Her şey bitmedi

Her şey bitmedi
Pazar 07.07.2013

G.Saray AB'li oyuncular için hukuk mücadelesi başlatıyor. Öncelikle TFF ve Tahkim Kurulu'na başvuracak olan sarı-kırmızılılar en son çare olarak İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracak. Nihat örneği G.Saray'ın elini güçlendiriyor

Galatasaray yönetimi, federasyonun 6+0+4 kuralını olduğu gibi bırakması üzerine AB vatandaşı oyuncularının yabancı kabul edilmemesi için harekete geçiyor. Galatasaray, Didier Drogba üzerinden TFF'ye başvurarak AHİM'in, Nihat Kahveci kararını emsal göstermek suretiyle AB vatandaşı futbolcularının Türkiye'deki yabancı sınırlamasından muaf tutulmasını isteyecek. Avrupa Birliği Adalet Divanı, Nihat Kahveci kararında Türkiye ve AB arasında yapılan anlaşmalar uyarınca Türk vatandaşı bir futbolcunun AB ülkelerinde AB vatandaşı statüsünde oynayabileceğine hükmetmişti.

TÜRKİYE'DE SON MERCİ TAHKİM KURULU
Ancak TFF'nin bu başvuruyu kabul etmesi beklenmiyor. Galatasaray bu durumda Tahkim Kurulu'na gidecek. Tahkim Kurulu da TFF'nin red kararını onarsa Galatasaray'ın Türkiye'de başvurabileceği başka kurum kalmayacak. Tahkim Kurulu kararları, 2011 yılında Anayasa'da yapılan değişiklikle yargı yolunu kapatmıştı. Mahkemeye gitme şansı olmayan sarı-kırmızılı kulüp, federasyonun Fenerbahçe hariç tepki çeken kararını aşabilmek için bu defa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracak.

AVRUPA'DA EMSAL KARARLAR VAR
Türkiye'de hiçbir yargı yolu kalmayan Galatasaray konuyu AB'ye taşıyacak ve Nihat Kahveci kararının mütekabiliyet (karşılıklılık) esası uyarınca Türkiye'de de uygulanmasını isteyecek. AB, Nihat örneğinde olduğu gibi Türkiye ve AB arasındaki antlaşmaları da dikkate alıp AB vatandaşı futbolcuların yerli statüsünde sayılmalarına karar verebilir. Daha önce AB yargı kurumlarının buna benzer çok sayıda emsal kararının olması ve bir bireyin çalışma haklarının elinden alınmasını esas alarak İnsan Hakları Mahkemesi'nde açılan davanın Galatasaray kulübü lehine sonuçlanmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN