"Oyuncu profili açısından yetersiz"

Çarşamba 29.02.2012 14:12

Galatasaray Futbol Akademisi Direktörü Müfit Erkasap, Galatasaray'ın her bir akademi takımında, profesyonel takıma aday elit oyuncu sayısının 5 ya da 6 olması gerekirken bu sayılara şu anda rastlamanın mümkün olmadığını belirterek, ''Açık konuşayım. Akademi takımlarımızın geneline baktığınız zaman oyuncu profili açısından yetersiz bir görünüm var'' dedi.

Galatasaray Kulübü'nün aylık resmi yayın organı Galatasaray Dergisi'nin mart sayısında röportajı yayımlanan Erkasap, ''Gelirken, ne umdunuz, ne buldunuz?'' sorusu üzerine, şunları ifade etti:

''Açık konuşayım. Akademi takımlarımızın geneline baktığınız zaman oyuncu profili açısından yetersiz bir görünüm var. Galatasaray Futbol Akademisi gibi bir oluşumda, kalitenin daha yüksek, profesyonel takıma aday futbolcu sayısının daha fazla olduğu bir tablo olması gerekirdi. Ama şu anda öyle görünmüyor. Gerçekleri görmemiz lazım. Galatasaray'ın her bir akademi takımında, profesyonel takıma aday elit oyuncu sayısının 5 ya da 6 olması gerekirken bu sayılara şu anda rastlamak mümkün değil. Bu da nereden kaynaklanır? Çocuklarımıza filiz lisans çıkarırken, futbol okullarımızı, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okulları, amatör takımları ve mahalleleri taramamız gerekir. Aynı zamanda akademimizdeki mevcut diğer yaş gruplarını da takip ederek gereken transferler ve düzenlemeler yapılmalıdır. Bir yıl bunu atladığınız zaman, bu sorun her yıl sizin önünüze gelecektir. Biz şimdi bunun önümüze geldiği günleri yaşıyoruz. Örneğin eğer biz bu yıl filiz lisans çıkaracağımız 2000 doğumluları Galatasaray kalitesinde bir grup haline getiremezsek, bu her yıl önümüze çıkacak ve bu oyuncularımız, 12 yaşından 18 yaşına gelene dek, akademimizde zayıf bir grup olacaklardır. Bu arada transfer yapılamaz mı, tabii ki yapılabilir. Ama mevcut duruma baktığımız zaman, Galatasaray'a uygun iyileştirmeler yapılmamış. Takımlarımızın tamamı Galatasaray seviyesinde demek zor.''

''Geçmişte yaptıysak, yine yapmalıyız''

Müfit Erkasap, Galatasaray'ın, kendi altyapısından çıkardığı 9 oyuncusuyla, iki antrenörüyle hiçbir Türk takımının elde edemediği başarıları ve en sonunda büyük kupayı kazandığını belirterek, ''O akademinin gücünü, Galatasaray'ın gücünü, gençlik gücünü unutmak mümkün mü? Bizim vizyonumuz bu. Geçmişte yaptıysak, yine yapmalıyız ve yapacağız'' dedi.

Bu konuyu tekrar aynı seviyeye getirmeye çalıştıklarını kaydeden Erkasap, ''Şu anda eksik olan durumlarımızı camiamız, yönetimimiz ve taraftarımızın bilmesinde yarar var. Durumumuz budur. Şu anda bütün çalışmalarımız akademi takımlarımızın seviyesini Galatasaray'ın kalitesine getirmek içindir. Tabii ki genç yaş gruplarında bugün yaptığınız çalışmaların karşılığını hemen alamıyorsunuz. Bizim 10 yıllık ve üzeri planlamalarımız olduğu için, bu süreçte sabır, sabır, sabır gerekiyor. İnşallah bu sabrı herkes gösterir ve bu planlamalarla ilgili desteğimiz devam eder'' şeklinde görüşlerini aktardı.

Erkasap, bu eksikliğin nasıl giderilebileceği yolundaki bir soru üzerine de, ''Önümüzde iki seçenek var. Ya bunu böyle kabul ederek, aşağıdan gelen, çok iyi araştırarak oluşturduğumuz 1999, 2000, 2001 ve 2002 doğumlu oyuncularımızın zamanının gelmesini bekleyeceğiz ve elimizdeki mevcut elit oyuncular üzerine odaklı bir proje yürüteceğiz, ya da dışarıdan 16-19 yaş arası oyuncuların transferini sağlayacağız'' ifadelerini kullandı.
Etiketler Müfit Erkasap
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN