Tuzağa dikkat

Pazar 24.10.2010

Cimbom, kazanmak istiyorsa dengeli oynamalı. Kontrolsüz hücum ederse kaybeder. Orta saha önemli. Elano&Misimovic kilit isimler

BÜLENT ÜNDER

Hagi'nin gelişi G.Saray'ı olumlu yönde etkileyecek mi?

Her teknik adam değişimi takımı pozitif yönde etkiler. Hagi'nin Türk futbolunu ve kulübü yakınen bilen bir teknik adam olması Galatasaray açısından bir avantajdır.
Benim bu derbi maçında da beklentim Hagi'nin takıma pozitif enerji vereceği, bunun da oyuna olumlu yansıyacağı şeklindedir.

Galatasaray, Kadıköy'de hep hücum oynadı ve hep de kaybetti. Sizce kazanma adına ne yapmalılar? Kadıköy'de favori her ne kadar Fenerbahçe gösterilse de Galatasaray, Şükrü Saracoğlu Stadı'nda dengeli futbol oynarsa kazanan taraf olur. Kazanmak için hep hücumu düşünür, savunmayı geri planda tutarsa tabii ki sonuç hüsran olur. Yani Galatasaray, oyunu dengeli kurmalı. Futbolun doğasında bu var; kazanmak için oyunu dengeli kuracaksın. Yani hem hücumu hem de savunmayı, oyunun her iki yönünü de iyi kullanacaksın. Galatasaray topu kaybettiği zaman takım savunmasına çabuk geçebilmeli.
Fenerbahçe'nin özellikleri arasında tempoyu zorlamayan, topu ayağında tutan bir takım görüntüsü var. Galatasaray bu maçta çok dikkat etmeli. Fenerbahçe'nin üzerine dengesiz giderse sarı-lacivertli takımın kontratak elemanları çok büyük boş alan yakalayarak etkili olurlar. Çünkü Fenerbahçe'nin kadrosunda artık çok hızlı futbolcular var. Dia, Niang ve Stoch gibi kontratakta çok etkili ve sonuca giden isimlere sahipler.

Orta saha hatasız oynamalı

Galatasaray, oyunun kontrolünü elinde tuttuğu zaman dengesiz yakalanmamalı.
Atağa kalkarken de denge kontrolünü elinde tutmalı. Böyle hücuma kalkarsa Fenerbahçe savunmasının zaaflarından yararlanarak pozisyonları golle sonuçlandırabilirler. Galatasaray şu tuzağa düşmemeli; Fenerbahçe'nin oyun içerisinde önemli stratejilerinden birisi de oyunun kontrolünü rakibe verdikleri andır. Bunu iyi çözmeliler. 'Nasıl olsa ben rakibin üzerine gidiyorum' dememeliler.
Fenerbahçe çok iyi alan savunması yapıyor.
Rakibe oyunun kontrolünü verdiği anda bir kontratak yapıp golü buluyor.

Galatasaray'da maçı kazandıracak kilit isim kim olur?
Ben tek bir ismin etkili olacağını düşünmüyorum. Kazanma adına orta sahanın tamamının ortaya koyacağı performans etkili olacaktır. Top rakipteyken orta saha gerekeni yapmalıdır. İlla isim söylemek gerekirse Elano ve Misimovic'ten patlama bekliyorum.

Fenerbahçe'nin kilit ismi kim olur? Galatasaray kime önlem almalı?
Büyük takımların birbiri ile yaptıkları maçlarda ikisi de önlem almak zorundadır. Kazanmak için bu kural iki takım için de geçerlidir. Çünkü bireysel hataların bu maçta telafisi hiç mümkün olmaz.
Maalesef bizim futbolumuzda da bireysel hatalar hep üst düzeyde vardır.

2 takım arasında çok fark yok
Fenerbahçe fark atacak deniyor?Katılıyor musunuz?
Futbol oyunu açısından, takımların futbolcu performanslarının yükselen değerleri açısından Fenerbahçe sadece bir adım önde gözüküyor. Ortada öyle açık bir fark yok. O nedenle bunun skora yansıması da büyük fark şeklinde olamaz. Fenerbahçe'nin farklı kazanacağı anlamını da göstermez. Bence bu derbinin galibini futbolcuların güncel performansları ortaya çıkaracaktır.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN