Şok açıklamalar

Perşembe 07.04.2011 00:00

Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Taner Aşkın, idari yönden ibra edilmedikleri Mali Genel Kurul Toplantısı öncesinde yönetim olarak zaten seçim kararını aldıklarını söyledi.

Lig TV'de canlı yayın konuğu olan Taner Aşkın, son dönemde yaşanan durumlarla ilgili açıklamalar yaparken, yönetimin olağanüstü seçime gitmesi yönünde yapılan baskılara karşı koymalarına rağmen, zaten bu kararı aldıklarını aktardı.

"Biz seçim kararını zaten Mali Genel Kurul öncesinde almıştık. Başkan da Mali Genel Kurul'da üyelere, (10 gün süre verin, yönetim olarak bu konuyu görüşelim) demişti'' ifadelerini kullanan Aşkın, ''O toplantıda küfür ediliyor, hakaret ediliyor, bir takım hareketler yapılıyor. O baskı altında siz kabul etseniz bile nefsiniz kabul etmez dayatmayla o kararı açıklamayı. Orada öyle bir kararın çıkması mümkün değildi" dedi.

"İNAN KIRAÇ, (YÖNETİMİN ÖMRÜNÜ BİÇTİM) MESAJI YOLLADI"
Yaşananların, dışarıda yaşanan bir kapışmanın kulübe intikali olduğunu söyleyen Taner Aşkın, kulübün üzerinde bir takım oyunlar oynandığını savunurken, Galatasaray Lisesi ile Galatasaray Üniversitesi arasında lüzumsuz bir çekişme olduğunu belirtti.

"Galatasaray'da liseli arkadaşların kendilerine göre statüleri var. (Buranın sahipleriyiz, bu kulüp bizden çıkmış, haklarımız var ve elimizden alınamaz. Başka ortakları kabul etmeyiz) diyorlar. Buna mukabil, Galatasaray Eğitim Vakfı'nın başındaki İnan Kıraç Bey, Galatasaray Üniversitesi'nin de bu yapının içinde olması gerektiğini savunuyor. Ama bu kabul görmedi'' ifadelerini kullanan Aşkın, ''Bu konuyu biz yeni tüzüğe de koyduk, ancak sonra çıkarıldı. Buna İnan Bey'in tepkisi ise çok sert oldu. (İsteğim olmadı, yönetimin de ömrünü biçtim. Üç ay daha dayanamazsınız) diye yönetime mesaj yolladı. Bu sözlerimin sonuna kadar arkasındayım'' şeklinde konuştu.

"MEHMET HELVACI BURADA BİR TEMSİLCİ, KONTROLÖR"
Mehmet Helvacı'nın Özhan Canaydın ve Adnan Polat dönemlerinde yönetim içinde bir kontrolör olarak tutulduğunu savunan Taner Aşkın, kulübün sahibi olduklarını düşünenlerin Adnan Polat'a başkanlık görevini geçici olarak verdiklerine inandıklarını dile getirdi.

''Ben bildiğim için söylüyorum. Sayın başkana bu görev, bazı insanların kafasında geçici olarak verildi'' ifadesini kullanan Aşkın, şunları söyledi:

''Kulübün esas sahipleri olduklarını düşünenler, bu görevi devralmak istediklerini her yerde söylüyorlar. Kulübün sahibiyiz, duayeniz diyen İnan Kıraç gibi insanlar bunlar. Mehmet Helvacı da benim anladığım kadarıyla burada bir temsilci, kontrolör. Bu sistemin içerisinde ona bir görev verilmiş. Özhan Canaydın bana, (Mehmet Helvacı olursa olur, olmazsa olmaz bu iş) demişti. Gerisini kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bunu sayın başkan da biliyor. İki sene Mehmet Helvacı dayandı, baktı ki yapılan işler o kadar iyi noktaya gitmeye başladı ki, (Benim de başkanlık sıram geldi, ben de soyunayım buna) dedi. Böyle bir formül buldu. Tüzüğü ele alın, birleşmeyi tek başına yaptığını söyledi. Acaba nasıl yaptı tek başına? Bunlar çalışmayla oldu. Yönetimler, hep beraber vardır.''

Aşkın, Ünal Aysal'ın, AIG'den Galatasaray hisselerini devraldığı dönemde Mehmet Helvacı'nın kendisinden hukuki danışmanlık için yüksek miktarda ücret aldığı şeklindeki iddialarının hatırlatılması üzerine, ''Bildiğim kadarıyla 250 bin dolar bir ücret alınmış. Bir anlaşma hazırlanması söz konusu ve bunun da belirli tarifeleri vardır. Zannediyorum Ünal Bey'le yakınlığı, kulübü ilgilendiren bir konu olması nedeniyle indirim de yapmış gibi geliyor bana. Çünkü daha fazla isteme hakkı da vardır'' diye konuştu.

"BAŞKAN ADAY OLMAZ"
Taner Aşkın, Adnan Polat'ın olağanüstü genel kurulda aday olmayacağını düşündüğünü kaydetti.
Adnan Polat'ın olası adaylığıyla ilgili bir soru üzerine Aşkın, ''Adnan Polat benim tanıdığım kadarıyla Galatasaray'da kendisinden bir şey isteniyorsa kaçmaz, kaçamaz. Çok kırıldığı kesin. Hiç hak etmediği şeyler yaşadı. Başkanın kırgın ve üzgün olduğu kesin. Bugün için başkanın yeniden aday olmayı kabul edeceğini düşünmüyorum'' dedi.

FARUK SÜREN'E SERT ELEŞTİRİ
Taner Aşkın, mevcut yönetime en sert muhalefet yapan isimlerden olan eski başkan Faruk Süren'e ağır ifadelerle yüklendi.

Faruk Süren'in AIG'ye Galatasaray hisselerini satarak 20 milyon dolar aldığını, sonra kulübün bundan nasıl bir maliyetle kurtulabildiğine iyi bakılması gerektiğini aktaran Aşkın, ''Kendisi, (Ben yönetimde görev almam. Bana gelip danışırlarsa yol gösteririm) diyor. Bence söylediklerini bir kez daha düşünsün. Bir karar alsın, kenara çekilip otursun. Galatasaray'da artık Faruk Süren başkana danışılacak herhangi bir konu kalmamıştır. Her şey onu aştı. UEFA Kupası'nın kazanıldığı dönemde İnan Kıraç kendisine markayla ilgili tavır koyduğunda, çıkıp da o günkü başarıyı paraya çeviremedi, değerlendiremedi. Bunları konuşalım, o çıksın ortaya. O kadar kolay değil. Bunları artık söylemek zorundayım'' ifadelerini kullandı.

Faruk Süren'in, ''Biz para vermedik, onları hortumladık'' sözlerine değinen Aşkın, ''Sayın başkan bu nasıl kelime, kendinize gelin. Siz bu camianın başkanlığını yaptınız'' diyerek tepki gösterdi.

''ARDA, AVRUPA'YA GİTSİN''
Galatasaray'da sezon sonu takımdan ayrılacağı konuşulan kaptan Arda Turan'ın Avrupa'ya transferine Taner Aşkın da yeşil ışık yaktı. Taner Aşkın, Arda konusunda şöyle konuştu:

''Arda ile bir kez konuştum. Kendisiyle ilgili, niye genç yaşta kaptan yapıldığıyla ilgili spekülasyonlar yapılıyor. Galatasaray'ın tarihine bakın, hep genç kaptanlar vardır. Arda, Türkiye'nin medarı iftiharı bir sporcu, bizim sporcumuz. Talihsiz bir sakatlık yaşadı. Özel yaşantısı beni alakadar etmiyor. Ben futbol oynadım, hocalık da yaptım, o psikolojiyi iyi bilirim. Arda artık kafasında Türkiye'de ve Galatasaray'da oynamasının zor olduğunu, kendisinin faydalı olamayacağını düşünüyor. Bir müddet ayrılıp kafasını dinledirme noktasına gelmiş durumda.

Arda gitsin mi? Evet, net söylüyorum, Arda gitsin. Bundan sonra tutarsanız bir fayda beklemeyin. Bundan sonraki performansını, ne kadar sıkarsa sıksın yüzde 50'nin üzerine çıkaramaz. Galatasaray'a da kendisine de faydası olmaz. Biraz daha sıkarsanız, milli takıma da faydası olmaz. Bırakın genç yaşta önünü açalım ve her tarafa faydası olsun. Biz insanları yok etmek için uğraşmamalıyız. Var etmek için uğraşmalıyız.

Yönetim kurulunda başkan masaya bu konuyu getirdiğinde, (Evet başkan, gitmeli) dedim. Arda'yı satmak için bahane arandığı söyleniyor, bu doğru değil. Asla böyle bir şey yok. Söylediklerim kendi fikrim. Kendisine bir İspanya takımından iyi bir teklif olduğunu biliyorum. Bu teklif 12,5 milyon avro civarında. Kulübe de teklifleri var. Ancak tabii ki başkanın tutumu önemli. Bizden sonraki yönetime kararı bırakmış olabilir.''

DİĞER
Yükleniyor
SON DAKİKA