Sadece yol yoktu

Pazartesi 25.10.2010

Sarı-kırmızılılar, maç boyunca çok iyi mücadele etti. Pino'nun santforda oynaması olumlu olarak yansıdı. F.Bahçe ise hamlelerde gecikince futbol olarak etkisiz kaldı

Derbiler çoğu zaman denk kuvvetlerin orta saha içinde kısır çekişmeler şeklinde geçip, izliyenlere futbol keyfini tam olarak yaşatmaz. Ancak dün hem Fenerbahçe hem de Galatasaray öylesine güzel bir mücadele örneği verdiler ki izleyen herkes heyecan ve keyif aldı. Hagi'nin gelişinin takıma pozitif enerji vereceğini söylemiştim ama sadece pozitif enerji ile kalmamış takıma hava da getirmiş. Farklı bir oyun anlayışının, kazanma isteğinin, arzunun harekete geçtiğini gördük. Düne kadar futbolcuların performans kaliteleri tartışılırken dün takım halinde uyum içinde oynadı.

Pino, Fener savunmasını yıprattı
Pino'yu santrforda oynatırsa, Galatasaray'ın hücumda daha etkili olacağını söylemiştik. Nitekim de öyle oldu. Elano'dan bazı şeyler bekledik.
Elano, evvelki görüntüsünden çıkmış, takım için bir şeyler yapma çabası içindeydi. Misimoviç ise patlama yapamasa da top rakibe geçtiği zaman takım ile birlikte o sinerjiyi yarattı. Pino'yu çok beğendim. Hem topu kaybettiği zaman rakibini rahatsız etmesi hem de ileriye atılan toplarda defans arkasına sarkması çok başarılıydı. G.Saray, ilk yarıda mükemmel bir takım oyunu sergiledi bana göre.

Fenerbahçe hamlelerde gecikti
İki takımın da oyun anlayışı aslında birbirinin aynısıydı. Top rakibe geçtiğinde oynatmamayı düşünen, topu kazandığı zaman daha iyi kullanmak için çaba sarfeden görüntü içerisindeydiler.
Burada hamle gecikmesini Fenerbahçe biraz daha fazla yaptı. Yani top rakipteyken basarken, Galatasaraylı futbolcuların top kullanmasını engelleyecek hamleleri geç yaptılar.
Bunu Galatasaray daha iyi yaptığı için top Galatasaray'da daha fazla kaldı. Haliyle gol pozisyonu üretme açısından, pozisyona girme açısından da Galatasaray'ı ilk yarıda daha iyi gördük.

İkinci yarıda kontrollü oynadı
Galatasaray, ikinci yarıda oyunu daha çok kendi yarı alanında kabul ederken, kontrataklarla skor bulma çabası içindeydi. Özellikle Sabri ve Elano'nun tarafını çok iyi kullandılar.
Pino'nun hareketliliği, Fenerbahçe defansını zaman zaman zor durumda bıraktı. Sarı-lacivertliler kademede zaman zaman zorlandı ancak savunmada Yobo'nun yaptığı yerinde müdahalelerle rakibine gol şasnı tanımadı. Lugano da genel anlamda sarı-lacivertli defansın toparlanmasına yardımcı olan isimlerdindi.

Fenerbahçe oldukça gergindi
Galatasaray kenarlardan geliyormuş gibi yaparak önemli gol pozisyonlarına hep ortadan gitti. Sarı-kırmızılılar, telaşsız, sakin, ne yaptığını bilen, dışarda taktiksel olarak ne konuşulmuşsa onu sahaya yansıtan bir takım görüntüsündeydi.

Savunmada ve hücumda çok dengeli gidip, dengeli geldiler. Fenerbahçe ise seyircisinin önünde olmasına rağmen daha gergin oynayan taraftı. Sonuçta iyi bir derbi izledik. G.Saray'ıı futbolunu daha olumlu buldum. BÜLENT ÜNDER
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN