"Ahlâk bekçisi değilim"

"Ahlâk bekçisi değilim"
Pazartesi 14.05.2012 21:20

TRT Spor'da yayınlanan Futbol Ateşi programının konuğu olan Ünal Aysal canlı yayında Levent Özçelik, Ali Ece ve Oğuz Tongsir'in sorularını yanıtladı. Galatasaray'ın şampiyonluğundan Fenerbahçe'nin eleştirilerine kadar merak edilen her şeye açıklık getiren Aysal son günlerde hakkında yapılan suçlamalara yanıt olarak "Ahlâk bekçisi değilim" cevabını verdi.

İşte Ünal Aysal'ın programda yaptığı açıklamalardan satır başları:

"BANA İLK OLARAK GEÇMİŞ OLSUN DEMELİSİNİZ"
Programın açılışında Levent Özçelik'in "Yerimde olsaydınız Galatasaray başkanına ilk olarak ne sorardınız?" şeklindeki ilginç sorusunun ardından söz alan Ünal Aysal "Bana ilk olarak 'geçmiş olsun' denmeli. Böylesine bir maceranın ardından bütün kulüp başkanlarına aynısı söylenmeli çünkü bu altından kolay kalkılabilecek bir stres değil" dedi.

"TÜRK KULÜPLERİ İÇİN TÜRK HOCALAR DOĞRU SEÇİM"
Oğuz Tongsir'in "Yurt dışından bir teknik direktör getirmek yerine neden Terim'i seçtiniz?" sorusuna Aysal "Fatih hoca'yla kimyamız uyuşuyordu. Takımı çekip çevirecek ve tecrübeli bir ismin takımın başına getirilmesi gerektiği düşüncesindeydim. Ben zaten Türk kulüpleri için Türk hocaların doğru seçim olduğu kanaatndeyim" yanıtını verdi.

"PLAY-OFF KARARI HIZLI ALINMIŞ BiR KARARDIR"
Daha sonra söz alan Ali Ece'nin "TFF yönetimiyle sizin aranızda fikir ayrılıkları var. Bir çok konuda fikir birliği içinde değildiniz ve size danışmadan bazı kararlar aldılar" lafı üzerine söz alan Ünal Aysal "TFF içerisinde pek çok dostumuz var. Ama TFF'nin aldığı çabuk kararlar Türk futboluna zarar vermektedir. Play-off kararına ilk karşı çıkan kulüp de zaten Galatasaray'dı. Yabancı oyuncularla veya play-off'larla ilgili alınan kararlar hızlı alınan kararlardır ve zararları olmuştur" dedi.

Oğuz Tongsir'in "Play-off kararı alındıktan sonra hakkınızı mahkemede aramayı düşündünüz mü?" sorusu üzerine Aysal "Play-off kararının ertesi günü ben Futbol Federasyonu Başkanı'nı aradım ve 'Başkanım bu karar alınmadan önce keşke danışılsaydı' dedim, bana 'Artık bu karar alındı, katılmak durumundasınız' yanıtını aldım. Bu tip adımlar atılırken bir birlik olursa Türk futbolu için daha hayırlı olacağını düşünüyorum" diye devam etti.

"ÜLKEME FAYDAM OLACAK HER GÖREVİ ALIRIM"
Özçelik'in "Gelecekte Futbol Federasyonu Başkanlığı için aday olmayı, başkanlık yapmayı düşünür müsünüz?" sorusu üzerine söz alan Aysal "Galatasaray kulübünde görevimi tamamlarsam ülkeme faydam olacak her türlü görevi yüklenirim. Ama bu çok ilerisi gibi görünüyor bana. Şimdilik önceliğim Ga" dedi.

"GALATASARAY NASIL OLAYLARDAN SORUMLU TUTULABİLİR?"
Fenerbahçe maçı sonrası meydana gelen holiganlık ve karmaşalara değinen Oğuz Tongsir'in "Şampiyonluk kupası kaldırılması konusunda bile ortak bir nokta bulunamıyor. Artık kimse kaybetmeyi hazmedemiyor. Bu daha ne kadar böyle devam edecek?" şeklindeki ifadeleri sonrası söz alan Ünal Aysal "Fenerbahçeli futbolcular Arena'da kazandıkları maç sonrası Volkan'ıyla Baroni'siyle sahanın ortasında hopladılar, zıpladılar, Galatasaray taraftarı onları alkışladı. Ama diğer taraftan, Saracoğlu Stadı'nda Galatasaray'ın şampiyon olduğu an bütün bu olaylar patlak verdi. Bu olaylarda Galatasaray'ın nasıl bir parmağı olabilir, kulübümüz nasıl sorumlu tutulabilir" diyerek konu hakkındaki fikirlerine açıklık getirdi.

"FATİH HOCA'NIN BU KARARLA NE ALAKASI VAR"
Kanal D Haber'de Fenerbahçe Başkan vekili Nihat Özdemir'in "Fatih Terim ve Ünal Aysal kupanın bir sonraki gün alınması konusunda fikir ayrılığı yaşamıştır. Bu nedenle kupanın sahada alınmasıyla bir gerginlik yaşanmıştır" şeklinde yaptığı açıklamalarla ilgili olarak Aysal "Bu tür polemiklerden her zaman kaçınmışımdır. Nihat Özdemir'in bu açıklamalarını da bir kulüp yöneticisine yakıştırmıyorum. Nihat Bey bu son olayların da baskısıyla biraz yolunu kaybetmiş gibi görünüyor. Doğru, TFF'den bize böyle bir teklif geldi, 'Enteresan bir fikir ama bunu yönetim kurulunda konuşmamız gerek' dedim. Daha sonra 'Biz kupamızı maçın oynandığı sahada almak istiyoruz. Gelenekler bunu gerektiriyor' dedim. Fatih hocanın bu konuyla ne alakası var" dedi.

"Yıldırım Demirören bana 'Kupayı soyunma odasında alır mısınız?' sorusuna 'Katiyyen öyle bir durum olamaz' dedim çünkü yönetim kurulunun aldığı ve daha önce yaptığımız bir açıklama var. Bu kararla Fatih hocanın ne alâkası var?" diyerek sözlerine devam eden Aysal "Olayların büyümesiyle ilgili olarak kulübümüz sorumlu tutulamaz. Kaba kuvvete karşı kolluk kuvvetleri yetersiz kalmıştır. Olay bundan ibaret. Statta sahaya girilemesin diye sulama kanalları açıldı. Işıklar kapatıldı ve hatta bana bir yetkilinmizin aktardığına göre saha görevlilerinden biri 'Cesedimi çiğnemeden sahaya çıkamazsınız' demiş; işte bu tarz tahrikler yapıldı. Biz bütün sene bu tip polemikler yaşadık" diyerek devam etti.

"SÖYLEYECEKLERİMİ DİNLEMEDEN REDDEDECEĞİNİN İFADESİ"
Ünal Aysal, Nihat Özdemir'in kendisini dinlemek istememesi ile ilgili olarak sorulan soruya "Nihat Bey benim açıklamalarımı dinlemeden daha ne diyeceğimi duymadan reddedeceğini belli etmiştir" yanıtını verdi.

"GALATASARAY KAYBETMEYİ BİLİYOR, KALDIRABİLİYOR"
Oğuz Tongsir'in "Bu kargaşalar nasıl sona erecek?" sorusuna Aysal "İnsanlar kaybetmeyi öğrendiğinde" yanıtını verdi. "Peki Galatasaray taraftarı bunu biliyor mu? Kaybetmeyi kaldırabiliyor mu?" sorusu üzerine tekrar söz alan Aysal "Bakın size bunu kanıtıyla anlatıyorum. 2-1 yenildiğimiz maçta o kadar tahrike rağmen Galatasaray taraftarı rakibini alkışlamayı bilmiştir" diyerek açıklamalarına dvam etti.

"FENERBAHÇE'NİN CEZA ALMASINI İSTEMEM"
"UEFA'nın Galatasaray'a bir ceza vermesinden korkuyor musunuz?" sorusuna "Bu tip bir ceza Federasyon'un hataları sonrasında verilebilir bence. Çok büyük bir yaptırım geleceğine inanmıyorum. Açık söylemek gerekirse kimsenin ceza almasını istemem. Türkiye'nin dışardaki görünüşüne zarar verecek bir cezanın gelmesini istemiyorum. Fenerbahçe'nin ceza almasını da asla istemem" yanıtını veren Aysal "Fenerbahçe'nin küme düşmesinin Galatasaray'a zarar vereceğini her zaman söyledim, söylüyorum. Ama madem bir ceza verilecekti, Fenerbahçe'den 10 puan silinerek olay kapatılabilirdi. Adliyedeki işlemler devam ederdi ama sahada bu tarz olaylar yaşanmazdı" diyerek devam etti.

"AZİ Z YILDIRIM'IN DURUMU BANA ACI VERİYOR"
Aziz Yıldırım'ın ceza evinde bulunması durumundan da rahatsız olduğunu belirten Ünal Aysal "Bu durum beni nasıl rahatsız etmez. Ben de bir kulüp başkanıyım. Onun yaşadığı acıdan elbet ben de rahatsızlık duymaktayım" dedi.

"HİSSE DEĞERLERİNİN DÜŞMESİNİN ÖZEL BİR SEBEBİ YOK"
Bir seyircinin internet üzerinden sorduğu "Galatasaray'ın borsada değer kaybetmesinin sebebi nedir" sorusuna "Bütün hisse senetlerinin değer kaybetmesi" şeklinde kısa ve öz bir yanıt verdi.

"AHLÂK BEKÇİSİ DEĞİLİM"
"Ahlâk bekçiliği yaptığınız söyleniyor. Siz ahlâk bekçiliği mi yapıyorsunuz" sorusunu Aysal "Kesinlikle hayır. Ahlâk bekçiliğiyle de bunun bir alâkası yok zaten. Ben sadece kuralların uygulanması derdindeyim. Kuralların olmadığı bir kurum olamaz. Ayakta duramaz" şeklinde yanıtladı.

"KANATTA VE FORVETTE EKSİĞİZ"
Ali Ece'nin hatırlatması üzerine Melo'nun bonservisinin alınıp alınmayacağı veya farklı bir seçeneğin olup olmadığı konusunda söz alan Aysal "Bu konunun masaya yatırılması için sezonun bitmesini bekledik. Sezon bitti, yarından itibaren konuyu tartışmaya başlayacağız. Kesin bir isim veremem çünkü konuşulmuş bir isim yok. Bizim kanatlarda ve forvette sorunumuz var. Forvetteki sorunumuzu hemen ortadan kaldırmamız lazım. Önümüzdeki sezon Avrupa'da oynayacağız" açıklamasını yaptı.

"ALTYAPIDAN OYUNCU ÇIKARMAK HEDEFİNDEYİZ"
Yabancı oyuncu transferi yapılacak mı yapılmayacak mı, yapılacaksa Galatasaray kadrosunda bulunan yabancı oyuncu fazlalığı nasıl bir sıkıntı çıkaracak sorusuna açıklık getirmek isteyen Ünal Aysal "Şuan çözmemiz gereken sorun kadro derinliği oluşturmak. Kadromuzda çok sayıda yabancı oyuncu var. Ekipte bulunan sözleşmeli veya kiralık olarak başka takıma gönderilmiş oyuncularımız bulunuyor. Altyapı yönünden güçlü bir ekibi önümüzdeki beş sene içinde A Takım'a çekeceğiz. Bu sayede de yabancı oyuncu ihtiyacımız sürekli azalacak. 20 milyon avro verip yabancı bir oyuncu almaktansa bu parayı genç bir oyuncunun yetiştirilmesi için harcamayı tercih ederim" dedi.

"ARDA'NIN YERİ DOLMADI"
Aysal, Muslera'nın transfer edilmesi ile ilgili soruya "Astronomik bir rakama olabilir. Ama Arda için teklif edilen gibi bir ücret gelirse o paraya Muslera'nın yerini doldurabilecek bir oyuncu bulamayacağımız için kabul edemeyz. Arda'nın da zaten yeri dolmadı. Kanatlarda yaşadığımız sıkıntı da bunun göstergesi" cevabını verdi.

"NURi VE HAMİT'E OLUMLU BAKIYORUM"
Levent Özçelik'in "Real Madrid'de forma giyen Nuri Şahin ve Hamit Altıntopu transfer olmasa da kiralık almayı düşünür müsünüz?" sorusuna "Olabilir. İki oyuncuya da sıcak bakıyorum" yanıtını verdi.

"BİRİSİ SKODA DİĞERİ KAMYON"
Son olarak sorulan Ali Sami Yen Stadı'yla TT Arena arasında bir karşılaştırma yapması sorusuna "Birisi Skoda diğeri kamyon. Aralarında büyük fark var. Tabi Ali Sami Yen'de inanılmaz hatıralar yaşandı ama teknolojik açıdan Arena Stadı da Galatasaray'ın ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamaktadır" şeklinde yanıt verdi.

Etiketler Ünal Aysal
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN