Kongrede gerginlik!

Kongrede gerginlik!
Cumartesi 31.03.2012 00:00

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, mali genel kurulda konuşmaların ardından cevap vermek üzere tekrar kürsüye gelirken, divan kurulu üyesi Hayrettin Kozak'la aralarında tartışma yaşandı.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde devam eden mali genel kurulda üyelerin yönelttiği eleştirilerle ilgili konuşan Ünal Aysal, yapılan hisse satışında kimlerin alım yaptığı konusuna değindi.

Aysal, hisseleri alanların bilinmesi gerektiği yönündeki açıklaması nedeniyle Hayrettin Kozak'a, ''Hisse senedi satışları, satıp kurtulmak anlamına gelmiyor. Bir master plan dahilinde, devamı olan bir program içinde yapılan satışlardır. Lütfen bunu hepimiz anlayalım. Bugün size bazı detayları, bilgileri veremiyorsam, sebebi sadece kanuni sınırlamalardan gelmektedir. Sadece satıp kurtulmadık, sadece 125 milyon lirayı kasaya koymak için de satmadık. Kimlere verilmiştir, kimler almıştır?. Hisse alan 15 bin hissedarın kimler olduğunu bilgisayardan bakıp inceleyebilirsiniz. Buyurun bakın'' dedi.

Aysal'ın bu ifadesine sinirlenen Hayrettin Kozak, oturduğu yerden ayağa kalkarak yaptığı açıklamada, kendi adına değil, genel kurul adına sözler söylediğini vurgulayarak, ''Bana, 'Gel oku' diyemezsin. Üyelerin merakının giderilmesi için farklı yöntemlerle bu konu çözümlenebilir. Benim orada 15 bin kişiyi inceleyemeyeceğimi bilecek kadar zekidir başkan'' ifadelerini kullandı.

TENİS ŞUBESİNİN BAŞINA İPEK ŞENOĞLU GELİYOR

Aysal ise bunun üzerine, ''Siz sayılan bir insansınız. Buyurun bakın. Bir açıklamada bulunur ve belki bizi zan altında kalmaktan kurtarırsınız'' cevabını verdi.

Kozak'ın, daha fazla hisse satışı yapılmayacağının garantisini istemesine de sitemli bir cevap veren Aysal, ''Hisse satışları verilen yetki çerçevesinde yapıldı. Yüzde 51'in altına inmemiz de zaten mümkün değil. Bir arkadaşımızın benden bunun garantisini küçültücü amaçla istemesi söz konusu. Bunu vermeyeceğim'' dedi.

Başkanın danışmanları konusu

Ünal Aysal, kendisinin çok sayıda danışmanı olduğunu ve yüksek ücretler ödendiği şeklindeki eleştiriler için şunları söyledi:

''Benim iki danışmanım var. Biri Bülent Tulun. Mektup olayları daha ortaya çıkmadan ki, 6 sene önce olmuş. Herkesin birbirine dost, arkadaş olduğu dönemde karşılıklı bir yazışma olmuş. Göreve gelmemin başlarında başladı. Bize 2 tane çok önemli oyuncu kazandırdı, Johan Elmander ve Selçuk İnan. Anlaşmalarını yapan o. Hiçbir bonservis bedeli ödemeden aldık. 6 sene önce olmuş bir olay için bir elemanımı cezalandırmamı istiyorsanız bu ayrı bir şey, yoksa, gelişmelere göre, gelecek için söylüyorsanız bu başka bir şey. Müsaadenizle konuyla ben ilgilenirim. İkincisi Bruno Heiderscheid'dır. Kulüple olan bir sözleşmesi feshedildiği için mahkemelik olunmuş. 2,5 milyon dolarlık talebi vardı. Çağırdık, anlaştık, paradan vazgeçirdim. Bir seneliğine ayda 10 bin dolar anlaşmayla, 120 bin dolar maliyete düşürdüm. Kulübün yanına çektim. Karşımızda olması yerine şimdi yanımızda. Bunun neresi kötü?''

''32. Gün'' programındaki sözlerini düzeltti

Ünal Aysal, ''32. Gün'' televizyon programında sarf ettiği, ''25 milyon Galatasaray taraftarının 20 milyonu AK Parti'ye oy vermiştir'' şeklindeki sözlerinde düzeltmeye gitti.

Birçok televizyon programına katıldığını ve sadece o programda bir sürç-i lisan ettiğini dile getiren başkan Aysal, ''Ben sadece, '20 milyonun bir kısmı da AK Parti'ye oy vermiştir' demek istemiştim ama 'bir kısmı' bölümü arada kaçtı. Kimsenin siyasi görüşüne ipotek koymak gibi bir hakkım yok. Galatasaraylılardan özür diliyorum'' ifadelerini kullandı.

Disiplin Kurulu kararlarının oylanması sırasında gerginlik

Galatasaray Kulübü'nün Yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda, kulüp disiplin kurulu tarafından verilen cezaların görüşülerek, karar için oylanması sırasında gerginlik yaşandı.

Toplantı sırasında, üyelerden Begüm Özkan ile ilgili verilen cezanın görüşülmesi sırasında, üyelerden Orhan Pak yüksek sesle itirazlarda bulundu. Üyelerden Faruk Bil de Pak'a tepki gösterince, ortam bir anda gerildi. İki üye yüksek sesle birbirlerine bağırırken, gerginlik Faruk Bil'in salondan çıkmasıyla sona erdi.

Yapılan oylama sonucunda Begüm Özkan'ın, ''1 yıl kulüp tesislerine girememe cezası'' oy çokluğuyla onandı.

Toplantıda ayrıca, eski kulüp yöneticilerinden İbrahim Çağlar'ın yine 1 yıllık kulüp tesislerine girememe cezası da oy çokluğuyla onaylandı.

Bu arada, Disiplin Kurulu tarafından uyarı cezası alan Şeref Yılancıoğlu'nun cezası ise kaldırıldı.

113,1 MİLYON LİRA GELİR, 112,2 MİLYON GİDER
Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen mali genel kurul toplantısının son bölümünde sarı-kırmızılı kulübün 2012 yılı tahmini bütçesi görüşüldü.
Kulübün 2012 yılı bütçesi 113,1 milyon lira gelir, 112,2 milyon lira da gider olarak öngörüldü ve üyelerin oy birliğiyle bütçe kabul edildi.
Ayrıca, gider rakamı ilk olarak 104,9 milyon lira olarak aktarılırken, buna yaklaşık 7,3 milyon lira kur farkı, faiz ve banka komisyon giderleri de eklenerek son rakama ulaşıldı.
Kulübün 2012 yılı nakit akışı ise, 99,7 milyon lira giriş, 22,2 milyon lira mevcut kredi ve 5,8 milyon lira kredi kur farkı, faiz ve banka komisyonu geri ödemeleri ile birlikte toplam 146,7 milyon lira da çıkış olarak öngörüldü.
Öte yandan, yıllık kulüp üyelik ödemeleri ise 200 liraya çıkarıldı.
Etiketler Ünal Aysal
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN