Terim korkmadı, kaçmadı intikam aldı

Çarşamba 27.10.2010

Fotomaç'ın usta yazarları futbol gündemini değerlendirdi.

SORU- G.Saray geçen hafta çalkantılı günler geçirdi. Rijkaard gönderildi, Fatih Terim'e teklif götürüldü ancak Terim görevi kabul etmedi. Bunun üzerine "Terim görevden kaçtı" diyenler oldu, "Fener derbisinden korktu" diyenler oldu. Sizin yorumunuz ne?

HAKKI YALÇIN- Bunlar ayıp şeyler. Fatih Terim, yorumcuların gönlüne göre hareket edecek değil ya. Fatih Terim, stepne teknik adamlığı kabul etmemişse, bunun adı büyük düşünmektir. Terim bu ülkede maçtan korkacak en son adamdır.

TURGAY DEMİR- Ben de korktuğunu sanmıyorum. "Terim intikam aldı" diyenler haklı. Terim bir maç için gelecekteki planlarını değiştirmez. "Bir gelseler de hesabını sorsam" diyordu, geldiler ve hesabını sordu.

SELÇUK YULA-Fatih Terim bu takıma inanmadığı, güvenmediği için gelmedi. Avrupa'da olmayan, ligde çok geride kalmış bir takımda kendi kariyerini tehlikeye atacağını düşündü.

HAKAN KARADERE- Terim'in ikinci G.Saray macerasının çok iyi olmadığı biliniyor. Üçüncüsü çok iyi olmalıydı ama Terim çok iyi olmayacağını gördü ve görevi kabul etmedi.

SORU
- Peki Hagi doğru tercih mi? Rumen hoca, G.Saray'ı başarıya taşıyabilir mi?

HAKKI YALÇIN- Hagi'nin gelmesi bir fedakarlık değil, zoraki tercih. Rijkaard'a yapılanların, Hagi'ye yapılmayacağının garantisini kim verecek? Bence en büyük sorun bu. Bir maçlık saltanatın, takımlardan neler aldığını hep izliyoruz. Hagi, Galatasaray'ı başarıya taşır mı? Bence Hagi'yi Galatasaray'ı başarıya taşısın diye değil, hasta yatağından kaldırsın diye getirdiler. Bunda başarılı olur ama şampiyonluk uzak ihtimal.

TURGAY DEMİR- G.Saray'ın Rijkaard'ı göndermesi doğru tercih. Sezon başından beri diyorum ki "Trabzon kenarda 1-0 önde, Beşiktaş'ın başında 'sarı Mustafa', G.Saray'ın başında artist, Fener'in başında devrim yapacağını söyleyen lümpen var." G.Saray'da şapka düştü, kel göründü.

RİJKAARD'LA 7-8 YERDİ
Rakamlara bakarsak her şey ortada. Birisi hocasını kovacak kadar karışık, diğeri tınlamıyor. Bir şey yapılmalı. Ya Nihat'ı göndereceksin, ya hocayı. Bir atraksiyon yapmak lazım. G.Saray bu atraksiyonu yapmasaydı, Kadıköy'e Rijkaard'la gitseydi 7-8 yerdi. Sevinmesi de ondan. 13 puan geridesin, hiçbir şey yapmıyorsun. Schuster'in gönderilmesi düşünülmelidir en azından.

FENER DE TEKME ATMALIYDI
SORU- Derbi öncesi F.Bahçe'nin farklı kazanacağı beklentisi hakimdi ama G.Saray daha etkili oynadı.
Maçın müthiş geçtiğini söyleyenler oldu. Derbi futbol olarak sizi tatmin etti mi?

SELÇUK YULA- Asla müthiş olmadı.Yavan, golsüz bir maçtı. Hangi pozisyon var ki? Bir Pino'nun bir de Niang'ın pozisyonu var, ikisi de kendi çabasıyla götürdü. Derbide organize gelişen bir atak var mıydı ki?

SORU
- Fenerbahçe neden etkisizdi?
HAKAN KARADERE- Maçın stratejisi çok belliydi. G.Saray'ın tek silahı çok koşmak, mücadele etmekti. Bunu da zaten yaptı. İki ön kanat oyuncularının Stoch ve Dia'nın hücumda ileriye açılması ama takım kolektif olarak savunmaya geçtiklerinde yardım etmemeleri Mehmet Topuz ile Emre'yi yalnız bıraktı. Defans baskı yedi. Buna önlem alınamadı. İkisi de genç oyuncu. Çok daha aktif olmalıydılar. Fark buradan kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

SELÇUK YULA- G.Saray'ı beklediğim gibi buldum. Koşacak, mücadele edecek, rakibi bozacaktı. Fener buna önlem alamadı. Eğer rakibin mahalle futbolu oynuyorsa aynı şekilde karşılık vereceksin. Aynı şekilde koşacak, aynı şekilde tekme atacaksın. Bence derbi, G.Saray'ın şampiyonluktan koptuğu maçtır. G.Saray göklere çıkarılan bu taktik anlayışı ve bu kadroyla kaybetmek istemediği maçta başarılı olmuştur. Benim merak ettiğim, mutlak kazanması gereken maçta aynı taktikle ne yapacağıdır. Bu anlayışla Antalya maçına çıkarsa hüsrana uğrar.

TURGAY DEMİR- Bana göre derbinin kaderini Rijkaard'ın gidişi belirledi. Rijkaard gittiği zaman yerine kim gelirse gelsin G.Saray'ın farklı oynayacağı belliydi. Ama garip şeyler tartışıyoruz. Mesela G.Saray şu futbolu Manisa'ya karşı oynasa muhtemelen yuhalanırdı. Pino aynı şut tercihlerini yapsa muhtemelen eleştirilirdi. Şimdi bakıyorum bir kahraman yaratılmaya çalışılıyor. Pino ne oynadı, ben göremedim.
Dolayısıyla derbiyi neden Fener kazanamadı.

Fener'de orta sahada en çok topla buluşan adam Topuz veye Emre'ydi. Fener beklemesi gereken maçı forse etmeye kalktı. Alex'in topla buluşma oranı Topuz ve Emre'den fazla olsaydı Fener'in ceza sahasına atacağı tehlikeli topların sayısı üç-dört kat artacaktı. Aykut Kocaman, Alex üzerine plan yapmadı.
Yapsaydı farklı olurdu.

SORU
- Fenerbahçeli futbolcular rehavete kapılmış olabilir mi?
HAKAN KARADERE- Bir rehavet havası estirildi fakat oyuncuların bu rehavetten etkilenmemesi gerekiyordu. Kora kor oynamadı F.Bahçe. Geçmişteki gibi tekmeye kafa uzatan bir Fenerbahçe göremedik sahada. Fener resmen maçın başında sindi. Fakat hakemin de bunda etkili olduğunu düşünüyorum.

SELÇUK YULA- Maçtan önce yaratılan hava G.Saray'ın lehineydi. Çünkü yenilseler bile normal karşılanacaktı. Fenerbahçe ise 1-0 kazansa bile yuhalanacağından korktu. Derbinin ruhuna ters bir biçimde kamuoyu yaratıldı, yayınlar yapıldı. Ben yarım asırlık hayatımla bu şekilde bir hava estirilen bir derbi daha yaşamadım. Medya bir takımı hiç bu kadar ezmemişti.

NİHAT BEŞİKTAŞ'IN KAMBURU
SORU- Lige fırtına gibi başlayan Beşiktaş üst üste dördüncü yenilgisini aldı. Beşiktaş'ın sorunu ne?

TURGAY DEMİR-
Beşiktaş'ın muhteşem bir kadrosu var. Başına 16 yaşında çocuğu koy, bu takım şu anda lider olur. Schuster ya yaptığı işin öneminin farkında değil ya da Beşiktaş'a çok saygı duymuyor. Onun yaptığı hataları mantık çerçevesinde açıklamak imkansız.

EMEĞE SAYGISIZLIK
En formda olduğu dönemde Necip ve Cenk'i tecrübesiz diye yedek kulübesinde oturtuyorsun, herkes buna inanıyor ve aynı Schuster olarak Kayseri'de maçın bütün ağırlığını Onur diye bundan önce sadece 20 dakika süre almış gencecik bir adamın omuzlarına yüklüyorsunuz. Öte yandan Nihat "Benim bu takıma verecek hiçbir şeyim yok" diye bağırıyor. O kadar kötü bir halde ki şu haliyle futbol değil langırt bile oynamaması lazım. Beşiktaşlıların gururuydu artık Beşiktaş'ın kamburu oldu. G.Saray 13 puanda kalmış, hocasını gönderiyor Beşiktaş'ta Nihat sorunu var, Schuster sorunu var ve puanı G.Saray'la aynı. Kimsenin kılı kıpırdamıyor.

HAKKI YALÇIN-
Nihat, Mustafa Denizli'nin Beşiktaş'a armağanıdır. Bu Nihat'a forma giydirmek emeğe de saygısızlıktır, Holosko ve diğerlerine de.

HİDDİNK ÖNCE ÖZÜR DİLESİN
SORU- Maçları izlemediği için eleştirilen Hiddink artık sık sık tribünde?

HAKKI YALÇIN-
Hiddink, bu kadar kayıptan sonra işinin başına geçtiyse, bu ülkeden önce özür dilesin. Ayrıca seyredecek de Kayseri'deki Hasan Ali'yi, Mehmet Eren'i görecek mi? Yoksa kendisini avucuna alan Oğuz Çetin'in Özer'ini, Selçuk Şahin'ini, Nuri Şahin gibilerine tercih etmesine göz mu yumacak?
Hiddink'in gönül gözü yoksa, Oğuz Çetin'in gözleriyle maçı izliyorsa, hangi maça giderse gitsin anlamı yok.

FAVORİM TRABZON
SORU- Trabzonspor geriye düştüğü maçı kazandı, yoluna devam etti. Trabzon'un şampiyonluk şansını nasıl görüyorsunuz?
TURGAY DEMİR-
Sezon başından beri 'Beşiktaş ve Trabzon favorim' diyordum, Beşiktaş'ı geri çekiyorum. Trabzon beni yanıltmıyor. Derbileri kazanıyor, sıradan maçları da kazanmayı öğrendi.
G.Birliği maçında geriden gelip 3 puan alması önemli. Şenol Güneş; Schuster, Rijkaard ve Aykut'a hem onlarla oynadığı hem diğer maçlarda dersler veriyor. Trabzon'un şampiyonluğuna çok inanıyorum. Bu ligin sonunda üç büyüklerden ikisinin ilk dört içinde olmayacağına inanıyorum. Üçü birden olmazsa şaşırmam. Trabzon, Kayseri ve Bursa ilk dörtte olacak gibi görünüyor.

G.SARAY NEDEN SEVİNİYOR?
SORU- G.Saray'ın maç sonrası beraberliğe sevinmesi çok konuşuldu. Örneğin Sabri üçlü çektirdi. Bu tabloyu nasıl yorumluyorsunuz?

SELÇUK YULA-
Sabri'ye hak veriyorum. Futbola başladığından beri Kadıköy'de ilk defa puan aldı, sevinecek tabii. Ben G.Saray camiasına şaşırıyorum. Bence bu maçta kaybedilen iki puanla şampiyonluğa mendil sallanmıştır. Onlar ise sevinç gösterileri yapıyor. G.Saray elbette büyük kulüptür ama büyük kulüpler biraz da içinde küçük futbolcuları barındırmayacak. Düşüncesi küçük olan futbolcularla takımı doldurursan işte böyle ligi 10 puan geriden seyredersin.

HAKAN KARADERE-
Sabri zaten yapısını bildiğimiz, tanıdığımız bir futbolcu. Kadıköy'den puan çıkardıkları için çok sevindi. Bunda abartılacak bir şey yok. Bu maç her ne kadar tansiyonu yüksek olsa da çok temiz geçti. Oyuncular birbirlerine karşı art niyetli değildi. Hakemin kartları geç çıkarmasıyla hatalar oldu. Fakat şu bir gerçek ki Fenerbahçe yumuşak kaldı sahada. Aykut Kocaman'ın elinde alternatifleri vardı aslında, değerlendirmeyi düşünmedi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN