Aydınus'tan küfür

Aydınus'tan küfür
Pazar 09.03.2014

Galatasaray-Akhisar Belediye maçında hakem Fırat Aydınus'un, G.Saraylı Melo'ya küfür etmesi geceye damga vurdu

Galatasaray ile Akhisar Belediyespor arasında oynanan maçta alışık olduğumuzun aksine bir görüntü yaşandı. Bu kez futbolcu hakeme değil, hakem futbolcuya küfür etti! Hakem Fırat Aydınus'un maçın ilk yarısında bir faul sonrası kendisine itiraz eden ve söylenen Melo'ya küfür ettiği iddia edildi. Aydınus ile Melo arasında yaşanan diyaloğun ardından arkasını dönen Fırat Aydınus'un küfür ettiği iddia edilen pozisyon kameralarda görüntülendi. Aydınus'un küfür ettiği iddia edilen bu pozisyon sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

FEDERASYON GÖRÜNTÜLERİ İNCEYECEK

"Aydınus, Melo'ya küfür etti" söylentileri bir anda sosyal medya aracılığıyla milyonlara ulaştı. Tribündeki 40 bini aşkın Galatasaray taraftarı, bu iddialar üzerine Fırat Aydınus'a büyük tepki gösterdi. İkinci yarı boyunca tribünlerden "Küfür etsene Fırat Aydınus" ve "Küfürbaz Aydınus" tezahüratları yapıldı. Kameralara da yansıyan görüntüler spor programlarında saatlerce tartışıldı. TFF, görüntüleri inceleyip konuyla ilgili uzmanlara danışacak ve Aydınus'la ilgili kararını verecek.

98'DE DE AYNI OLAY YAŞANMIŞTI
1998-99 sezonunda Beşiktaş'ın Samsun'u deplasmanda 3-0 yendiği maçta yan hakem Ali Rıza Çakmak, kaldırdığı bir ofsayt bayrağı için kendisine itiraz eden Oktay Derelioğlu'na küfür etmişti. MHK, bu olay nedeniyle Çakmak'a 4 ay ceza vermiş ve Çakmak'ın lisansı iptal edilmişti.

AYDINUS'UN HAKEMLİĞİ BİTEBİLİR!
MHK Talimatı'nın 35/2 nolu maddesine göre küfür ettiğine kanaat getirilirse Fırat Aydınus'un hakemliği bitebilir. Söz konusu maddede, "Disiplin kurulları tarafından bir defada 3 ay ya da toplamda 6 aydan fazla süreyle cezalandırılan hakemin lisansı iptal edilir" yazıyor.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE ALP'İ ARADI
Sosyal medya ve TT Arena, Aydınus'un Melo'ya küfür ettiği haberiyle sarsılırken, Fırat Aydınus maçtan sonra gözyaşları içerisinde Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp'i aradı. Haberi kendisine babasının telefonla verdiğini söyleyen Fırat Aydınus, "Ayıptır, günahtır, kimler neden ne sebeple bu söylentiyi çıkarıyor. Ne yapmak istiyorlar? Ben bunca yıllık bir hakemim neden bir futbolcuya küfredeyim. Haberi babam verdi başkanım. Bu söylentilere inanamıyorum. Benim kullandığım dili bile bilmeyen bir oyuncuya bir hakem olarak nasıl hakaret ederim. Bunu insanlar nasıl yakıştırırlar bana" diyerek içini döktü.

'AHLAKSIZCA BİR İDDİA'
Maç sonrası konu hakkında konuşan MHK Başkanı Alp, "Bunu yapanlar, yayanlar kimse, ahlaksız bir tutum içindeler. Fırat Aydınus ve Aydınus gibi pırıl pırıl hakemlerimizden ne istediklerini anlayabilmiş değilim. Ama bunun ahlaksızca olduğunu söyleyebilirim"
diye konuştu.

MELO: OLUR BÖYLE ŞEYLER
Melo ise, kendisine küfür eden hakem Aydınus'a twitter'dan yanıt verdi. Brezilyalı futbolcu, "Fırat hocamla hiçbir problemim olmadı, bütün hakemlere saygım sonsuz, onların da bana. Maç içinde yüksek tansiyonda bazen istenmeyen kelimeler çıkabiliyor. Büyütmeye gerek yok..."

ARIBOĞAN: SONUNA KADAR ARAŞTIRIRIZ
G.Saray İcra Kurulu Başkanı Lutfi Arıboğan da, hakem Fırat Aydınus'un Melo'ya küfür ettiği yönündeki iddialara şu yorumu yaptı: Olmaması gerektiğini düşünüyorum. Uzun yıllardır tanıdığımız bir hakem. Olamayacağını düşünüyorum. Eğer olduysa sonuna kadar araştırırız.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN