"G.Saray'a yakışan uzun vadeli çözümler üretmektir"

"G.Saray'a yakışan uzun vadeli çözümler üretmektir"
Çarşamba 09.05.2012 17:52

Ünal Aysal, Galatasaray Lisesi'nde gerçekleştirilen mayıs ayı divan kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, ''Galatasaray'a yakışan, diğer kulüpler gibi her gün gazetelere beyanat verip, 'şunu yaparız, bunu yaparız, ligden çekiliriz' gibi tutarsız formüller üretmek değil, uzun vadeli çözümler üretmektir'' dedi.

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, şike soruşturmasıyla ilgili yaşanan gelişmeler sonrasında Galatasaray'ın sessiz gözükmesinin yanlış anlaşılmamasını istedi.

Galatasaray Lisesi'nde gerçekleştirilen mayıs ayı divan kurulu toplantısında konuşan Aysal, bugün vereceği cevapların biraz kısıtlı olabileceğini ancak en azından bazı noktalara açıklık getirmek istediğini dile getirerek, ''3 Temmuz'dan beri yaşanan ortamda biz Galatasaray olarak son derece temkinli ama devamlı reaksiyon gösterici davrandık. Hiçbir zaman pasif davranmadık'' dedi.

Aysal, ''Son günlerde biraz sesimizi kıstıysak, bundan sonra böyle yapacağımızdan değil'' ifadesini kullanırken, ''Planladığımız aksiyonumuzu bağırarak çağırarak değil, akılcı yöntemlerle, Galatasaray'ın varlığını ortaya koyacak formüller üreterek yapacağız. Şu anda da onu yapmaktayız. Galatasaray'a yakışan, diğer kulüpler gibi her gün gazetelere beyanat verip, 'şunu yaparız, bunu yaparız, ligden çekiliriz' gibi tutarsız formüller üretmek değil, uzun vadeli çözümler üretmektir. Ben Galatasaray Kulübü Başkanı olarak tutarlı olmayan hiçbir formülün altına imzamı atmam, atmayacağım da'' diye konuştu.

''Karşımızda maalesef her ortamdan desteklenen bir oluşum var''

Aysal, Türk futbolunun içinde bulunduğu sorunun, kulüplerin teker teker çözebilecekleri bir sorun olmadığını dile getirerek, şunları söyledi:

''Karşımızda çok daha organize, çok daha büyük ve maalesef her ortamdan desteklenen bir oluşum vardır. Bu oluşumun karşısında biz Don Kişot olamayız. Akılcı çözümler ve akılcı yöntemlerle bununla mücadele edebiliriz. Bunun dışında, daha oyuna ilk adımımızı attığımız andan itibaren kaybolmamız son derece doğaldır. Biz bu riski alamayız. 'Taşlı baş akıllanır' diye bir laf vardır. Siz bizim başımıza bir taş koydunuz. Bu bize bir mesuliyet aktarmaktadır. Ben bu mesuliyetlere göre davranmak zorundayım. Bazı arkadaşlarımın lüksüne sahip değilim. Evimde olduğum vakit ben de bazen aynı şekilde infial içinde oluyorum ama işimin başındayken akıllı, tedbirli olmak, sizlerin haklarını gece günüz korumak zorundayım. Önümüzdeki günlerde bu konuda neler yaptığımızı ve yapacağımızı daha detaylı anlatma imkanı bulurum ama bugün için bunu söylemem stratejik olarak mümkün değil.''

''(Figüran) kelimesi talihsiz''

Ünal Aysal, Beşiktaş maçı sonrası kulüp ikinci başkanı Ali Dürüst'ün sarf ettiği, ''Bu oyun sezon başından beri kurulmuştu, biz de bunun figüranları olarak iyi hizmet ettik'' sözlerine gelen tepkilere cevap verdi.

Konuşmasında, ''(Figüran) kelimesi talihsiz bir kelime'' diyen başkan Aysal, ''Ben kullanmadım, arkadaşlarım kullandı ama arkadaşlarımın da arkasındayım. Büyük bir gücün karşısında tek başınasınız. 3 Temmuz'dan beri buna tek başımıza dayandık. Karşılıklı itişmeden, kavgadan kuvvetlenen bir ekibe karşı kriz yönetiyorsunuz. Bazen çaresizliğe düştüğünüz oluyor. Çünkü etrafta büyük haksızlığı görüp, yenilmekten veya berabere kalmaktan bahsetmiyorum, daha geniş çapta bir haksızlık ortamında, adalete karşı güveninizin sarsıldığı bir ortamda, kim olursa olsun böyle bir infial içinde olur. Buradaki (figüran) kelimesi, işte bu çaresizliğin arkadaşlarım tarafından ifadesidir'' şeklinde konuştu.

''Şampiyonluğa inancım tam''

Galatasaray olarak çaresiz olmadıklarına dikkati çeken Aysal, sözlerini şöyle tamamladı:

''Çarenin yollarını en akıllı yöntemlerle bulmak ve uygulamak zorundayız. Ama konuşmaya geldiği zaman bugün, konuşulmayacak, sözün bittiği yerdeyiz ve burada konuşmak sadece mağlup olmanın sebebi olabilir. Lütfen hepimiz soğukkanlı olalım. Hayırlısıyla cumartesi günkü maçı da geçelim. Bu maçtan başarıyla çıkacağımıza, hak ettiğimiz başarıyı ve şampiyonluğu alacağımıza benim şahsen inancım tam. Ama derler top yuvarlaktır. Ne olacağı belli olmaz. Şampiyon olalım veya olmayalım, Galatasaray'ın geçen seneki ve bu seneki başarı derecesine baktığımızda, tüm oyuncuları ve teknik heyeti takdir etmemiz gerektiğine inanıyorum. Sonuç ne olursa olsun, Galatasaray için hayırlı olacaktır. Sporda kazanmak da var kaybetmek de var. Hepimiz tam yürek olarak ekibimizin arkasındayız. Farkındaysanız, geçen seneden bu seneye çok ciddi sportif başarılara gidiyoruz, inşallah da devam eder.''

Selahattin Beyazıt: Uras eşi benzeri az bulunan bir kişi

Toplantıya, vefat eden Türkiye Futbol Federasyonu ve Galatasaray Kulübü eski başkanlarından Ali Uras için özel gündem maddesi eklenirken, Ali Uras'ın açıklamalarının yer aldığı bir film gösterildi.

Kulüp eski başkanlarından Selahattin Beyazıt, Ali Uras'ın anılmasıyla ilgili bir konuşma yaparken, Uras'ı, eşi benzeri az bulunan bir kişi olarak nitelendirdi.

Ali Uras'ın, mesleği olan tıp cerrahlığında, sporcu olarak Galatasaray Basketbol Takımı'nda ve yönetici olarak Galatasaray'da yaptıkları başarılı işleri aktaran Beyazıt, ''Bakıldığında Galatasaray'ın çok önemli dönemlerinde ve dönemeçlerinde onun imzası var. Mesela Florya Metin Oktay Tesisleri'nin kazandırılması ve Jupp Derwall'le Galatasaray'ın çağ atlatılması...'' ifadelerini kullandı.

Selahattin Beyazıt, vefatından önce son 10 günde Ali Uras'la hastanede birlikte olduğunu da aktararak, ''Saatler boyu hastanede yatağının baş ucunda oturdum. O saatlerde kendimizle hesaplaştım. Acaba Galatasaray'a hizmet etmiş, kendisini hizmetkar yapmış büyüklerimize karşı yeterince dikkatli olabiliyor muyuz? Yeterince zor gün dostu olabiliyor muyuz? Bu konuda çok sık sınıfta kaldığımızı, en azından kırık not aldığımızı düşünüyorum. Tesislerimizin bir köşesine Galatasaraylı ağabeylerimizin, kardeşlerimizin, dostlarımızın isimlerini vererek, onları hafızalarımızda ebedileştirmeye Ali Uras ile başlamayı teklif ediyorum. Onu toprağa değil kalbimize gömdük diyebilmek için, bir sembolik adımı atmamızda büyük fayda var. Teklif benden, takdir sizlerden'' şeklinde konuştu.

Tüzük tadil çalışmaları başlayacak

Galatasaray Kulübü'nün 2010 yılında yenilenen tüzüğünün tekrar değiştirilmesiyle ilgili ön çalışmalar tamamlanırken, kurulan komisyonun yakın zamanda taslak metnini yazmaya başlayacağı açıklandı.

Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar, tüzük tadil çalışmalarıyla ilgili olarak üyelere bilgi verirken, yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu ve UEFA mali kriterlerinin, tüzükte değişiklik yapılmasını mecbur hale getirdiğini vurguladı. Aktar, mevcut tüzüğün bazı maddelerinde çelişki bulunduğunu, bazı maddelerinin ise daha detaylı kaleme alınma ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

İrfan Aktar, kurulan tüzük tadil komisyonunun 16 Mayıs Çarşamba günü ilk toplantısını yaparak çalışmalarına başlayacağını söyledi.

Ali Dürüst'ün ''figüran'' sözüne tepki yağdı

Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Ali Dürüst'ün, Beşiktaş maçının ardından yaptığı açıklamadaki ''Figüran'' sözüne üyelerden tepki geldi.

Toplantının güncel konular kısmında söz alan üyelerden Ayhan Özmızrak, Ergun Öztürk ve Cengiz Akatlı, Ali Dürüst'ün sözlerini eleştirirken, en sert tepki ise Taner Aşkın'dan geldi.

Aşkın, Dürüst'ün sözlerinin kabul edilemez olduğunu belirtirken, yönetim masasını işaret ederek, ''Figüranlığı telaffuz edecek arkadaşların o masada yerleri yok. Derhal istifa etmeleri lazım'' ifadelerini kullandı.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN