Fatih Terim 1 maç ceza alır

Fatih Terim 1 maç ceza alır
Perşembe 28.02.2013

PFDK'nın eski üyesi Yusuf Reha Alp, sözlerde 'hakaret olmadığını' söyledi. Alp, tribünden taktik verme için de, “Sevkte 26 Şubat yazıyor! Bu hata yüzünden Terim’e ceza verilemez” dedi.

Galatasaray'da gözler Orduspor maçı sonrası PFDK'ya sevk edilen Fatih Terim'le ilgili çıkacak karara çevrilirken, Profesyonel Disiplin Kurulu'nun eski üyesi Yusuf Reha Alp, Terim'e en fazla 1 maç ceza geleceğini söyledi. İşte Alp'in o görüşleri:

O KADAR DA KONUŞMAYACAK MI?
Fatih Terim'le ilgili hakem raporunda ne yazıyor o çok önemli. Rapora göre Terim, 'Yazıklar olsun. İkinci yarı daha kötü yönetmeye devam edin... Hoca ne bakıyorsunuz? Ben size bir şey söyleyince ceza alacağım öyle mi? Böyle adalet mi olur' demiş, alkışlamış ve bunun üzerine de tribüne yollanmış. Bu birinci ihlal. İkinci ihlal maç sonunda yapılmış. "Size bu raporu yazdırtmayacağım, size bu zevki tattırmayacağım" demiş. Burada bakılacak olan FDT'nin hangi hükümlerini ihlal ettiği. 36. maddeyi ihlal olarak değerlendirilir ise 36/1- c'den bir maç verilir. İki ayrı eylem olduğu için toplamda iki maç. Terim'in sözlerini hakaret olarak değerlendirirseniz o zaman 42/1-c'ye göre cezayı üç maçtan başlatmak zorundasınız. İki ayrı eylem olduğu için de 6 maça kadar çıkartabilirsiniz cezayı Benim kanaatime göre, atılmasına sebep olan ilk ihlal sportmenliğe aykırı davranış olarak değerlendirebilir ve bundan dolayı bir maç ceza verilir. Ancak maç sonunda kullandığı sözlerden dolayı hiç bir ceza verilmemesi lazım. Bence bunlar ne sportmenliğe aykırı davranıştır, ne de hakaret. O kadar da konuşamayacak mı bir teknik adam? Para cezasını bile gerektirir bir durum bence."

TRİBÜNDEN TAKTİK 4 MAÇ AMA!..
Ertelenen ceza devreye girer mi? "Terim geçen sezon hakeme hakaretten 3 maç ceza almıştı. 1 maçı infaz olmuş, kalan 2 maçlık cezası ertelenmişti. Bu iki maçın devreye girebilmesi için Terim'in yine hakaretten ceza alması gerekiyor. PFDK, Terim'e 42. maddeyi uygularsa ertelenen 2 maçlık ceza da eklenir. Kulübeden taktik verme cezası ne? 51. maddeye göre tedbire uymamanın cezası 4 ila 12 maç arası. Burada önemli olan idari tedbirin ne zaman başlamış varsayılacağı. 85/1-a hakemin görevliyi saha dışına yolladığı andan itibaren tedbirin başlayacağını yazıyor. Ancak sevk yazısını okuduğunuzda kafanızda soru işareti oluşuyor. Orada şu yazıyor: '...tebdire uymaması nedenleriyle 26.02.2013'ten itibaren tedbirli olarak...' Şayet Terim 26.02.2013'ten itibaren tedbirli ise ve maç 25 Şubat'ta oynandığına göre 25'inde yaptığı ihlallerini hiçbirisi tedbire uymamak olarak değerlendirilemez!.. Bence bu hata yüzünden Terim'e tedbire uymamaktan dolayı
ceza verilemez!"

RİERA İÇİN MERCİ SAVCILIK
Albert Riera'nın twitter'dan kullandığı küfürlü sözleri de değerlendiren Yusuf Reha Alp, "Öncelikle sevk gerekir. Ancak bu PFDK'nın görev alanına girmez. Hakaret ettiği kişiler futbol ailesinden değil ki PFDK ceza versin. O kişiler savcılığa başvurabilir" dedi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN