Ruh geri döndü

Ruh geri döndü
Pazar 30.11.2014

İtalyan teknik adam takımı frenliyordu. O gidince oyuncuların kazanma arzusu yükseldi.

Galatasaray aslında maçı ilk yarıda kazandı... Hafta içinde Anderlecht maçında Brüksel'de oynayan 11 oyuncunun 10 tanesi dün sahadaydı.
Hatta oynamayan oyuncuları daha yorgun olan oyunculardı.
İlk yarı rölantide geçti. İlk yarı, bir hazırlık maçı gibiydi. Puan mücadelesi yoktu sahada. Özellikle 10. ve 30. dakika arası, Gaziantepspor takımı orta sahada rahat oynuyor.
Ancak karşılarında rakip yok gibiydi. Galatasaray orta sahası onları hiç rahatsız etmedi.
İlk yarıyı gol yemeden kapatan her büyük takım, rakibini ikinci yarıda psikolojik olarak geriye iter. Oyuna giren oyuncular pozitif anlamda etkili oldu, artı takım 4-4-2'ye döndü. Galatasaray ileri doğru hamlesini yaptıkça G.Antep 65, 70 derken yavaş yavaş psikolojik olarak çekildi. Mesela maçın ön kötü oynucularından Melo son 20 dakikada çok iyi oynadı. Rakip çekildikçe Melo da sürekli ileriye çıktı. G.Saray'ın kanat oyuncuları zaten golcü oyuncular değil. Ne Bruma ne de Hamit golcü oyuncular değiller. Golü ya Sneijder atacaktı ya da Burak...
Mancini ve Prandelli'nin sistemleri Galatasaray'ı hep frenledi.
Kasımpaşa maçında iki forvetle oynadılar, hem iki gol buldular hem pozisyon vermediler.
Orta sahanızda Melo, Selçuk ve Hamit varken üç santrfor bile oynarsınız. Çünkü bu oyuncuların pozisyon bilgileri çok iyi. Prandelli operasyonu geç kalınmış da olsa futbolcuları olumlu yönde etkilemiş. Oyuncuların maç kazama arzusu fazlalaştı.
G.Saray'daki kan değişikliğini takımı öne doğru ittiğini ve takımın motivasyonunu artırdığını gördük. Galatasaray buraya kadar maalesef Prandelli'ye rağmen geldi. Yöneticiler ve oyuncularıyla bağları kopmuştu. Sabri'nin maça çıktığı gün Prandelli'nin zaten işi bitmişti. Geç de olsa bana göre doğru bir değişiklikti. Artık takımın önü açıldı.

Eleştiriliyor ama...

Burak, Türkiye'de çok eleştirilen bir oyuncu. Ama hep arayan oyuncu. Ofsayta düşer bozulmaz, altı pasta gol kaçırır bozulmaz. Maçı bırakmıyor, hiç havlu atmıyor. Bunlar bir futbolcu için çok önemli özelliklerdir. Son dakikalarda Tarık bir kaleye vurdu, çok kızdı.. Çünkü sürekli golü arıyor. Sürekli kalpten oynayan, coşkulu oynayan bir oyuncu. Umut da benzer özellikleri olan bir oyuncu. Bu yüzden Burak, Galatasaray için çok önemli. Gaziantepspor maçında da bu özelliklerini tam olarak yansıttı.
BİZE ULAŞIN