"Şampiyon sezon başında tayin ediliyor"

Pazartesi 18.04.2011 15:28

Galatasaray eski yöneticisi Haldun Üstünel, Kadınlar Basketbol Ligi final serisinde Fenerbahçe'nin 94 faul atışı kullandığını ve bunun inanılmaz bir rakam olduğunu söyledi.

NTV Spor'a konuşan Üstünel ayrıca, Turgay Demirel'in geçmişte yaşanan Taurasi skandalının diyetini de final serisinde ödediğini iddia etti.

Fenerbahçe'nin 4 maç boyunca 94 faul atışı kullandığını ve bunun inanılmaz bir rakam olduğunu belirten Haldun Üstünel "Ben basketbolla yakından ilgilenen biriyim. Mevcut final karşılaşması çok enteresan geçti. Rakip takım 4 maçta toplam 94 faul atışı kazanmış. Bu, baktığınızda tarihe geçmiştir. NBA finallerinde bile rastlanmayacak bir durum. 94 faul atışı kazanmak, inanılmayacak rakamsal bir değer.

Şimdi yaşanan sürece baktığımız zaman Taurasi'nin yaşadığı doping skandalının diyetinin bedelini Turgay Demirel, koltuğunu kaybetmeme sevdasıyla çok güzel ödedi diye düşünüyorum.

Sayın Demirel, bence sezon başında bir açıklama yapsaydı, diğer kulüplere de günah, masrafa giriyorlar. Diğer takımlar da sezon başında bu transferlere büyük bütçeler ayırmasınlar. Nasıl olsa şampiyon sezon başında tayin ediliyor. Artık ben bu görüşü sahiplendim, sonuna kadar da arkasında duruyorum. Final maçında yaşanan skandal hakem değişiklikleri, Turgay Demirel'in hemen çıkıp bu konuda açıklama yapmalı. Sebebi nedir bu olayın? Açıklasınlar." şeklinde konuştu.

"BİR AÇIKLAMA YAPMALI"
Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel'i açıklama yapmaya davet eden Üstünel "Ben kızlarımızı gösterdikleri mücadele dolayısıyla tebrik ediyorum. Hiç üzülmesinler, tüm camia olanların farkında. Ve biz onları çok seviyoruz. Onlar kendilerine yakışır şekilde mücadele ettiler. Ama ortada skandal hakem kararları vardı, inanamadım ve inanmak da istemiyorum. Federasyon başkanı acilen çıkıp bu atamaların neden değiştiğini çıkıp açıklasın" dedi.

"KENDİMİ GERİYE ÇEKMİŞ DURUMDAYIM"

Üstünel, NTVSpor'da yaptığı açıklamada, Galatasaray Kulübü'nde yazılı olmayan kuralların geçerli olduğunu ifade ederek, ''Bunlara dikkat edilir. Gelenek ve göreneklerimiz ve Galatasaraylılık duruşumuz göz önünde bulundurulur. Görevimden istifa etmeden devam etmek için küçük bir şans olsaydı, o şerefli göreve devam ederdim'' dedi.

Görevden ayrıldıktan sonra bir daha arkasına bakmadığını anlatan Üstünel, ''Bir kere yolları ayırdım mı bir daha arkama bakmam. Adımın çeşitli pazarlıklarda kullanıldığını görüyorum. Çeşitli yakıştırmaların içinde yer alıyorum. Bundan dolayı yakın dostlarım beni eleştiriyor. Bu beni üzüyor. Yakıştırmalar gerçeği yansıtmıyor. Kendimi geriye çekmiş durumdayım. Olayların gelişimini izliyorum'' diye konuştu.

Yıpranmış ve demode yönetimin Galatasaray'da birliği sağlayacağına inanmadığını kaydeden Haldun Üstünel, ''Galatasaray'ın birleşmeye ihtiyacı var. Kapalı kapılar ardından büyük kavgalar ve pazarlıklar yaşanıyor. Bu olaylar camianın büyüklerini ve ileri gelenlerini de üzüyor. Gelişmeleri kaygı ile izlemekteyim. Ayrıca hiçbir kişiye veya oluşuma sözüm yok. Oluşan tabloyu dışardan takip ediyorum. 530 senelik camiamızın bu sıkıntıları aşmasını ben de bekliyorum. Bana destek veren tüm üyelere ve taraftarlara teşekkür ediyorum'' ifadesini kullandı.

ARDA TURAN'A DESTEK

Üstünel, sarı-kırmızılı takımın kaptanı Arda Turan'a destek verdi.

Arda'nın camianın göz bebeği olduğunu anlatan Haldun Üstünel, ''Arda milli takımımızın tartışmasız en önemli oyuncusu. Geleceğin Galatasaray'ını oluştururken Arda'yı nasıl satacağımızı değil, yeni Arda'ları nasıl kazandıracağımızı düşünmeliyiz'' şeklinde konuştu.

Galatasaray Kulübü'ndeki yöneticiliği sırasında transferdeki çalışmalarıyla büyük övgü alan Üstünel, Arda'yı olduğundan daha fazla sahiplenmeleri gereken bir dönemde olduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

''Üstüne çok gidiliyor. Ama güzel zamanlama yaparak cefakar Galatasaray taraftarı onu sahiplenmiş durumda. Bu tablo hoşumuza gidiyor. Beni mutlu ediyor. Arda'nın bu şekilde sahiplenilmesi gerekiyor. Yine yıpratma kampanyası ile karşı karşıya. Galatasaray camiası ve taraftarları Arda'nın arkasındadır.''

Eski yönetici, altyapıya da önem verilmesi gerektiğini belirterek, ''Kurulmuş olan sistemin boyut kazandırılarak büyütülmesi gerekiyor. Bunun için süreye ihtiyaç var. Bu süreç doğrultusunda farklı yapıda değerler kazandırılacağına inanıyorum. Galatasaray taraftarının toleransı kalmadı. Bu süreçte altyapıdan gelecek değerlerin takıma kazandırılması önemli ama hazır oyuncuların takıma monte edilmesi de önemli'' dedi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN