Sami Yen'de son derbi

Çarşamba 24.11.2010 00:00

Galatasaray Futbol Takımı, vedaya hazırlandığı Ali Sami Yen Stadı'nda son derbi maçını 28 Kasım Pazar günü Beşiktaş ile yapacak.

Sezonun ikinci yarısındaki maçlarını, yapımı tamamlanmak üzere olan Türk Telekom Arena'da oynamayı planlayan sarı-kırmızılı ekip, Mecidiyeköy'deki son derbide ezeli rakiplerinden Beşiktaş ile karşı karşıya gelecek.

''Cim Bom'', Türk Telekom Arena'da ilk derbiyi ise sezonun ikinci yarısında Fenerbahçe ile oynayacak.
Galatasaray, Ali Sami Yen Stadı'nda ezeli rakiplerinden Beşiktaş ile toplam 51, Fenerbahçe ile de 46 kez karşı karşıya geldi.GALATASARAY-BEŞİKTAŞ
Galatasaray ile Beşiktaş, pazar günkü maçla birlikte Ali Sami Yen Stadı'nda 52. kez karşı karşıya gelecek.

Ezeli rakipler arasında Ali Sami Yen Stadı'ndaki randevularda beraberliklerin fazlalığı göze çarparken, Galatasaray 18, Beşiktaş ise 10 kez galip geldi, 23 karşılaşma da eşitlikle sonuçlandı.

Mecidiyeköy'de yapılan maçlarda Galatasaray'ın toplam 63 golüne, Beşiktaş 56 golle yanıt verdi.

Galatasaray ile Beşiktaş, Ali Sami Yen Stadı'nda ilk kez 9 Ekim 1966 tarihinde lig maçında karşı karşıya geldi ve müsabaka 2-2 bitti. Son maç ise 12 Eylül 2009 tarihinde yapıldı ve ligdeki derbide gülen taraf 3-0'lık sonuçla Galatasaray oldu.

Süper Lig'de iki ezeli rakip, Ali Sami Yen Stadı'nda pazar günü 34. kez karşılaşacak. Mecidiyeköy'de bugüne dek yapılan 33 lig maçında, sarı-kırmızılıların 14, siyah-beyazlıların ise 6 galibiyeti bulunurken, 13 maçta da taraflar eşitliği bozamadı.

Ligde Galatasaray'ın kendi evindeki 48 golüne, Beşiktaş 36 golle karşılık verdi.

GALATASARAY-FENERBAHÇE
Galatasaray, ezeli rakibi Fenerbahçe ile Ali Sami Yen Stadı'nda 46 kez karşılaştı.

Bu maçlardan 19'unu ev sahibi Galatasaray, 11'ini ise konuk Fenerbahçe kazandı. Taraflar Ali Sami Yen Stadı'nda 16 kez de eşitliği bozamadı.

Mecidiyeköy'de ''Cim Bom''un toplam 58 golüne, ''Sarı Kanaryalar'' 46 golle yanıt verdi. Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Ali Sami Yen Stadı'nda ligde 32 maç yapıldı. Mecidiyeköy'deki lig maçlarında ev sahibi Galatasaray 12, Fenerbahçe 10 galibiyet alırken, 10 maç da berabere sonuçlandı.

İki takım arasında Ali Sami Yen Stadı'nda yapılan son lig maçını Fenerbahçe geçen sezon 1-0 kazandı.

ALİ SAMİ YEN STADI
Galatasaray Kulübü'nün kurucusu ve ilk başkanı Ali Sami Yen'in adını taşıyan stat İstanbul'un Mecidiyeköy semtinde bulunuyor.

Stadın resmi açılışı 20 Aralık 1964 tarihinde Türkiye-Bulgaristan (A) milli maçıyla yapıldı. Mevcut kapasitesi 22 bin 800 olan statta seyirci rekoru, koltuk bulunmadan önceki dönemde, 1987'de Galatasaray-Eskişehirspor arasında oynanan maçta 39 bin kişiyle kırıldı.

Galatasaray, sezonun ikinci yarısında maçlarını Türk Telekom Arena'da oynamaya başladıktan sonra Ali Sami Yen Stadı yıkılacak ve yerine iş merkezi yapılacak.


DİĞER
Yükleniyor
SON DAKİKA