Cana Cimbom'a ısınıyor

Cuma 16.07.2010 15:34

Galatasaray'ın yeni transferi Arnavut futbolcu Lorik Cana, sarı-kırmızılı takımın yapacağı maçlarda liderlik vasfını kullanacağını söyledi.

Yeni sezon hazırlıklarını Hollanda'nın Horst kasabasında sürdüren sarı-kırmızılıların ormanlık alanda yaptığı sabah antrenmanı sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Cana, takıma adapte olmaya çalıştığını söyledi.

Yeni takımında ilk haftasını geçirdiğini belirten Cana, ''Takım arkadaşlarımın ve personelin ismini öğreniyorum. Az da olsa Türkçe öğrenmeye çalışıyorum'' dedi. Lorik Cana, hazırlık maçlarında sert oynadığına ilişkin haberler konusunda da ''Onlar benim en rahat oyunumdu. Duran toplarda öne çıkıp bulduğum goller var. Genel olarak topa sert giren ve takımı için çalışan bir Lorik seyredeceksiniz'' diye konuştu.Takım kaptanı Arda'nın çok genç olmasına karşın başarılı ve çok iyi bir takım kaptanı olduğunu ifade eden tecrübeli oyuncu, ''Kariyerime baktığınızda birçok takımda kaptanlık yaptım. Marsilya'nın tarihinde en genç kaptanı bendim. Arda da çok iyi bir kaptan. Görevini çok iyi yapıyor. Burada 4 yıllık sözleşmem var. Bu süre içinde saha içinde liderlik vasfımı kullanarak Arda Turan'a en iyi şekilde yardım etmek istiyorum'' ifadelerini kullandı.

Arnavut futbolcu, Galatasaray'a gelmeden önce takımdaki birçok futbolcuyu tanıdığını dile getirerek, ''Milan Baros ile Fransa'da karşılıklı mücadele ettik. Arda Turan genç olmasına rağmen çok ünlü bir futbolcu. Serdar ile Marsilya'da karşılıklı oynadık. Gökhan Zan'ı da tanıyordum'' dedi.
Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki rekabete ilişkin de Cana, ''Bu tür rekabetler lige kalite getirir. Fenerbahçe'yi yenmek, kendimize olan güvenimizi artırır. Şu anda yüzde 100 hazır olduğumuzu söyleyemem, ancak iyi bir sonuç takım için çok iyi olur'' ifadelerini kullandı.

''GALATASARAY'A TRANSFERİMDE BABAM DA ETKİLİ OLDU''
Galatasaray'a transfer olurken ailesine danıştığını söyleyen sarı-kırmızılı futbolcu, ''Bu zamana kadar kariyerimde attığım her adımda aileme danıştım. Transferim çok hızlı gelişti. Transferimde babamın etkisi oldu. Premier Lig'de kaliteli ve kaptanlığını yaptığınız bir takımdan geliyorsunuz. Tabii Galatasaray da hedefleri olan ve herkesin tanıdığı bir kulüp'' diye konuştu. Cana, biraz kilolu bulunduğunun ifade edilmesi üzerine ise gülümseyerek, ''Kesinlikle ideal kilomdan çok fazla uzak değilim. Sadece 2 kilo fazlam var. Tatilden geldiğimiz için bu kilo normal. Çok iyi antrenmanlar yapıyoruz. En kısa zamanda bu kiloları da vereceğim'' dedi.

19 NUMARA
Arnavut futbolcu, kariyerinin başlangıcında 19 yaşında olduğunu ve o günden bu yana 19 numaralı formayı giydiğini belirterek, ''Bu formayla başladığım için bu formayla devam ediyorum. Çok özel bir anlamı yok. Ancak Kuran-ı Kerim'de 19 ile ilgili bazı yorumlardan etkilendim'' dedi. Maçlarda kart görme konusunda bir endişesi olmadığını dile getiren tecrübeli oyuncu, takım lehine bir şeyler yaptığı için kart göreceğini, ancak yine de bu konuda dikkatli olacağını sözlerine ekledi.

ANTRENMAN
Sarı-kırmızılı takım, Hollanda kampının 6. gününde çalışmalarına sabah antrenmanıyla devam etti. Milan Baros, Aydın Yılmaz ve Mehmet Batdal antrenmana katılmazken, Çağlar Birinci düz koşu yaptı. Baros'un sağ aşil tendonundaki sakatlığın önemli olduğu, bu nedenle dinlendirildiği öğrenildi.

Antrenmanda, Arda Turan'ın neşeli hareketleri dikkati çekti. Serdar Özkan ile şakalaşan Arda, diğer takım arkadaşlarına da takıldı. Teknik direktör Frank Rijkaard yönetiminde çalışan sarı-kırmızı futbolcular, antrenmanda dar alanda kısa pas çalışması, kondisyon hareketleri ve açma-germe hareketleri yaptı.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN