"UEFA'nın olayın başından beri söyledikleri var..."

"UEFA'nın olayın başından beri söyledikleri var..."
Cuma 18.05.2012 16:47

Eski milli futbolcu, AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, ''Umarım eski o bizi biz yapan mücadelenin yaşandığı ve şiddetin olmadığı normal lig sistemine geri döneriz'' dedi.

Şükür, ziyaret ve açılışlar için Bursa'nın Yenişehir ilçesine geldi. İlk olarak Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil'i makamında ziyaret eden Şükür, ardından 3 mağazanın açılışını yaptı.

Yenişehir Genç İşadamları Derneği'nin (GİSAD) açılışını da yapan Şükür, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Fenerbahçe'ye, Spor Toto Süper Final'de Galatasaray'ın şampiyonluğunu ilan ettiği derbi maçta çıkan olaylar nedeniyle, 6 müsabakayı kendi sahasında seyircisiz oynama cezası vermesi hakkındaki düşüncelerinin sorulması üzerine Şükür, bu tip cezaların son yıllarda Türk futbolunda bir hayli fazla olduğunu söyledi.

Daha önce de Galatasaray ve Trabzonspor'a da bu tip cezaların verildiğini anımsatan Şükür, şunları aktardı:

''Şiddet olgusunun her geçen gün farklı yerlere gittiği ortamda, Türkiye Kupası finali merasimindeki imrendirecek atmosfer güzel oldu. Umarım bu milat olur ve bundan sonraki bütün süreci böyle yaşarız. Biraz zor gibi gözükse de bunun temini için çaba göstermemiz gerekli. Sayın Başbakanımızın da ifade ettiği gibi, Kadıköy'deki o olaylar çok farklı boyutlara ulaşabilirdi. Polisimiz, emniyetimiz orada çok sağduyulu davrandı. Mutlaka herkesin hatası vardır ama netice itibarıyla TFF böyle bir ceza verdi. Umarım bir daha böyle olaylar yaşanmaz.''

-Fenerbahçe'nin Türkiye Kupası'nı alması-

Hakan Şükür, Galatasaray'ın süper lig şampiyonu olması ve Fenerbahçe'nin de 29 yıl sonra Türkiye Kupası'nı almasının hatırlatılması üzerine, iki takımının da bu sezon takdir edilecek bir performans gösterdiğini belirtti.

Özellikle bu yıl bulunduğu şartlar itibarıyla Fenerbahçe'nin başarısının takdir edilmesi gerektiğini dile getiren Şükür, şöyle devam etti:

''Kupa maçında Bursaspor karşısında alınan 4-0 gibi bir sonuç çok önemli. Şampiyonluk şanslarını da son maça kadar taşıdılar. Ancak bana göre sezonun en hak edeni olan Galatasaray şampiyon oldu. İki takım da sezonu mutlu olarak bitirdi. Bunun burada kalmaması ve Avrupa'da başarı adına umarım önümüzdeki süreç hayırlı olur. Türk futbolunun yaşadığı talihsiz bir süreç var. 5 şampiyon takımımız da bu sezon Avrupa kupalarına katılıyor. Netice itibarıyla ülke futbolunun bir ivme kazanması lazım. Tüm takımlarımıza Avrupa'da başarılar diliyorum.''

-''Şike tartışmaları''-

Şükür, kamuoyunda devam eden ''şike tartışmalarıyla'' ilgili düşüncesinin sorulması üzerine herkesin bu konuda farklı şeyler söylediğini belirterek, ''Federasyonun değişik kurumları da farklı farklı şeyler söyledi. Umarım hayırlı olur. Bütün takımlarımıza gönül verenler var. Her biri ayrı bir değer. Onun için kendi fikrimizi söylerken bunları düşünmeliyiz'' görüşünü iletti.

Şükür, bir gazetecinin ''Federasyonun verdiği kararı UEFA onar mı?'' sorusuna, ''UEFA'nın olayın başından beri söyledikleri var. Bugün hangi konuma geldiğini bilmiyoruz. TFF'nin ülke içinde bazı kural değişiklikleri oldu. UEFA buna nasıl bakacak hep beraber göreceğiz'' cevabını verdi.

-Play-Off sistemi-

Hakan Şükür, bu sezon uygulanan Play-Off sistemi hakkındaki görüşlerinin sorulması üzerine ise, şu yorumu yaptı:

''Yaşadığımız dönem zor bir süreçti. Federasyon böyle bir sistem getirdi. Önemli ligleri takip ediyoruz. Dünyada çok örneği yok. Ülke futbolumuz önemli bir ekonomiye sahip. Ben Play-Off sisteminin olmamasını isteyenlerdenim. Ama olursa da saha da oynanıyor. Yetkililer nasıl yorumlar, kulüpler nasıl karar alır? Onu bilemem. Anladığım kadarıyla bu sistem çok kabul edilmiyor. Umarım eski o bizi biz yapan mücadelenin yaşandığı ve şiddetin olmadığı normal lig sistemine geri döneriz.''

-Başkanlık Sistemi-

Ardından İl Özel İdaresi'nce yapılan sulama göletinin açılışı için Yeniköy'e geçen Şükür, bir gazetecinin ''Başkanlık sistemi'' tartışmaları konusunda görüşünü sorması üzerine, ''Hayırlısı olsun. Şu anda net bir şey yok. Başbakanımız bunu tartışmaya açtı. Biz de bekliyoruz. Hep beraber karar verilecek. Umarım ülkemiz için hayırlısı olur'' ifadesini kullandı.

Cuma namazını Yeniköy'de kılan Şükür, ardından İnegöl ilçesine geçti.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN