Web Sürümüne Geç

Meclisten derbi yorumları

Cuma 16.03.2012 11:47

Türkiye nefesini tuttu ve 17 Mart Cumartesi Şükrü Saracoğlu'nda oynanacak Fenerbahçe-Galatasaray derbisini bekliyor.

Bir tarafta 3 Temmuz'dan bu yana birçok badire atlatan ve bu maçı varolma mücadelesi olarak gören Fenerbahçe, diğer tarafta ise rakibine attığı 9 puanlık farkla Kadıköy'e gelen ve 11 yıllık galibiyet hasretine son vermek isteyen Galatasaray...

Her Fenerbahçe- Galatasaray maçından önce bu takımların renklerine gönül verenleri büyük bir heyecan, coşku ve hırs kaplar. Günler hatta haftalar öncesinde bu maçla ilgili yorumlar ve skor tahminleri yapılır. Dev derbi öncesinde Fotomac.com.tr, siyaset arenasının önemli isimlerine futbol arenasının önemli müsabasını yorumlamasını istedik. Fotomac.com.tr editörlerinden Ömer Süt, aralarında Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural gibi isimlerin de bulunduğu siyasetçilerle konuştu.

İşte o görüşler:
Egemen Bağış (Avrupa Birliği Bakanı): Dünyanın en gözde üç derbisinden birine yakışır, centilmence bir mücadele olmasını ümit ediyorum. Bir Fenerbahçeli olarak tabii ki gönlüm Fenerbahçe'den yana. Aykut Hoca'yla üç yıllık sözleşme yenilenmiş olması takıma ekstra bir motivasyon sağlayabilir. Ama Galatasaray da çok formda ve lider takım olarak derbide bunu avantaj olarak kullanmak isteyecektir. Sonuç her ne olursa olsun tabii ki her zaman spor ve dostluk kazansın. Centilmence bir mucadele olsun. Avrupa yakası ile Anadolu yakasının buluşmasından İstanbul ruhu galip çıksın. İstanbul'un 2012 Avrupa Spor Başkenti unvanı güçlenerek çıksın. 90 dakikanın sonunda centilmenlik skorunun maç skorunun önüne geçecegğne inanıyor ve bunu temenni ediyor, iki takıma da basarılar diliyorum.

Sadık Yakut (Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili): Galatasaray'ın 9 puan önde olması ve şu ana kadarki performansından dolayı, bu maçta sarı-kırmızılı takımı daha iddialı hale getiriyor ama Kadıköy'de bunların hiçbir önemi yok. Son haftalarda Fenerbahçe'nin de toparlanma sürecine girdiğini düşündüğümüzde Kadıköy'de bir galibiyetin daha olacağını söylemek mantıklı olacaktır.

TÜRK FUTBOLU KÖTÜ GÜNLER GEÇİRİYOR
Sadece Fenerbahçe değil, Türk futbolu kötü günler geçiriyor. Sezon başında Türkiye Futbol Federasyonu'nun şike ile ilgili olarak bir karar vermesi gerekiyordu. TFF bu süreci arafta bıraktı, zaten bundan ötürü de Mehmet Ali Aydınlar istifa etti. Ama bunları bir tarafa bırakacak olursak, Fenerbahçe'nin Galatasaray'a karşı bariz bir üstünlüğü var. Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in üzerinde 6-0'lık mağlubiyetin baskısı vardır. Bunun sahaya nasıl yansıyacağını hep beraber göreceğiz. Fenerbahçe'nin 2-1 yeneceğini düşünüyorum.

OKTAY VURAL'DAN İDDİALI SÖZLER

Oktay Vural (MHP Grup Başkanvekili): Spor Toto Süper Lig'de Galatasaray'ın Fenerbahçe'ye 9 puanlık bir farkı var. Bu puan farkı da gösteriyor ki, Galatasaray, Fenerbahçe'yi yenecek kapasitede. Fenerbahçe'nin Kadıköy'de Galatasaray'ı yenmesinin bir anlamı yok, çünkü bu sezon şampiyon Galatasaray olacak. Sarı-kırmızılı takım için yenmek ya da yenilmek hiç önemli değil ancak Fenerbahçe için çok önemli. Neden mi? Galatasaray'ın bu zamana kadarki performansı hak edilmiş bir performans. Dolayısıyla bu performansın şampiyonluk taçlandırılması gerektiğini düşünüyorum.

BU SEFER GALATASARAY KAZANSIN
Fenerbahçe de bir sürü badireler atlattı, tabi Fenerbahçe saygı duyulacak bir takım ama şampiyonluğu Galatasaray hak ediyor. 3 Temmuz'dan bu yana Fenerbahçe'yi ayakta tutan takımı değil taraftarı oldu. Sarı lacivertli takıma sahip çıkan taraftarın bu maçta Galatasaray'a büyük baskı oluşturacağını düşünüyorum. Onların üzülmesini istemem ama Galatasaray'ın şampiyon olmasını istiyorum. İyi oynayan kazansın diyeceğim ama bugüne kadar Galatasaray hep iyi oynadı Fenerbahçe kazandı ama bu sefer Galatasaray kazansın.

Mehmet Şandır (MHP Grup Başkanvekili): Ben Oktay Vural kadar iddialı değilim ancak Fenerbahçe'nin yıllardır Galatasaray'a karşı büyük bir üstünlüğü var. Bu üstünlüğün bu maçta da devam etmesi diliyorum. Taraftar desteğiyle Fenerbahçe'nin 2-1'lik bir sonuç elde edeceğini düşünüyorum.

Muharrem İnce (CHP Grup Başkanvekili): Fenerbahçe'nin büyük sıkıntılar içerisinde olduğu bu günlerde Galatasaray galibiyetinin Fenerbahçe'ye ilaç gibi geleceğini düşünüyorum. Fenerbahçe bu maçı 2-1 alacaktır.

Abdülkerim Gök (AK Parti Şanlıurfa Milletvekili):
Fenerbahçeliler, aylar öncesinden beri bu karşılaşmayı bekliyordu ve beklenen o gün de geldi çattı. Dos Santos, Emenike, Diego Lugano ve Niang gibi dünya çapındaki yıldızları elinden kaçıran sarı lacivertli takım, 3 Temmuz'dan beri takdire şayan bir mücadele örneği veriyor, biz buna "var olma mücadelesi" diyoruz. Hem Aykut Kocaman, hem futbolcular hem de başından beri takıma büyük destek veren vefalı taraftar saha içinde 'şike' olmadığını tüm kamuoyuna göstermek istiyor. Centilmence ve bol gollü geçmesini beklediğim mücadeleden Fenerbahçe galip ayrılacaktır.

Mehmet Hilal Kaplan (CHP Kocaeli Milletvekili): Temenni başka bir olay realite başka bir olay. Son süreçte Fenerbahçe, bulunduğu kaotik ortamda çok istikrarlı futbol oynadığını söylemek gerçekçi olmaz. Galatasaray daha seri ve disipline olmuş bir takım görünümünde. Yer Kadıköy Şükrü Saracoğlu Stadı olmasına rağmen, Galatasaray bu oyun kalitesini sahaya yansıtırsa maçın favorisi olacağı kanaatindeyim. Ancak bu maç Fenerbahçe'nin bu seneki var olma maçı diye düşünüyorum. Skor tahminim: Fenerbahçe 2 Galatasaray 1...

Hamza Dağ (AK Parti İzmir Milletvekili): Her maçtan sonra söylenen bir söz vardır, "iyi oynaayan kazansın" diye, ben iyi olanın değil Fenerbahçe'nin kazanmasını istiyorum. Galatasaraylı yöneticilerin, şike soruşturması sürecinde Fenerbahçe aleyhine verdiği demeçler, futbolcuları ve taraftarı ekstra motive edecektir. Kötü günler geçiren sarı lacivertli takım, yatırım yapamadığı için Galatasaray ile 9 puanlık bir fark oluştu ancak bunun hiçbir önemi yok. Fenerbahçe'nin Kadıköy'de daha rahat olacağını ve karşılaşmanın 2-1 sona ereceğini düşünüyorum.

Mustafa Kalaycı (MHP Konya Milletvekili): Galatasaray çocukluluğumuzdan beri bir tutkumuz. Sarı kırmızılı takım bu sene çok iyi gidiyor, Fenerbahçe'nin bu sefer hiç şansı yok. Yılların acısı bu maçta çıkacak. Cim-bom bu maçı 3-0 alacaktır.

FENERBAHÇE GÜNAH KEÇİSİ
Fenerbahçe her ne kadar Galatasaray'ın ezeli rakibi olduğunu düşünsek de, Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe'nin günah keçisi olduğunu düşünüyorum. Fenerbahçe'ye yapılanlar karşısında gerçekten üzüldüm. Fenerbahçe, şike sürecinde kötü psikolojik baskıyı üzerinden attığını düşünüyorum. Galatasaray maçları özeldir. Hangi takım olursa olsun geçmişi unutup bu tür maçlarda en iyisini yapmaya çalışırlar.

Mehmet Domaç (AK Parti İstanbul Milletvekili):
Play-Off'taki puan farkının artmaması için Fenerbahçe'nin galip geleceği kanaatindeyim ki böyle olması durumunda play-off maçlarının daha mücadeleli geçeceğini düşünüyorum. Derbi maçlarda iyi oynayan ya da kötü oynayan takım yoktur. Bu maçlarda önemli olan karşılaşmanın oynandığı gün kimin iyi oynadığı veya sinirlerine hakim olduğudur. Futbolu düzgün oynayan ve fırsatları değerlendiren takımın galip geleceğini ve Fenerbahçe'nin Kadıköy'de 37 maçlık yenilmezlik ünvanının olduğunu unutmamak gerekiyor. Şartlar böyle iken Fenerbahçe'nin Galatasaray'a yenilmek istemez. Eğer cumartesi akşamı Fenerbahçe, ezeli rakibini yenerse bundan sonraki maçların seyir zevkinin artacağını düşünüyorum.

Hurşit Güneş (CHP Kocaeli Milletvekili): Fenerbahçe'nin başında birçok sorun var, zorlu bir dönem geçirdiğini düşünüyorum ve umarım kulüp bu sıkıntılı günleri geride bırakır. Galatasaray iyi bir performans göstererek, şu anda ligde iyi bir konumda. Bir Galatasaraylı olarak bu performansı bu maçta da sürdürmesini umut ediyorum. Çok farklı bir galibiyet değil, bol gollü güzel bir maç olursa daha büyük zevk alacağım.

Engin Altay: (CHP Sinop Milletvekili): Maçla herhangi bir tereddütüm yok. Fenerbahçe bu maçı alacaktır. Galatasaray'a karşı Fenerbahçe'nin hem psikolojik hem de futbol olarak üstünlüğümüz olmuştur. Geriye dönük, Kadıköy'de oynanan maçlara baktığımızda Fenerbahçe'nin büyük bir seyirci desteğiyle üstünlük sağladığını görebiliyoruz. Galatasaray'ın Avrupa'da başarılı olduğu zamanlarda bile Fenerbahçe karşısında hep dizleri titremiştir. Şu anda Galatasaray futbol takımının kötü futbol oynadığını söylemeyiz ama bu takımın Fenerbahçe karşısındaki şanssızlığı da unutmamak gerekiyor. Fenerbahçe'nin iki farklı galibiyetini bekliyorum.

Enver Yılmaz (AK Parti İstanbul Milletvekili): Neticeyi kale giren toplar belirleyecek. Bu tür maçlarda sonucu kestirmek biraz zor. Son 10 yıllık sürece bakıldığında kendi sahasında Galatasaray'a hiç kaybetmemiş bir Fenerbahçe var. Ligdeki konumundan Galatasaray favori gözükse de, Fenerbahçe bu maçı alır. 3 Temmuz'dan bu yana devam eden süreçte, Fenerbahçeliler bu süreçte sık sık dile getirdiği, "haklılığını" kamuoyuna yansıtma çabası içerisinde olacaktır.

Erdal Aksünger (CHP izmir Milletvekili): Fenerbahçe'nin Spor Toto Süper Lig'de şampiyonluk şansını sürdürebilmesi için bu maçı kazanması gerekiyor. Galatasaray'ın Kadıköy'den bir ya da üç puan alması durumunda play-off ve şampiyonluk mücadelesinde büyük avantaj elde edecektir. Galatasaray, 9 puanlık farkla Fenerbahçe karşısına daha rahat çıkacaktır. Beraberlikle sonuçlanmasını beklediğim karşılaşmada Fenerbahçe bütün kozlarını oynayacaktır. Burada sarı-lacivertli takıma gönül veren taraftarları da unutmamak gerekiyor. Çünkü Fenerbahçe seyircisi Şükrü Saracoğlu Stadı'nda Galatasaraylı futbolcular üzerinde büyük bir baskı oluşturacaktır. 3 Temmuz'dan bu yana Galatasaray'ın 'şike'deki tutumundan ötürü Fenerbahçeli futbolcular ve taraftarlar için ayrı bir motivasyon olacaktır. Ama şu gerçeği hatırlamakta fayda var: Galatasaray'ın Kadıköy'den puanla dönmesi durumunda Fenerbahçe'nin şampiyonluk olması biraz zorlaşacaktır. Dolayısıyla bu maç şampiyonluk mücadelesini doğrudan etkileyecektir.

ÖMER SÜT- Fotomac.com.tr
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN