Web Sürümüne Geç

Kıyamet kopacak

Kıyamet kopacak
Pazartesi 15.01.2013

Aysal lisecilerin öne koydukları kişi. Liseciler oldum olası Terim'i G.Saray'a yakıştıramıyor ama şu anda onu atacak yürekleri yok. Bu nedenle istifaya zorlayacak eylem ve söylemde bulunuyorlar

Galatasaray bir haftadır Sneijder ile yatıp kalkarken bu konuda Fatih Terim sessizliğini koruyor... Yönetim ile Terim arasında Sneijder krizi mi yaşanıyor? Terim'in sessizliğini neye bağlıyorsunuz?

Şimdi işin bir su üzerinde olan kısmı var. Bir de su altında olan kısmı var. Sneijder olayı son bir haftadır yoğunlukla gündemde.
Sneijder'in bu kadar yoğunlukla gündemde olduğu bir dönemde ağzından "Şi" hecesi dahi çıkmayan birisi var; Galatasaray'ın teknik direktörü Fatih Terim... Türk medyasında kimse merak etmiyor mu; Fatih Terim bu konuda niye görüşlerini açıklamıyor? 'Galatasaray'ın ikinci yarıda, Şampiyonlar Ligi ve Türkiye ligindeki oyun kurucusu, seyirci toplayıcısı, cazibe merkezi, zeka merkezi, oyun merkezi' diye lanse edilen bir adam, gelmesi ve gelmemesi söz konusuyken, Galatasaray Teknik Direktörü'nden ses çıkmıyor, buna karşılık gazetelerde bütün manşetlerde adı geçen adam, Fatih Terim'in nefret ettiği kişi olarak bilinen Bülent Tulun!.. Bu ne demek!..
Bir de durup dururken Ünal Aysal'ın sözleriyle yarattığı bir hava var. "Fatih Terim, benim profesyonel çalışanımdır. Ne emredersem, onu yapar" demeye getirdi. Köşe yazarları şiddetle bunun altını çizmeye başladı; Öcal Uluç Türkiye'de, Ercan Güven Milliyet'te, Levent Tüzemen Sabah'ta...

KİMİN EMİR KULU OLMUŞ
Başından beri söylüyorum ki; Galatasaray'ın başkanı Ünal Aysal değil. Ünal Aysal lisecilerin eline düşmüş, onların öne koyduğu bir adam... Galatasaray'ın gerçek başkanı İnan Kıraç...
Onun adamı da Bülent Tulun... Galatasaray'ın yöneticileri bunlar!.. Ünal Aysal söyleneni yapıyor. Söylenenin de ne olduğunu ben tahmin ediyorum.
Liseliler değil, bu ayrımı tekrar tekrar yapıyorum, liseciler, Fatih Terim'i Galatasaray'a yakıştıramıyor oldum olası... Şu anda Fatih Terim'i atacak yürekleri olmadığı için de Fatih Terim'in huyunu gayet iyi biliyorlar, onu istifaya zorlayacak, eylemler ve söylemlerde bulunuyorlar.
Fatih Terim'in Galatasaray'da amatör çalışmadığını herkes biliyor. Tabii ki bir profesyonel...
Ama Fatih Terim, teknik direktörlük kariyerine başladığı günden bu yana, Avrupa'dakiler dahil, Milan'ı dahil, Fiorentina'sı dahil, hangi başkanın emir kulu olmuş. tGori ile ters düşmüş ve büyük sıkıntılar yaşamıştı.
Tabii... Hangi başkanın emir kulu olmuş Fatih Terim! Hangi teknik direktör, hangi başkanın emir kulu olur da ondan hayır gelir. Ünal Aysal, Fenerbahçe ile karıştırıyor galiba!.. Zannediyor ki kendisi Aziz Yıldırım, Fatih Terim de Aykut Kocaman!..

REAL'DEN GÖNDERİLMİŞ
Ortada Fatih Terim'e karşı oynanan çok çirkin bir oyun var. Fatih Terim'i istifaya zorlayan... Sonra yaldızlı lafları da var, onları söyleyecek... 'Ben yaşadığım sürece Fatih burada olacaktır. Fatih'in arkasındaydık. Buna rağmen istifa etti, ben ne yapayım' diyecek! Biz de ahmağız ya yiyeceğiz!..
Birisi bana açıklasın; Sneijder gerçekten gerek tribün, gerek takım açısından çok önemli transfer ise niçin bir haftadır sadece Bülent Tulun'un adı geçiyor da Fatih Terim hiç girmiyor bu konuya?
Galatasaray'da çok fena bir kanser yarası var. Ben onu görüyorum. Bu buzdağının suyun altındaki kısmı...
Esas kısım da burası... Suyun üstündeki kısım o kadar önemli değil...
Suyun üstündeki kısma gelince, hafta sonu ben İzmir'deydim. Televizyonlardan, alt yazılardan izleyebildim. 'İnter ile anlaşılmış, Sneijder kardeşimiz, karısına soracakmış, karısı 'evet' derse kabul edecekmiş.
Pazartesi günü de Sneijder'in haberi gelecekmiş!' Bu haberlere karşı Sneijder'in cevabı; "Benim Türkiye'ye, Galatasaray'a gelmem çok önemli bir karardır.
Öyle iki günde verilecek bir karar değildir. Bu olay daha iki hafta sürebilir."
Yok ya!.. İki h a f t a sonra Türkiye'de ara transfer sona erecek, Galatasaray gibi koskoca bir dünya kulübü, 'Sneijder iki haftaya kadar cevabını verecek' diye onu bekleyecek ve başka transfer de yapmayacak!
Sneijder gelecekse başka olur transfer gelmeyecekse başka o l u r .
Galatasaray ay sonuna kadar Sneijder'in keyfini bekler mi!
Galatasaray'da yönetim olsa yönetici olsa, Ünal Aysal'da, Bülent Tulun'da yöneticiliğin Y'si olsa Sneijder bu lafı dediği anda 'Cehenneme kadar yolun var' denir.
Real Madrid'den gönderilmiş, İnter'de tutunamamış, oynayamaz hale gelmiş adama son bir imkan önüne konuluyor, adam Galatasaray ile dalga geçiyor. Bu dalga geçmektir.
15 gün sonra transferin biteceğini bile bile "15 gün daha sürem var" ne demek! Kimsin sen? Koskoca Galatasaray 15 gün eli kolu bağlı senin keyfini bekleyecek.
Ama Galatasaray da yönetici yok.
Sneijder de aslında transfer falan değil. Bütün tezgâh Fatih Terim'i huzursuz
etmek!

HESAP AÇIKLANMALI
Öteki taraftan ortada yüksek bir maliyet var. 8 milyon euro'luk bir bonservis bedeli var, 5.5 milyonluk bir imza parasından bahsediliyor, 3.5 milyon euro yıllık ücret, 25 bin euro maç başı parası ve bonuslar... Bilmiyorum, Sneijder bunları karşılar mı?Takım içinde sıkıntı yaratır mı?

"Fatih Terim benim profesyonel adamımdır" diyen, diyecek kadar maliyeci ve finansçı Ünal Aysal'ın hesabı Galatasaray camiasının önüne koyması lazım. 'Biz Sneijder'e bu kadar parayı veriyoruz ama bunun karşısında şu kadar da geri dönüşüm bekliyoruz.' 1- Sneijder ile ilgili forma dâhil hatıra eşya satışından beklediğimiz para şu kadar milyon euro'dur.
2- Sneijder'in gelişinden sonra Arena tribünlerinde yüzde şu kadar artış bekliyoruz, bunun karşılığı şu kadar milyon euro'dur.
3- Galatasaray Televizyonu'nda reyting artışları ve dolayısıyla reklam artışları bekliyoruz, bunu karşılığı da şu kadar milyon euro'dur.
Yani 'Sneijder, Galatasaray'a atıyorum kafadan '50 milyon euro'ya mal olacaktır ama bunun 40 milyon euro'su geri dönecektir. Yani Sneijder'in maliyeti 10 milyon euro'dur.' Ya da yine atıyorum 'Sneijder, Galatasaray'a 50 milyon euro'ya mal olacaktır ama geri dönüşümü 60 milyon euro olacaktır.
Yani biz bu transferden bir de 10 milyon euro kar elde edeceğiz.'

DENGELER BOZULUR
Bunu koyması lazım. "Fatih Terim profesyonel adamımdır" diye babam da söyler! Profesyonellik bunu gerektirir.
Yapabildi mi? Galatasaray'dan bu konuda bir hesap duyan var mı?
Bu işin bir yanı...
İkinci yanı; teknik direktör ile konuşacaksın. 'Ben bu Sneijder'e bu kadar para veriyorum. Bu takımdaki dengeleri bozar mı?' diyeceksin.
Ben geçmişte bozduğunu biliyorum.
Erdal Keser, rayicin üstünde bir parayla transfer olduğu zaman Galatasaray'ın en gözde futbolcularının "Parayı kim aldıysa o kurtarsın" dediklerini kulağımla duydum.
Onun için teknik direktörle, 'Sen bu arkadaşlarımıza bu maliyeti anlatabilir misin? Sindirmelerini sağlayabilir misin? Takımda huzursuzluk çıkar mı' diye konuşulması lazım. Adam Fatih Terim ile muhatap olmuyor.
Aziz Yıldırım, Antalya'ya Fenerbahçe'nin kampına gidiyor, Ünal Bey Antalya'ya teşrif etmiyor! Yunan adaları daha cazip geliyor ona!.. Açıkça, Fatih Terim'e tavır aldığını hem eylemleri hem söylemleriyle gösteriyor.
Mayalar '2012' dediler ama Galatasaray'da kıyamet 2013'ün şubatını bulmayacak. Ünal Aysal-Fatih Terim aşkı Sevgililer Günü'ne yetişmez.
Benim bildiğim Fatih Terim'se eğer Galatasaray'da kıyamet kopmak üzere...
Ünal ile Bülent Tulun da kına yakacaklar tabii...
İnan ağabeylerine gidecekler 'Başardık!
Sevgili gerçek başkanımız' diyecekler!

YENi YASAYI NiYE ENGELLiYORLAR?
Maliyet konusunda polemik konusu olan bir açıklama da var. Fenerbahçe Asbaşkanı Abdullah Kiğılı "Bu kadar maliyetli oyuncular Türkiye için lüks. Galatasaray bunu nasıl ödeyecek!" dedi. Galatasaray'dan "Fenerbahçe bıraksın da nasıl ödeyeceğimizi biz düşünelim" şeklinde bir yanıt geldi. Kiğılı'nın sözlerinde bir art niyet görüyor musunuz?

Bunun cevabı 'Biz nasıl ödeyeceğimizi biliriz' şeklinde olmaz. Bunun cevabının nasıl olması gerektiğini az evvel söyledim. Abdullah Kiğılı'nın söyledikleri gayet mantıklı, gayet normal. Çünkü Abdullah Kiğılı da Fenerbahçe'nin finansından sorumlu yöneticisi...
O bu işlerin nasıl olduğunu gayet iyi biliyor.
Ona cevap rakamla verilir. 'Fenerbahçe kendi işine baksın.' Şimdi okuyacaklar; 'Hıncal da kendi işine baksın' diyecekler. Geçiniz! "Abdullah Kiğılı kendi işine baksın" diyecek adamın bu finans işlerini Abdullah Kiğılı kadar iyi bildiğini ortaya koyması lazım. Bu da rakamla olur.
Sneijder'e kaç para ödenecek, kaç para dönüşüm bekleniyor bana bir söylesinler bakalım.
Yoksa Galatasaray'ı 500 milyon euro borca batır, 'Kabul edenler, etmeyenler; ibra edilmiştir.' İbra ol çek git! Sen gene Yunan adalarında keyfine bak, Galatasaray'da yeni yönetim, '500 milyon euro borcu nasıl ödeyeceğim' diye çırpınsın. Böyle iş mi olur!

BIRAKMAYI DÜŞÜNÜYOR
Niye karşı çıkıyorlar yeni futbol yasasına?

Yöneticilerin sorumluğunu içeren yasayı engellemek için niye uğraşıyorlar? Can düşmanları el ele vermişler!.. Çünkü yeni yasa çıkarsa kulübün kesesinden gerdeğe girme imkanı kalmayacak. Kulübü borca sokan bedelini ödeyecek! Onu istemiyorlar.
Sneijder'e 100 milyon ver, bilmem kime 300 milyon ver, sonra 'Ben gidiyorum, Allah'a ısmarladık' de Galatasaray ödesin! Kiğılı'ya laf edenin o lafı rakamlarla etmesi lazım.
Galatasaray, Aalen ile Antalya'da oynadığı maçı kaybetti. Savunma alarm vermeye devam ediyor. Cris'in takımdan ayrılması, Semih ve Ujfalusi'nin sakatlıkları, Gökhan Zan'ın maç eksiği olması transferi gündeme getirdi.
Bütün bunlar olurken Fatih Terim susuyor!
Ne dedim ben "14 Şubat'ı görmez." Bütün bunlar olurken sessizliği, Terim'in niyetinin gitmek olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü transfer ayı 6 ay değil. 1 Şubat'ta bitiyor.
Her geçen gün de birtakım adamlar birtakım yerlere transfer oluyor. Uygun futbolcu sayısı azalıyor. Her geçen gün arta kalanlardan yapıyorsun transferini... Zengin pazardan değil, giderek daralan pazardan yapacaksın.
Ya 'parası çok' diye alınmamış ya 'işe yaramaz' diye alınmamış kimler kalmışsa onları alacaksın. Böyle bir transfer politikası olur mu? Ama Galatasaray'ın 10 gününü 'Sneijder' diye yedi bu yönetim.
Satır aralarında okuyorum; Fatih Terim bir liste vermiş. Bu listeyi bilen var mı? Bilinen bir tek şey var, Fatih Terim'in verdiği listeden daha bir kişi alınmamış. Bu ne demek? 'Biz Fatih Terim'i istemiyoruz' diyorlar. Fatih Terim de yılların deneyimlisi olarak medya üzerinden kavgaya girişmek istemiyor kimseyle...
Fatih'in kimseden müdanası yok, alır şapkasını gider.

ALİ DÜRÜST NEREDE?
Galatasaray'ın stopere ihtiyacı var mı?

Bence yok! Gökhan dört tane Cris eder. Semih'in de ebediyen sakat kalacak hali yok.
Semih iyileşir, Gökhan da oynar, Dany de oynar.
Ama şu dönemde Galatasaray'ın Sneijder mastürbasyonunu bir kenara atıp ciddi işler yapması lazım. Bunun için de ciddi bir başkan lazım, ciddi yöneticiler lazım. Galatasaray'da ciddi yönetici de yok.
Ali Dürüst nerede, Abdurrahim Albayrak nerede? Gıkları çıkmıyor! 'Transfer sezonu bitiyor hey ahali ne yapıyorsunuz!' diyen yok.
Fatih Terim'i tek başına bırakmışlar...
Terim'in sırtında yumurta küfesi yok. Tekrar söylüyorum; alır şapkasını gider.

Röportaj: Bülent CAN

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN