‘Heykelimi dikerler’

‘Heykelimi dikerler’
Cuma 28.03.2014 19:14

Roberto Mancini, Galatasaray ile Şampiyonlar Ligi kupasını kazanmalarının mümkün olduğunu belirterek, “Bu kupayı kazanırsak benim bir heykelimi Galatasaray Adası’nın yanına İstanbul Boğazı’nın ortasına dikebilirler” dedi

Galatasaray Teknik Direktörü Roberto Mancini, Four Four Two dergisine konuştu. İşte Roberto Mancini'nin o açıklamaları:

Bugüne kadar Galatasaray'da çok sayıda taktik diziliş denediniz ve bununla ilgili sorulan sorulara da her seferinde "Önemli olan diziliş değil, mantalite" şeklinde cevap veriyorsunuz. Bununla tam olarak kastettiğiniz şey ne?

Sahada her zaman 11 oyuncu vardır. Buna bir oyuncu daha ekleyemezsiniz. Oyuncuların pozisyonları belki ileri ya da geri 10- 15 metre değişebilir. Ancak sahada bir top var ve karşınızda da 11 oyuncu vardır. 4-3-3 ya da 3-5-2 oynayabilirsiniz. Bu çok önemli değil. Eğer maça iyi hazırlanmadıysanız, eğer takım arkadaşınıza yardım etmiyorsanız, eğer yüzde 100'ünüzü ortaya koymuyorsanız taktiği ne kadar değiştirirseniz değiştirin başarılı olamazsınız. Diğer taraftan bana göre her oyuncu farklı pozisyonlarda oynayabilmeli. Örneğin Burak'tan sağ kanatta, sağ forvet ya da sol forvet olarak oynamasını istiyorum. Çünkü Barcelona, Bayern Münih ya da Real Madrid gibi büyük kulüplerde her pozisyonda oynayabiliyor olmanız gerekir. Ayrıca bir oyuncu bencil olmamalı, önce takımını düşünmeli.

Manchester City'de dört yıl geçirdikten sonra orada ne öğrendiniz?

Kimseye güvenemeyeceğimi öğrendim. Aralık 2009'da göreve geldiğimde takım yedinci sıradaydı. Bana gelişmek istediklerini söylediler. O sezonu beşinci sırada bitirip Avrupa Ligi'ne katılmaya hak kazandık. Hatta Şampiyonlar Ligi'ne katılmayı son maçla kaçırdık. Ertesi sezon yönetim bana Şampiyonlar Ligi'ne gitmek istediğini söyledi. O sezon da ikinci Chelsea'nin averajla arkasında üçüncü olduk, üstelik FA Cup'ı kazandık. Göreve geldiğimde dört yıl içinde Premier Lig'i kazanmak istiyorlardı. Bunu üçüncü sezon gerçekleştirdik. Dördüncü sezon ligi ikinci bitirdik ve beni kovdular. Ama neden kovduklarını bilmiyorum.

Roberto Mancini, yabancı kuralı hakkında da şunları söyledi:

Bana göre çok kötü bir karar. Bunun milli takıma yardım ettiğini düşünen varsa gerçekten yanılıyor. Avrupa'da kimse Türkiye'de oynayan futbolcuları ve takım çalıştıran hocaları tanımıyor. Çünkü kimse bu ligi izlemiyor! TFF'nin esas problemi bu olmalı. Bu kural devam ederse Türkiye'deki takımların Avrupa'da kupa kazanma konusunda hiçbir şansı kalmaz.

Balotelli geçen ay FourFourTwo'ya "Mancini'yle yeniden çalışmak isterim" dedi...

(Gülerek araya giriyor) Ben Mario'yla beş yıl çalıştım. Mario'yu seviyorum. Inter'de daha 17 yaşındayken A takımda ona ilk kez şans veren teknik direktör benim. Bu yüzden onu çok iyi tanıyorum. Umarım zamanın çok hızlı geçtiğini anlar. Çünkü o dünyanın en iyi futbolcularından biri olmak için her şeye sahip.

Sizce Balotelli Türkiye'ye gelse başarılı olur mu?

Mario'nun Türkiye'ye gelmesi çok tehlikeli (gülüyor). Şaka bir tarafa, galiba Milan'da kalacak. Milan onun için çok önemli bir kulüp. Orada kendini daha da geliştirebilir.

Galatasaray'la Şampiyonlar Ligi'ni kazanmak gibi bir hayaliniz var mı?

Futbolda her şey mümkün. Eğer Galatasaray'la bu kupayı kazanırsak benim bir heykelimi Galatasaray Adası'nın yanına Boğaz'ın ortasına dikebilirler (gülüyor). Tıpkı Metin Oktay gibi. Ama İstanbul Boğazı'na!
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN