemeye gideceğini söyledi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN