Thomas Tuchel tam isabet olur

Thomas Tuchel tam isabet olur
Cumartesi 21.06.2014

Klopp ile karşılaştırılan Tuchel, idealleri yüksek biri. 41 yaşında, başarıya aç, hırslı ve en önemlisi de gençlere gerçekten çok önem veren bir hoca

Roberto Mancini'nin ayrılmasıyla hoca arayan G.Saray için medyada, özellikle Almanya'dan Hitzfeld, Sammer, Löwve Heynckes gibi gerçekçi olmayan isimler yazıldı. Ama FOTOMAÇ'ta yer alan haber, içlerinde en gerçekçi olanı. Bu isim Mainz'dan sezon sonunda ayrılan Thomas Tuchel... Yararlı olup olmayacağı konusunu sona bırakalım. Önce Thomas Tuchel kimdir, kariyerinde neler yapmış, ona bakalım... Eski bir savunma oyuncusu olan 41 yaşındaki Alman hoca, parlak futbolculuk kariyeri geçirmedi. Krumbach'da futbola başladı, sonra Augsburg genç takımına gitti. 1992'de geçtiği 2. Lig ekibi Stuttgarter Kickers'de sadece 8 maç oynadı, oradan 3. Lig'den Ulm'e gitti.

69 maça çıktı, 3 gol attı

Bir dönem, takımın teknik direktörü olan Ralf Rangnick yönetiminde de oynayan Tuchel, 3 yıl boyunca 69 maça çıktı ve 3 gol attı. Ama 1998'deki kıkırdak sakatlığı iyileşmedi ve futbolu bıraktı. Oynadığı dönemde spor bilimi ile İngiliz dili ve edebiyatı öğrenimi gödü. Futbolla birlikte yürütemeyince, futbolu bırakmasının ardından iş yönetimi eğitimi alarak mezun oldu. 2000'de Stuttgart U-15'in başına geçti. 2004'te ise U-19'un yardımcı antrenörlüğüne getirildi. Burada A Genç Bundesliga şampiyonu oldu. Sonra Augsburg'a dönüp altyapının başına geçti. 2006'da Alman Futbol Federasyonu'na ait Hannes Weisweiler Akademisi'nde antrenörlük eğitimini mükemmele yakın olan 1.4'lük ortalamayla bitirip futbol hocası diplomasını aldı.

'Yılın antrenörü'
2008'de profesyonel takıma kaydırılan ve Jürgen Kramny'nin yerine Mainz'ın A Genç yardımcı antrenörlüğüne getirildi. 2009'da A Genç liginde şampiyon oldu. Mainz'da Jürgen Klopp'un yerine gelen Jörn Andersen gönderilince, profesyonel takımın başına geçti. 2009-10'da sezonunun ilk 7 haftasında 21 puan toplayarak kulüp tarihinin başlangıç rekorunu kırdı. Mainz'ın başında 5 sezon kalan, inişli çıkışlı dönemler yaşayan, ancak oynattığı modern hücum futboluyla Almanya'da büyük beğeni toplayan Tuchel, 2011'de Almanya Futbol Federasyonu'nun ligde ve altyapı çalışmalarında en başarılı teknik adamlara verdiği yılın antrenörü ödülünü aldı. Teknik adamlığı sırasında Mainz'ın başında ligde 170, kupada 11,Avrupa Ligi'nde de 2 maça çıktı. Bundesliga'da 65 galibiyet 44 beraberlik ve 61 yenilgi yaşadı. Takımının 2 kez Avrupa Ligi'ne katılmasını sağladı. Bundesliga'da geçen sezonun sonunda 7. sırayı alan ve Avrupa Ligi biletini garantileyen Thomas Tuchel, 1 yıl daha sözleşmesi olmasına rağmen Mainz'dan ayrıldı. G.Saray'ı yakından ilgilendirecek bir durum var. Tuchel'in ayrılmak istemesi nedeniyle Mainz, sözleşmenin feshi için problem çıkarttı. Mahkemelik duruma geldi, sonra uzlaşma sağlandı.

Belki de en iyi isim

Buna göre Tuchel'in sözleşmesi feshedilmedi ve yeni bir kulüp bulduğunda o kulübün Mainz'a belli bir bonservis ödemesi kararlaştırıldı. Bu durumda G.Saray, Mainz'a yapılacak pazarlıklara bağlı olarak bir bonservis bedeli ödeyecek. Bu bedel 1 milyon euro'nun üzerine çıkacaktır. Thomas Tuchel, G.Saray'ın boşta da olduğu için bulabileceği en iyi teknik direktördür. 41 yaşında, başarıya aç, hırslı ve gençlere önem veren ve alt yapı çalışmalarında da uzman biri. Modern hücum futboluna önem veriyor. Takımlarını iyi motive ediyor ve Jürgen Klopp ile karşılaştırılan Tuchel, Galatasaray'a mesleki açından faydalı olur. Ancak; altyapı koordinasyonunu da yapacak şekilde uzun vadeli bir çalışma içine girilmesi ön koşuldur. İçi boş "Hocamızın arkasındayız" laflarının içinin doldurulması gerekir. Cimbom'a yeni gençler kazandırabilir. Diğer yandan Türkiye'de futbolun bu kaos ortamına ve yabancı kısıtlamasına nasıl uyum sağlar orası soru işareti. Ancak idealleri yüksek biri olan Tuchel, bu zorluklara da meydan okuyacak karakterde. Ünal Aysal bu transferi yaparsa, çok büyük bir iş başarmış olur.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN