Polat seçim tarihini açıkladı

Çarşamba 06.04.2011 13:54

Galatasaray'da başkan Adnan Polat'ın seçim kararını açıklamasının beklendiği basın toplantısı sona erdi...

Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, Mali Genel Kurul'da ibra edilmemeleri sonrası gelişen süreçte seçimin 7 Mayıs Cumartesi günü yapılması kararını aldıklarını söyledi.

Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena Basın Toplantı Odası'nda yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın mensuplarının karşısına çıkan Adnan Polat, yönetim olarak başlattıkları işleri bitirerek kulübü normal zamanda seçime götürme arzusunu taşıdıklarını, ancak mevcut şartlarda devam etmenin Galatasaray'a zarar vereceğinden, yönetim kurulu kararıyla 7 Mayıs Cumartesi günü seçim genel kurulu yapma kararı aldıklarını ifade etti.

Polat, ''Yönetim olarak Seçimli Genel Kurul Toplantısı'nın 7 Mayıs'ta yapılması kararı aldık. Bu tarihte çoğunluk sağlanamayacağı için doğal olarak seçim 14 Mayıs'ta yapılacaktır'' dedi.
Seçim tarihini daha da öne çekebileceklerine vurgu yapan Polat, ''Ama bana gelen mesajlarda, başkan adaylarının hazırlanmaları, yönetim listelerini oluşturabilmeleri için bu tarihi koyduk. Dilerim her şey Galatasaray için hayırlı olur'' diye konuştu.

''SEÇİME GİRMEMİZE ENGEL YOK''
Adnan Polat, Mali Genel Kurul'da idari yönden ibra edilmemelerin sonrası başkan ve yöneticilerin seçime giremeyeceği konusundaki görüşün tersini savundu.

Polat, kendileri için bir seçim engeli bulunmadığını savunarak, ''Bilinmelidir ki, mevcut yasalar ve tüzük bizi seçime gitmeye zorlamıyor. Seçime katılmamızı da engelleyen bir yasa yok. Mali Kongre'de mali ibra, denetim kurulu ibrası ve 2011 bütçesi onayı var ama idari ibrasızlık da var. Bu ne demektir, ne anlam taşımaktadır. Takdirlerinize bırakıyorum. Ancak bu yapılanlar, bizlerin gönlünü yaralamıştır'' ifadesini kullandı.

''Seçildiğimizden hemen sonra başlayan, ancak özellikle şirket birleşmesinin tamamlanması ve Türk Telekom Arena'nın açılışıyla hızlanan, genel kurula kadar giden süreçte olan olayları, yaşananları, söylenenleri burada tekrar etmeme gerek yok. Ancak bütün bu süreç, bazı şeyleri çok net açığa çıkardı'' dedi.

Kulüpte yaşananları Galatasaray kamuoyunun takdirine bıraktığını aktaran Polat, şunları söyledi:
''Kulübümüzü diğerlerinden ayıran en temel geleneklerimizden biri olan, kişilere bağımlı olmayan demokratik yapımızı değiştirme niyetinde olanları, kendisini Galatasaray'ın sahibi olarak görerek kapalı odalarda hazırladıkları senaryoları üyelerimize kabul ettirmeye çalışanları, geleneklerimizi hiçe sayıp medya kanallarından kulübü, başkanlık makamını yıpratmak için adeta fazla mesai yapanları, yıllarca en zor zamanlarda bile ortaya çıkmaktan, elini taşın altına koymaktan kaçanları, içinde seçildiği yönetime köstek olmak için çirkin yöntemlere başvuranları ve Galatasaray'ı kendi özel iş ilişkilerinde atlama taşı olarak kullanmak isteyenleri, bütün bunların değerlenmesini Galatasaray kamuoyunun takdirlerine bırakıyorum.''

''HAKKIMIZI HELAL EDİYORUZ''
Kendilerine bugüne kadar destek veren ya da vermeyen, sadece Galatasaraylılık duruşu sergileyen kulüp üyelerine ve taraftarlara yürekten teşekkür ettiğini aktararak, ''Hakkımızı helal ediyoruz'' diyen Polat, ''Galatasaraylılar asil yüreklidirler. Ağır ayıplara alet olmazlar. Aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür olarak hareket ederler. Şimdi huzurla ve gururla tekrar aranıza dönüyoruz. Diliyorum ki, bize bu yapılanlar Galatasaray'da yeni bir uygulamanın başlangıcı olmaz'' ifadelerini kullandı.

''EN ZORLU DÖNEMLERDE SORUMLULUK ALDIK''
Galatasaray'da 6 yılı yönetici, 3 yılı ise başkan olarak 9 yıl görev yaptığını anlatan Polat, sarı-kırmızılı kulübün en zorlu dönemlerinde görev aldıklarını belirtti.

''Daha önce görev yaptığım 1990'lı yıllarda da şimdi görev yaptığım 2000'li yıllarda da Galatasaray'ın en zorlu dönemlerinde sorumluluk almak bana nasip oldu'' diyen Polat, şunları söyledi:
''Özellikle Galatasaray tarihinin en bunalımlı son 5 yılında görev alma cesaretini gösterdik. Galatasaray Kulübü'nün başkanlık ve yönetim kurulu makamlarını tekrar cazip hale getirdik. İşimizi, ailemizi ve kendimizi bir kenara bırakarak Galatasarayımız için çok yoğun mesailer verdik. Bu, bizim için sadece bir Galatasaray sevgisi meselesiydi. Bu nedenle, her şeyi bir kenara bıraktık ve dar boğazlardan çıkış için aklımızı, gücümüzü, kısacası tüm enerjimizi harcadık. Bütün mesaimiz, kendi ayakları üzerine durabilen, kimsenin cebinden idare edilmeyen, modern çağa uygun olarak yapılanmış bir kulüp yapabilmek, kendisini çok seven taraftarıyla arasındaki mesafeyi kısaltarak, barışmış, birleşmiş, tek bir hedefe hep birlikte yürüyebilen büyük Galatasaray ailesini kurabilmek içindi. Bunda ne kadar başarılı olduğumuza elbette tarih karar verecek.''

''3 YILA ÖNEMLİ İŞLER SIĞDIRDIK''
Adnan Polat, kendisinin ve arkadaşlarının verilen tüm görevleri yerine getirmek için tüm güçlerini harcamış olmanın huzurunu taşıdıklarını kaydederken, önemli işler yaptıklarını aktardı.

Geride kalan 3 yıla çok büyük ve önemli işler sığdırdıklarını anlatan Polat,''Galatasaray'ın onlarca bunalımlı projeleri ile birlikte en önemli 4 projesini tamamlayıp bitirdik. Ama iş yapma, iş üretme iradesi taşıyan herkes gibi biz de hata yaptık. Dönüp geriye baktığımızda az iş ve hatasız olmaktansa, çok iş yapma yolunu seçtiğimizi söyleyebilirim. Biz bugün de olsa aynı yolu seçerdik. Zira Galatasaray'ın kaybedecek vakti, sorunlarına hızla çare üretmeme lüksü yoktu. Sade, samimi ve kafasının arkasında sarı-kırmızıya duydukları aşktan başka hiçbir şey taşımayan Galatasaraylıların yaptıklarımızı gördüğünden ve takdir ettiklerinden eminim'' şeklinde konuştu.

Adnan Polat ve yönetim kurulu üyeleri, açıklamanın ardından soru almadan toplantı odasından ayrıldılar.Yükleniyor
BİZE ULAŞIN