Kadıköy'de jübilemi yaptım daha ne isterim!

Kadıköy'de jübilemi yaptım daha ne isterim!
Pazartesi 21.05.2012

Futbola ve Galatasaray'a veda eden AYHAN AKMAN, eşi GİZEM ile birlikte evinin kapılarını FOTOMAÇ'a açtı, çarpıcı açıklamalar yaptı

Ayhan Akman... Gaziantep'te yıldızı parladı ve ardından 'yüksek' denilecek bir bonservis bedeli (8.750 bin dolar) ile Beşiktaş'a transfer oldu. Ama siyah-beyazlı ekipte işler iyi gitmedi. Her kötü sonuçta suçlanan isim oldu. Bu dönemde UEFA Kupası'nın ardından Mircea Lucescu ile yeni bir yapılanma içine giren Galatasaray ona kapıyı açtı. Ahmet Yıldırım, Mehmet Aksu ve 500 bin dolar karşılığında 27 Haziran 2001'de sarı-kırmızılı formayı giydi. O gün bugündür, acısıyla tatlısıyla G.Saray formasını taşımayı başaran Ayhan 18. şampiyonluğun ardından aktif futbol hayatına nokta koydu.

Artık yoluna saha kenarında devam edecek olan efsanevi futbolcu karışık duygular yaşadığı şu günlerde eşi Gizem ile birlikte evinin kapısını FOTOMAÇ'a açtı. Galatasaray forması altında 4 şampiyonluk yaşayan ve kendisini artık camiadan birisi olarak gördüğünü ifade eden Ayhan, "Evlendikten bir hafta sonra Galatasaray'a imza attım. Bu beraberlik o gün bugün, acısı ve tatlısı ile devam etti. Hayatımın en güzel yıllarını Galatasaray'da yaşadım. İlk şampiyonluğumu da son şampiyonluğumu da burada yaşadım. Ama bu şampiyonluk en önemlisi oldu. Galatasaray'dan çok mutlu bir şekilde ayrılıyorum" dedi. İşte sarı tel tel saçları, hızı, centilmenliği ve profesyonel yaşantısıyla anılacak olan Ayhan Akman'ın hayata ve yaşadığı son şampiyonluğa dair anlattıkları:

Galatasaray'daki futbol hayatıma şampiyonlukla başladım şampiyonlukla bıraktım. Bu benim için büyük bir gurur. Bu sene Kadıköy'de kupayı kaptan olarak kaldırmak çok ayrı bir olay... Bu yıl gerçekten iki defa şampiyon olduk. Kadıköy'de kupa kaldırmak belki de kimseye nasip olmayacak.

SÜS OLSUN DİYE Mİ GETİRİLDİ
Bize kupanın soyunma odasında verilmek istenmesini emeğe saygısızlık olarak gördük. Kupalar sahalarda verilir; soyunma odasında ya da koridorda değil. Her yerde hep böyle olmuştur. Şampiyonluk kupasını hak ettik ve hak ettiğimiz yerde aldık. Büyük bir mücadele sonucu şampiyonluk kupasını kazandık. O kupayı oraya 'Süs olsun' diye mi getirdiler! Eğer kupayı oraya getirdiysen kim hak ettiyse vermek gerekir.
Verilmeyince Sayın Başbakanımıza rica ettik. Gerçekten ben kendisine teşekkür ediyorum. İncelik gösterdiler; Fenerbahçeli olmasına rağmen o kupayı almamızı sağladılar.

TERİM USTA BİR AŞÇI GİBİ
Fatih Terim, geçen yıl dibe vurmuş takımı aldı ve zirveye taşıdı. Usta bir aşçı gibi aldı yoğurdu ve servis etti. Hem de ne servis... Herkes bu tadı yaşadı ve hâlâ da yaşamaya devam ediyor. Biz de bu aşçının yaptıklarına katkı yaptık. Bizden bu başarıyı kimse beklemiyordu. Fatih hocanın söylediği gibi; bu şampiyonluk anamızın ak sütü gibi helal... Zorlu maçlar oynadık ve iki kere şampiyon olduk. Bu takımı oluşturmak, başarı yakalamak tamamen onun eseridir.

ARENA'YA GEREK KALMADI
Türk Telekom Arena Stadı'nda yönetimimiz uygun görürse jübile yapmak isterim. Tabii ki her oyuncu güzel bir veda ister. Fakat şu da bilinmeli ki ben Kadıköy'de şampiyonluk kupası kaldırarak süper bir jübile yaptım. Bu herkese nasip olmaz. Arena'da jübile yapılmasını isterim ama olmazsa da çok üzülmem. Kadıköy'de kupa kaldırma şerefi bana ait oldu. Şükürler olsun arkadaşlarım benim için savaştılar ve futbolu bıraktığım için bana armağan ettiler. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Belki de tarihte bu olay bir ilk olacak.

EŞİMDEN AYRI YATTIM
Ayhan eşi Gizem Akman'ın her zaman kendisine tam destek verdiğini söyledi: "Eşime çok teşekkür ediyorum. Beni hep destekledi ve en zor anlarımda yanımda oldu. Zaman zaman fedakarlık gösterdi. Zaman geldi aynı evde ayrı ayrı yerlerde yattık. Yeni çocuğumuz olmuştu ve geceleri sürekli uyanıyordu. Uyku düzenimin bozulmaması için ayrı yatmamı ve maça, idmanlara sağlam kafa ile çıkmamı istedi. Eşimi çoğu zaman dışarı çıkaramadım. Gezemedik ama futbolcunun yaşaması gereken şeyleri yaşadım."

AMAN 18 GÖRÜNSÜN
Ayhan Akman 18 rakamının uğuruna inandığını belirterek, Galatasaray'ın 18. şampiyonluğunu ve futbolu 18. yılında bırakmayı şans olarak değerlendirdi. Ayhan, çocukları Hamza ile Efe'ye de 18 numaralı forma giydirerek poz verirken, "Aman 18 gözüksün" demeyi de ihmal etmedi. Ayhan, "Çalıştığım tüm hocalar çok iyiydi ama bunlar içinde Fatih Terim'in yeri ayrı" diye konuştu.

'HAKKIMI HELAL ETMEM' DEDİ
Özhan Canaydın'ı çok sevdiğini ifade eden Ayhan, onunla yaşadıkları bir anısını da paylaştı: "Fenerbahçe ile kupa finalinde karşılaşacaktık. Bize bir konuşma yaptı ve 'Kupayı alın getirin yoksa hakkımı sizlere helal etmem' dedi. Maçı 5-1 kazanarak ona hediye ettik."

ADNAN POLAT'I ÇOK ÜZDÜK
Ünal Aysal'ı , "Kendine ait bir tarzı var" diye nitelendiren Ayhan, Adnan Polat ile ilgili ise şunları söyledi: "Bizimle içli-dışlıydı. Benim için onun da yeri ayrı. Hak etmediği bir şekilde kulüpten ayrıldı. Onun döneminde üst üste çok fazla şansızlıklar yaşadık. Onu çok üzdük."

DİKMEYECEKTİK
Son maç sonrasın yaşananlardan rahatsız olduk. Hakem maçı bitiren düdüğü çaldıktan sonra stadın ortasında sevinmeye başladık. Sonra da polis kontrolünde soyunma odasına girdik. Taraftar bize tepki göstermedi. Biz içeri girdikten sonra sahada olaylar çıktı. Maç öncesi Kadıköy'e bayrak dikilmesi konuşuldu ama yapılmamasına karar verilmişti.

ROBOT DEĞİLİZ
Melo ve Riera arasındaki tartışma her idmanda olabilir. Önemli olan takım içinde bunu halledebilmek. Biz robot değiliz. Zaman zaman böyle şeyler olabiliyor. İdman maçları bile bizim için çok önemli. Herkes kendini göstermek ve forma kapmak için yarışıyor. Bu hırs ve mücadele yoksa zaten bir sorun vardır. Kavgayı tabii ki kimse tasvip etmez.

MİLLİLER KADROYA GİREMEDİ
Muhabirimiz Savaş Çorlu'nun sorularını yanıtlayan Ayhan, bu sezon çok yerinde transferler yapıldığını ifade ederek, "Geçtiğimiz yıl banko oynayan ve milli takımın değişmezlerinden Servet, Gökhan ve Sabri ile birlikte kadroya dahi giremediğimiz günler oldu. Gerçekten çok iyi bir kadro vardı ve bu başarıyı getirdi" dedi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN