Mancini'nin kalışı Fener maçına bağlı

Mancini'nin kalışı Fener maçına bağlı
Pazartesi 31.03.2014

Yılmaz Şenol sordu, Levent Tüzemen yanıtladı: G.Saray, F.Bahçe'yi yenerse Mancini sezon sonunu görür. Derbi kaybedilirse yönetim 'can simidi' olarak gördüğü İtalyan teknik adamı hiç düşünmeden 'denize' atar!

Galatasaray özgüvenini neden kaybetti, deplasmanlarda hiç kazanamıyor, nerede hata yapıldı?

Hatanın kendisinde olduğunu kabul etmeyen insanlar çareyi başkalarının huzurunu bozarak bulmaya çalışırlar. Mancini de geldiği günden beri kaybedilen puanlardan sonra iğneyi kendisine saplamıyor hataları ya oyunculara ya da Türk medyasına yüklüyor. Ben dünyada her maça farklı 11 ile çıkan başka bir teknik direktör hatırlamıyorum. Mancini bu konuda Guinnes'in 'Rekorlar kitabı'na girecektir. Çünkü İtalyan teknik adam, Galatasaray'da Konyaspor maçı dahil toplam 37 resmi maçta sahaya farklı 11'ler sürdü.

Yanal'ın farkı istikrar

Bir takımın başarısında kadro istikrarı çok önemlidir. Fenerbahçe'yi zirveye taşıyan en önemli faktörlerden biri teknik direktör Ersun Yanal'ın oynama alışkanlığını kazanmış kadroyu bozmamaya özen göstermesidir. Fatih Terim'in iki yıl şampiyonluğundan sonra yerine gelen Mancini bu baskıdan kurtulmak ve Galatasaray için 'Benim takımım' diyebilmek adına kadro yapısıyla dama taşı gibi oynuyor. Mancini kadroyu bozdukça Galatasaray oyun ritmini yakalayamıyor, deplasmanlarda 'Mehter takımı'nı andırıyor.

Mancini'nin yaptırdığı transferleri takıma monte edememesi de çok konuşuluyor? 9 transferin 8'i tutmadı!

Kayserispor yenilgisinden sonra medyayla atışan Mancini 'Bu takımın patronu benim' diye sert çıkmıştı. Devre arasında şampiyonluk yaşamış Dany, Riera ve Engin'i gönderip, yönetime maliyeti 20 milyon euro'yu bulan 9 oyuncuyu aldıran Mancini bu isimlerden sadece Telles'i kullanabiliyor. Veysel, Hajrovic zaman zaman yer buluyor. 2 milyon 750 bin euro'ya 'Büyük oyuncu yapacağım' diye Kayseri'den aldırdığı Salih Dursun, takımı tribünden izliyor. Hem bu oyuncuları aldıracaksın hem de takıma monte etmeyeceksin. Neden? Çünkü Mancini'nin hem kendine güveni yok hem de takım üzerinde etkinliği yok. Kafası öyle dağınık ve ruh hali öyle bozuk ki Rize'de 4 dakikalık uzatmanın son iki dakikasında iki oyuncu sokuyor, Konya'da üç dakikalık uzatmanın son bir dakikasında Ontivero'yu oyuna almaya çalışıyor. Karabük'te de Galatasaray 7 dakikalık uzatmada gol gerekirken Drogba gibi kafa toplarında etkili bir futbolcuyu oyundan çıkardı.

Konya maçından sonra yine basına çattıp, "Gereksiz 'aptal' sorular soruyorsunuz" diye çıkıştı.

Mancini bir İtalyan! İtalyan medyası, Türk medyasından daha gaddar ve daha acımasız. Türkiye'de gazeteciler kendisine hakaret etmiyor. Sadece soru soruyor. Oysa Mancini, medya mensuplarına resmen hakaret ediyor. Bu kabadayılığı Londra'da İngiliz gazetecilere yapabilseydi ya! Chelsea maçından bir gün önceki basın toplantısına Drogba ile katıldılar. İngiliz gazeteciler yarım saatlik toplantının 20 dakikasını Drogba'ya ayırırken, 10 dakikasını Mancini'ye lütfen ayırdılar. Hatta Karabük maçında oyundan alınışını Drogba'ya sorup, 'Mancini'ye küskün müsün?' dediler. O toplantıda süt dökmüş kedi gibi oturan ve Drogba'nın altında ezilen Mancini yaşadığı başarısızlıkların faturasını Türk medyasına kesmeye çalışıyor. TSYD, Mancini'yi bu davranışından dolayı kınamalı. - Bu kadar tartışılan Mancini sizce sezon sonuna kadar kalır mı?

Protestolar yönetimi yıpratır

Mancini bu saatten sonra Galatasaray için zarardır. Takım puan kaybettikçe Mancini belki 'istifa'ya çağırılacaktır ama 'yıpranan' yönetim olacaktır. Mancini yakın dostlarına 'Yönetim gelecek yıl istediğim kadroyu yapmazsa kalmam' demiş. İtalyan hocanın bu düşüncesini başkan Ünal Aysal'a Londra'ya giderken söyledim. Başkan Aysal da 'Benim felsefem başarı üzerine kurulmuştur. Bırak Mancini'yi ben bile başarısız olursam o koltukta oturamam' cevabını vermişti. Galatasaray Yönetimi, Mancini'yi göndermeyi düşünse bile bu hamlesini Fenerbahçe maçını oynamadan yapmaz. Çünkü Galatasaray, Fenerbahçe'yi yenerse

Mancini sezon sonunu görür. Galatasaray derbide kaybederse yönetim can simidi olarak gördüğü Mancini'yi 'denize' atar. - Mancini'nin kağıda yazdığı taktikleri sahaya yollamasını, taktik hatalarını nasıl yorumluyorsunuz?

Kağıtla taktik olmaz!

Mancini bu taktik ve oyuncu değişikliklerini İnter'de veya M.City'de yapmış olsaydı tereddütsüz kapı önüne konurdu. Galatasaray başkanı Ünal Aysal, Avrupa'da yetişmiş olduğu için kibar davranıyor 'Mancini cesur adam pes etmez' diyerek arkasında duruyor. Yani bir Aziz Yıldırım gibi soyunma odasını basmıyor, taktik vermiyor, hocasını da fırçalamıyor. Başkanın bu toleransına rağmen Mancini, Galatasaray'ı laboratuvar gibi kullanıyor. Deneme yanılma metoduyla Galatasaray idare edilemez. Ayrıca Mancini maçlarda saha içine kağıt ile taktik değişikliklerini vermeyi bırakmalı. Galatasaray'daki bütün oyuncular yabancı dil biliyor. Kulübede tercüman Mert ve yardımcısı Tugay da bunu tüm oyunculara kenardan anlatabilecek dile sahip. Ayrıca Milli Takım'da görev yapan Türk oyuncular kağıt olmadan da taktiği anlayabilecek zekaya ve kaliteye sahip. Bu davranış oyuncuları küçültüyor.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN