Web Sürümüne Geç

  Gelir-gider farkı eksi 95 milyon lira

  16 Kasım 2011, Çarşamba Güncelleme: 16:38

  Galatasaray Kulübü'nün aylık olağan Divan Kurulu Toplantısı Galatasaray Lisesi'nde yapıldı.

  Tevfik Fikret Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda kulüp başkanı Ünal Aysal yer almazken, yönetim kurulu üyeleri Adnan Öztürk, Semih Haznedaroğlu, Refik Arkan, Ahmet Ocaklı, Mehmet Cibara ve Ali Gürsoy hazır bulundu.

  Aysal'ın kulüple ilgili bazı konuların takibi için yurt dışında olduğu ve gelecek ayki toplantıda görevde bulunduğu ilk 6 ayıyla ilgili açıklamalarda bulunacağı aktarıldı.

  Mali durum raporu
  Galatasaray'da kulüp ve bağlı ortaklıklarının 31 Ağustos 2011 tarihi itibarıyla düzenlenmiş konsolide mali hesap özeti ile idari, sportif raporları üyelere sunuldu.

  Kulüp yönetim kurulu üyesi Refik Arkan tarafından üyelere okunan raporda, eylül ayı itibariye kulübün son 4 aylık konsolide gelirinin 51,2 milyon lira olduğu aktarılırken, ligin geç başlaması nedeniyle bu gelirin hedeflenenin altında kaldığı vurgulandı. Aynı dönemde konsolide giderin ise 89,4 milyon lira olarak gerçekleştiği vurgulandı.

  Arkan, 4 aylık dönemde kulübün gelir-gider farkının 38 milyon lira olduğunu kaydederek, ''Ancak tüm dünyada etkisini sürdüren ekonomik krizin dövizde neden olduğu değer artışı, Galatasaray'da yaklaşık 55 milyon lira kur farkına sebebiyet verdi. Ayrıca Lorik Cana'nın Lazio'ya transferi nedeniyle 7 milyon lira olağanüstü gider oluştu. Kur farkı ve olağanüstü giderler ile birlikte net gelir-gider farkımız eksi 95 milyon liraya ulaştı'' dedi.

  ''33 milyon dolar borç ödemesi yapıldı''
  Refik Arkan, yönetim olarak geri bıraktıkları dönemde 33 milyon dolar borç ödemesi yaptıklarını aktardı.

  Arkan, mayıs ayı sonu itibariyle 327 milyon dolar olan konsolide gelir-gider farkının 33 milyon dolar azaltıldığını dile getirerek, ''DenizBank'a olan 15,2 milyon dolar kredi borcu kapatıldı. Eğer bu geri ödemeler yapılmasaydı, kur farkı zararı daha da yüksek olacaktı. Ayrıca 31 Mayıs'ta 913 milyon dolar olan teminatları, 31 Ekim tarihi itibariyle 552 milyon dolara geriledi. Bu azalmada, DenizBank'a olan borcun kapatılarak teminatların geri alınması ve zamanı dolmuş teminatların temizlenmesi etkili oldu'' diye konuştu.

  ''Hisse satışından 93 milyon lira elde edildi''
  Galatasaray Kulübü hisselerinin yüzde 13,4'ü oranında yapılan hisse satışından 93 milyon lira tutarından nakit girişi sağlandığı açıklandı.

  Arkan, elde edilen gelirin 24 milyon lirasının DenizBank'a olan borcun kapatılmasında, 8,8 milyon lirasının sportif şubelerde, 3 milyon lirasının sair ödemelerde, 1,8 milyon lirasının tesislerde, 1,6 milyon lirasının Petrol Ofisi ödemelerinde, 1 milyon lirasının Türk Telekom Arena'da, 881 bin lirasının da Türk Telekom Arena'da AEG firmasının sözleşme feshinde kullanıldığını duyurdu.

  Ayrıca, futbol takımının bonservis giderinin ise bu dönemde 24 milyon lira olduğu belirtildi.

  ''Spor Toto ve İddaa gelirleri arttı''
  Refik Arkan, Galatasaray Kulübü'nün Spor Toto ve İddaa üzerinden elde ettiği gelirlerde geçen seneye orana önemli bir artış gerçekleştiğini ifade etti.

  Bu gelir artışını ''Beklenmedik'' olarak tanımlayan Arkan, aylık olarak erkek basketbol takımı gelirinin 290 bin liradan 684 bine, bayan basketbol takımı gelirinin 200 bin liradan 519 bin liraya, erkek voleybol takımı gelirinin 60 bin liradan 141 bin liraya, voleybol bayan takımı gelirinin ise 10 bin liradan 129 bin liraya çıktığını, aylık toplam gelirin 1 milyon 475 bin liraya ulaştığını anlattı.

  ''Riva'da ilk inşaat başladı''
  Galatasaray'ın büyük önem verdiği Riva arazisi projesinde en önemli adımlardan biri atılarak inşaat safhasına start verildi.

  Refik Arkan, Beykoz Belediyesi'ne alınan ruhsatla ilgili olarak inşaata başlandığını bildirdiklerini, yapı denetim sözleşmesinin de yakın zamanda devreye gireceğini anlatırken, ''Vekaletnamelerle ilgili bizden belediyenin ek talepleri oldu ve onları da teslim edeceğiz. Biz Riva'da 4 ayrı tip binanın inşaatına başladık. Şantiye elektriği de bağlanmıştır'' şeklinde konuştu.

  Ayrıca, Türk Telekom Arena'daki sıkıntılarla ilgili çalışmaları olduğunu anlatan Arkan, yapılması gereken oldukça ciddi yatırım bulunduğunu dile
  getirdi.

  Öte yandan, toplantının sonunda üyelerin gündemle ilgili yaptığı değerlendirmelere yanıt vermek için tekrar kürsüye gelen Refik Arkan, bütçedeki zararla ilgili olarak, ''Zararın yüzde 60'ı kur farkından gelmiştir. Kimsenin önümüzdeki dönemde kurun durumuyla ilgili bilgisi olabileceğini sanmıyorum. Bunu bilecek biri varsa Wall Street'de olmalı. Eğer kurda düşüş olursa, hisse satışına devam edip, banka borçlarını kapatacağız'' diye konuştu.

  Transferle ilgili medyaya yansıyan haberlerin yüzde 70'inin gerçek olmadığını belirten Arkan, futbol takımına ciddi yatırım yapmaları gerektiğini ve süre gelen zararın büyük bölümünün de futboldan kaynaklandığını aktardı.

  Arkan, Riva arazisinde inşaata başlama nedenlerinin, ellerindeki ruhsatın süresini geçirmemek olduğunu vurgularken, yatırımcılarla görüşmelerin sürdüğünü anlattı.

  Toplantının sonunda medyaya kısa bir açıklamada bulunan Refik Arkan, Beşiktaş derbisine değinirken, ''Önümüzde önemli bir derbi maç var. Kazanacağımıza ve takım olarak bu gücümüzün olduğuna inanıyorum'' dedi.

  Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımına başarı beratı verildi
  Japonya'nın Kitakyushu kentinde yapılan Kıtalararası Dünya Şampiyonası'nda şampiyon olan Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, Divan Kurulu Toplantısı'nda onurlandırıldı.

  Tarihinde 3. defa bu kupayı müzesine getiren sarı-kırmızılı ekibin yöneticileri, oyuncuları ve teknik heyeti Divan Kurulu Toplantısı'nda hazır bulunurken, kendilerine divan başarı beratı takdim edildi. ''Engelsiz Aslanlar''a başarı beratları verilirken, Divan Kurulu üyeleri alkışlarla destekledi.


  Etiketler Galatasaray
  Yükleniyor
  BİZE ULAŞIN