"Play-off olmaması için tüm kulüpler başvurdu"

"Play-off olmaması için tüm kulüpler başvurdu"
Perşembe 10.05.2012 13:31

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, yeni sezonda play-off sisteminin olmaması için tüm kulüplerin Türkiye Futbol Federasyonu'na başvurduğunu bildirdi.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde düzenlenen bir söyleşiye katılan Aysal, bu sezon fazlaca tartışılan play-off sisteminin önümüzdeki sezondan itibaren oynanmaması için tüm kulüplerin federasyona başvurduğunu ifade etti.

ALİ SAMİ YEN'İN VASİYETİ
Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, ''Ali Sami Yen vasiyetinde 'Yurt dışındaki takımları yenmek' diyor. Bütün stratejilerimi ve vizyonumu bunun üzerine kurmuştum. Hala o geçerli. Yapmak istediğim de bu. Bizim bu dönem içinde vermiş olduğumuz bütün kavga, buna mani olunmasını önleme kavgasıdır'' dedi.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde düzenlenen ''Futbol ve yönetimi'' başlıklı söyleşide öğrencilerle biraraya gelen Aysal, burada yaptığı konuşmada, Galatasaray Kulübü'nde başkanlık görevine geçen yıl 14 Mayıs'ta seçildiğini hatırlattı. Pozitif düşüncelerle başladığı görevinin üzerinden 1.5 ay geçtikten sonra 3 Temmuz olayının patladığını belirten Aysal, projeleri ve vizyonunun dışında, bambaşka bir dünya ile karşılaştığını bildirdi.

Aysal, sporda her zaman beklenmedik olaylara hazır durumda olmak gerektiğinin altını çizerek, bu doğrultuda yaptıkları hamlelerle de sezonu kötü geçirmediklerini ifade etti.

Galatasaray Kulübü kurucularından Ali Sami Yen'in kendilerine bıraktığı bir vasiyet olduğunu kaydeden Aysal, ''Ali Sami Yen bize bıraktığı vasiyetinde 'yurt dışındaki takımları yenmek' diyor. Ben bütün stratejilerimi ve vizyonumu bunun üzerine kurmuştum. Hala o geçerli. Yapmak istediğim de bu. Bizim bu dönem içinde vermiş olduğumuz bütün kavga, buna mani olunmasını önleme kavgasıdır. Yani Galatasaray'ın yurt dışına çıkmasını önleyecek faktörlerin doğmamasıdır. Doğuyorsa da ortadan kalkmasıdır'' diye konuştu.

Aysal, amatör bir sporcu olmasına rağmen sporun içinden gelmediğini, kendisinin bir işadamı olduğunu vurguladı. Yönetim kurulu olarak göreve geldiklerinde 328 milyon dolar borcu bulunan kulübün kurumsal yapısının olmadığına ve bu nedenle yöneticilerin gündelik işleri yaptığına değinen Aysal, bugün ise kulübün kurumsal yapısının tamamlanmak üzere olduğunu, borcun da yıl sonunda 100 milyon dolar seviyesine inmiş olacağını ifade etti.

''Böyle bir kararın hukuken alınmaması gerekirdi''
Aysal, söyleşinin moderatörü olan Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hülya Coşkun'un ''Play-Off oynanıyor. Bu Play-Off'un ekonomiye, kulüplere katkısı olduğu gibi bir algı oluştu. Buna katılıyor musunuz?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Şimdi ben bir yanlışlığı düzelteyim. Play-Off kararını biz almadık. Dün bizim kulübün divan kurulunda da sorgulandım ben. Biz kabul etmedik. Bu play-off kararı Ağustos ayının ortasında alındı. Zaten lig başlamış durumdaydı. Böyle bir kararın hukuken alınmaması gerekirdi. O zamanki Türkiye Futbol Federasyonu başkanımız karar almış. Ben derhal aradım kendisini. 'Başkan bizim böyle bir hazırlığımız yok. Nasıl oldu bu?' dedim. 'Federasyon bu kararı aldı, siz de uygulamak zorundasınız' dedi. Böylelikle kabul edildi. Biz bu işten 5 kuruş para kazanmıyoruz. Burada sadece yayıncı kuruluşun bir kazancı mevzu bahis olabilir. Kulüpler ciddi para kaybederek oynuyorlar. Neden? Çünkü giderimiz çok, gelir yok.''

''Bir çiçekle bahar olmaz''
Bir öğrencinin, ''Ara transfer döneminde Shakiri'nin ismi gündemdiydi. Bu oyuncu neden alınmadı, pahalı mı geldi? '' sorusunu ise Aysal, şöyle cevapladı:

''Bir çiçekle bahar olmaz. Devre arasında alınan futbolcuların takıma pek fazla katkısı olmuyor. Bu bir risk. Shakiri iyi ve genç bir oyuncu. Araya başka kulüplerin de girmesiyle birlikte Basel Kulübü pazarlığı yükseltti. 8 milyondan başlayan pazarlık 12-13 milyona kadar çıktı. Ben hesap yaptım. Bizim Galatasaray olarak bu yapılandırma sürecinde paralarımızı har vurup harman savurmak mümkün değildi. Hocamızın da çok iyi bir teknik direktör olduğu düşüncesiyle, mevcut kadroyla hedefe ulaşacağımızı düşündük. Neticede 9 puanla şampiyon olduk.''

''Türkiye'nin Avrupa'ya açılan penceresiyiz''
Aysal, ''Galatasaray'ın Avrupa'ya gidememesi durumunda ne yapmayı düşünüyorsunuz?'' sorusu üzerine ise şunları söyledi:
''Biz Türkiye'nin Avrupa'ya açılan penceresiyiz ve öyle olmaya da devam edeceğiz. Vizyonumuz ve hedefimiz budur. Galatasaray eğer herhangi bir idari hatadan dolayı yurt dışına çıkamazsa, o da nasıl olabilir? Böyle bir sorun ancak UEFA'nın bizim federasyonun işlemiş olduğu 4 büyük suçtan dolayı cezalandırmasıyla olur. Nedir bu 4 büyük suç? Birincisi, yöneticilerin yaptığı suçlardan yöneticilerin ceza almaması. İkincisi, şikenin sahaya yansımadığı yönündeki karar. Üçüncüsü, kuralların maç oynanırken değiştirilmesi. Dördüncüsü ise, TFF'nin en büyük merci olan genel kurulun kararına rağmen, 58. maddeyi yönetim kurulu kararıyla değiştirilmesi. Sorunumuz bu...''

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN