Mustafa Çulcu: Penaltıyı görmedi

Pazar 15.08.2010
Spor Toto Süper Ligi 53. sezonunun ilk maçı Sivasspor-Galatasaray karşılaşmasına MHK, hakem Kamil Abitoğlu'nu atayarak lige yumuşak bir giriş yapmak istemiş. Geçen sezonu vasat bir çizgide tamamlayan Abitoğlu, ligimizin oldukça deneyimli, zaman zaman konuşarak futbolcularla iletişim kurablen ama bazen de bu konuşmanın dozunu kaçıran hakemi.
Müsabaka oldukça hızlı başlayınca güzel bir maç seyredeceğimizi beklerken ilk yarıda hakem ön plana çıktı. Belli ki Abitoğlu lige iyi hazırlanamamış.
İlk 45 dakikada verdiği, vermediği fauller ve sarı kartlarla maçın önüne geçti.
7. dakikada yardımcısı Selçuk Kaya, pozisyonu iyi yorumladı ve oynattı. Sonuçta Galatasaray öne geçti. Ama Sivasspor'un 43'te attığı gol öncesi diğer yardımcı Emre Eyisoy'un Mehmet Yıldız için kaldırdığı faul yanlıştı.
19. dakikada Sivasspor'lu Sedat'ı arkadan tutarak indiren Servet'in hareketi penaltıydı.
Hakem çözemedi ve penaltıyı veremedi.

İkinci yarı düzeldi
31. dakikada Arda bilerek topu elle oynadı, hakem elle oynamayı verdi ancak sarı kart göstermedi. Kewell yapılan faullerden dolayı yerden kalkamadı. Hakem, faulleri görmeyince oyun ilk yarıda oldukça gerildi. Galatasaray kulübesi de gergindi ve itiraz eden Gökhan Zan sarı gördü. İlk yarının uzatma dakikalarında Emre'ye yapılan hareket de penaltı yoktu. İkinci yarı sporcular sakin, oyun oldukça tempolu ve hakem Abitoğlu da kararlarında daha tutarlı gözüküyordu.
Maç boyu yapılan faullerden yerden kalkamayan Kewell'a, 69. dakikada Abdurrahman faul yapınca hakem nihayet sarı kartını çıkardı.
Eğer bu sezon müsabakalar böyle tempolu ve çekişmeli geçerse hakemlerimizin çok sıkı çalışması gerekir. İsimler değil, çok koşan, futbolu bilen, yönetici kimliğini sahaya yansıtan hakemler daha ön plana çıkacak ve onlara daha çok ihtiyac duyulacaktır.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN