Borç ne kadar?

Çarşamba 08.02.2012 17:36

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, yönetim olarak mali açıdan belli bir plan ve program dahilinde çalıştıklarını söyledi.

Galatasaray Lisesi'nde gerçekleştirilen divan kurulu toplantısında konuşan Ünal Aysal, üyelerin özellikle mali durumla ilgili yönelttiği eleştirilere cevap verdi.

Kulübün mali stratejisi bulunmadığı şeklindeki sözlere karşılık, ''Yönetimimizin mali konularla ilgili çok belirli bir stratejisi, hedefi, nakit akış tablosu, gelir gideri, birbirine göre düzenlenmiş planları vardır'' yanıtını veren Aysal, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Buna bağlı olarak da atılacak adımlar bellidir. Üyelerimiz verdikleri rakamları keşke bir kez de bize danışsalardı, daha fazla aydınlatabilirdik. Ama içim rahat. Gelecek ayki genel kurulumuzda bütçemizi, mali detayları paylaşacağız. Rakamların doğruluğunu yanlışlığını bire bir tespit edeceksiniz. Şimdi ne söylesem, 1 ay sonrakinden daha inandırıcı olmayacaktır.''

Galatasaray'ın konsolide öz kaynaklarda 264 milyon lira ekside olduğundan bahsedildiğine değinen Aysal, kendilerinin de bunun bilincinde olduklarını vurgulayarak, ''2010 yılı hesaplarına bakıldığında bu miktar 156 milyon liraydı. Yani meşhur teknik iflas denilen olay zaten mevcuttu. 2011'de de arttı, şimdi daha da yüksek. Aradaki fark futbolcu değerlemelerinden gelmektedir. 108 milyon liralık bir fark vardır ve bu fark harcamalardan değildir. Değerleme çalışmasında yapılan tashihten kaynaklanmıştır'' ifadelerini kullandı.

''Hisse senetlerimizi çok seviyoruz''
Ünal Aysal, Galatasaray'ın hisse senetlerindeki düşüş ve kulübün hisse satışından büyük zarar ettiği şeklindeki ifadeler için, şunları söyledi:

''Bizim hisse senetlerimiz yüzde 44 düşmüş ama Fenerbahçe'nin yüzde 43, Trabzonspor'un da yüzde 43 düşmüş. Onlar hiç hisse satışı da yapmadılar. Aradaki fark yüzde 1. Bizim mali sıkıntılara çözüm için getirdiğimiz unsurlardan birisi hisse senedi satışı oldu. Çünkü olayın başlaması için bir taşın yerinden kalkması gerekiyordu. Göreve geldiğimizde kulübün kasasında para olmadığı gibi, 2,5 yıllık gelirleri de yoktu. Bu hareketi sağlamak zorundaydık. 8 aydır ödemelerde hiçbir aksama olmadı. Aylık 16 milyon dolar masrafı olan kulübün 8 aylık masrafı nereden karşılandı. 18 mayıs 2011 tarihinde eksi 123,7 milyon dolar olan nakit durumu, bugün 63 milyon eksiye inmiş. Biz her ay 16 milyon dolarımızı karşılayıp, nakit ihtiyacımızı da yarıya düşürmüşüz. Bunlar mucizelerle olmuyor. Bir yere dayanmak gerekiyor.

Planlamamızın tamamı buna dayanmıyor, sadece başlangıcımız böyle. Hisse senetlerimizle ilgili çok konuşmak istemiyorum. Yaptığımız düzenlemenin, planlamanın kulübe zarar vermemek üzere organize edildiğini daha önce de arz etmiştim. Biz hisse senetlerimizi çok seviyoruz, içiniz rahat etsin.''

Kulübün 12 aylık faaliyet zararının, bahsedildiği gibi 50 milyon değil, 19,1 milyon lira olduğunun altını çizen Aysal, deplasman giderlerinin çok büyük bir yükselme göstermediğini aktardı.

Başarılı olmanın da bir bedeli olduğunu dile getiren başkan Aysal, ''Başarı istiyorsak, bütçemizi ve imkanlarımızı geliştirmek zorundayız. Sportif başarısız bir ekonomik başarı, başarı değildir. Bizim önceliğimiz, başarılarla birlikte gelişen bir ekonomik iyileşmedir. Tedirgin olmayın. Tüm çalışmalarımızın hepsi planlı, programlıdır'' diyerek sözlerini tamamladı.Yükleniyor
BİZE ULAŞIN