Web Sürümüne Geç

  Cimbom'a AB müjdesi

  Cimbom'a AB müjdesi
  17 Kasım 2013, Pazar Güncelleme: 18:13

  TFF ve Spor Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışmaya göre, kulüpler yeni sezonda AB pasaportuna sahip 2 futbolcuyu yerli statüsünde oynatabilecek

  Bu yıl uygulamaya konulan yabancı kısıtlaması nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan Galatasaray'a güzel haber... Türkiye Futbol Federasyonu ve A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim'den görüş alan Spor Bakanlığı, AB pasaportlu oyunculara öncelik tanınması için çalışma başlattı. Federasyon, bu konuda bazı kriterler ve sınırlamalar konulması halinde değişikliğe sıcak baktığını bildirdi. 3 yıl aranın ardından AB'nin Türkiye adına yeni fasıl açması da bu kararın görüşülmesinde önemli bir etki oldu. Eurosport'tan Alper Aslan'ın edindiği bilgiye göre, eğer ortak yol bulunursa yeni sezonda kulüpler, AB pasaportuna sahip olan 2 futbolcuyu yabancı kontenjanı dışında kadroya alabilecek. Önümüzdeki sezon bilindiği üzere ilk 11 veya ilk 18'deki yabancı futbolcu sayısı 5'e düşecek. Yani kulüpler 5+0+4 kuralı ile karşı karşıya kalacak. Ancak bu kurala AB pasaportlu futbolcular dahil olmayacak. Bu kuralın anlaşılır olması ve güç dengelerini bozmaması adına çeşitli alternatifler geliştirildi. Bunlardan biri, sahaya çıkan ilk 11'de 5 yabancı +1 AB pasaportlu futbolcunun yer alacak, yedek kulübesinde de 1 AB pasaportlu futbolcu oturacak.

  6 yabancı kuralı değişmiyor
  Diğeri de iki AB pasaportlunun aynı anda oyunda olduğu ilk 11'de 4 yabancı uyruklu futbolcunun yer alması, kalan birinin de yedek kulübesinde oturması şeklinde. Yani buna göre takımlar yine bu sezon olduğu gibi ilk 11'de 6 yabancı oyuncu ile sahaya çıkabilecek. Bir futbolcu ise yedek kulübesinde oturabilecek. Ancak başta Galatasaray olmak üzere takımların istediği en önemli değişiklik, AB pasaportlu futbolcuların yabancı statüsünde sayılmaması ve sınırlamaya takılmaması. Ancak TFF ve Spor Bakanlığı tam serbestliğe kesinlikle karşı çıkıyor.

  Yükleniyor