'Siz şampiyon olacaksınız'

'Siz şampiyon olacaksınız'
Cumartesi 06.06.2015

Galatasaray sezon başı önce hocasız sonra başkansız kaldı, Aysal takıma böyle veda etti: Avrupa kupalarına kötü başladık ama sizden ligde 4. yıldızı kazanmanızı bekliyorum. Kek kalıbı diye bizle alay edenlere cevabınızı verin. Sizin başaracağınıza inanıyorum

Cimbom, armasına 4. yıldızı takarken bu büyük zafere hiç de kolay bir yoldan ulaşmadı. Yağmur, çamur, güçlü rakipler kadar kendi içindeki krizlerle de uğraştı. Belki de 'tonton dede' denilen 77 yaşındaki Duygun Yarsuvat'ın seçilmesi dönüm noktası oldu. Yazı dizisine başlarken öncelikle sezon başına dönelim...

MANCİNİ 30 İSTEDİ AYSAL 10 VERDİ
BAŞKAN Ünal Aysal ile teknik direktör Roberto Mancini arasındaki gerginlik transfer döneminde tavan yaptı. Manchester City'den gelen 'pahalı transfer alışkanlığını' devre arasında da sürdüren İtalyan hoca, yeni sezona girilirken 30 milyon euro'luk bütçe istedi. Aysal ise mali durumu gözetip, Mancini'ye sadece 10 milyon euro ayırabileceğini iletti. Bu para Mancini'nin sadece tek transfer isteğini karşılardı... Bu durumda tecrübeli çalıştırıcı ile yola devam edilme ihtimali kalmamıştı. Şimdi Aysal yeni bir hoca bulmak zorundaydı.

NEREDEN ÇIKTI BU PRANDELLİ?
İTALYAN Mancini ile anlaşamayan Ünal Aysal, Alman ekolüne yönelmek istiyordu. Ancak 'Yeni Klopp' denilen Tuchel 'tükenmişlik sendromu' yaşadığını söyleyip reddetti, 1 numaralı aday Löw, Almanya ile Dünya Kupası'nı kazanınca Panzerler'den kopup Galatasaray'a gelme ihtimali kalmadı. Advocaat, Jol, Mustafa Denizli, Şenol Güneş... Birçok isim masaya geldi ancak hiçbiri Cimbom'u kabul etmedi. Telaş yapan Ünal Aysal ve yönetimi, İtalya ile Dünya Kupası'nda hezimet yaşayan, gruptan bile çıkamayan Cesare Prandelli ile anlaşmaya vardı. Ancak ilk günden itibaren "Gitti bir İtalyan, geldi bir İtalyan" denerek Prandelli ismine kimse sıcak bakmadı. Zaten Galatasaray da İtalyan hoca ile uçuruma sürükleniyordu.

TRANSFERE ÇOK HARCANMADI
MALİ problemleri bulunan Galatasaray'da kendi istediği gibi çalışma fırsatı bulamayan Roberto Mancini, tazminatını da bırakarak gitti. Dünya Kupası'nda İtalya'nın başında yaşadığı rezaletin ardından Prandelli, Aslan'ın teklifinin üstüne atladı. Toplamda 14 milyon euro harcanarak kadroya Pandev, Blerim Dzemaili, Tarık Çamdal, Olcan Adın, Yasin Öztekin, Sinan Bolat gibi isimler katıldı.

KEK KALIBI KIRCA'YI YEDİ
ASLAN'ın sezon başındaki bir organizasyonu gündeme damga vurdu. Başkan Ünal Aysal, teknik heyet ve futbolcular 'kek kalıbı' denilen yıldızların içine girdi. Bu kareler ezeli rakiplerinin alay konusu oldu. Hatta fatura iletişim sorumlusu Ali Kırca'ya kesildi ve istifaya zorlandı. Sezon sonu gelen 4. yıldızla birlikte meşhur 'kek kalıpları' bu kez paraya çevrildi. GS Store'lardan 'Hedef 1 milyon kek kalıbı' sloganıyla çıkarılan ürünler kapışılıyor.

PUAN KAYBETMEDİ AMA İTİBARI GİTTİ
CİMBOM, Cesare Prandelli yönetiminde Avrupa'da 'kumbaraya' dönerken ligde ise zirveden kopmamayı başardı. Ancak futbol kötüydü, takım doğru dürüst hücum edemiyordu. Arada Sneijder'in iki füzesiyle gelen Fenerbahçe derbisi dışında camiayı mutlu eden bir süreç yaşanmıyordu. Prandelli takımı liderin 1 puan gerisinde teslim etse de bu erken veda, şampiyonluğun da habercisi oldu.

4. YILDIZI SİZ TAKACAKSINIZ
ÜNAL Aysal, camiadan yükselen çatlak sesler sonrası istifa kararı aldı. Beklediği desteği bulamayan Aysal'a küçük bir kesimden "Kal" baskıları yapıldı ancak bir kere kararını vermişti. Bunu da futbolculara anlatırken bir hayli duygusal bir konuşma gerçekleştirdi. 25 Ekim'deki Olağanüstü Genel Kurul'dan 3 gün önce oynanan B. Dortmund karşılaşmasında Aysal, futbolcularla buluştu. İşte Aysal'ın o sözleri: "Avrupa'ya kötü bir başlangıç yaptık. Ancak sizlerden ligde şampiyonluk bekliyorum ve inanıyorum. Sezon başında 4 yıldızı takacağımıza inandığım için statta sizler ile birlikte 4 yıldızın içene girdim. Bunun için kek kalıbı yorumları yapıldı. Sizlerde bizlerde bir çok hakarete uğradık. Sizlere inanıyorum. Ben artık yokum ama şampiyon olacaksınız. Sezon boyu sizinle 'kek kalıbına girdiler' diye alay edenleri hiçbiriniz sakın unutmayın. 4. yıldızı takın. Bunu sizlerden istiyorum. Bende kutlamara geleceğim bu coşkuyu birlikte yaşayacağız. Unutmayın arkanızda kocaman yürekli bir camia var"

'TONTON DEDE' FARKI
ÜNAL Aysal sonrası seçime giden Galatasaray'da başkanlığa 74 yaşındaki Alp Yalman yakındı. Son anda listesini hazırlayan 77 yaşındaki 'Tonton Dede' lakabı takılan Duygun Yarsuvat, 24 Ekim'deki seçimden zaferle çıktı. Yarsuvat'ın en önemli başarıları rakiplerle gerilen ortamı yumuşatması, futbola hiç karışmayıp Florya'nın idaresini Ali Dürüst ile Abdürrahim Albayrak'a teslim etmesi oldu. Borç yönetimini de sıcak para bularak değil 'tatlı diliyle' yeni yönetim seçilinceye kadar erteledi.

EYVAH! BURASI DAĞILMIŞ
BAŞKAN Yarsuvat'ın talimatıyla Florya'dan sorumlu olan Abdürrahim Albayrak, tesislere ilk gittiğinde büyük şok yaşadı. Zafer yolunun Florya'da kenetlenmekten geçtiğini bilen Albayrak, Başakşehir maçı öncesi futbolcularla tek tek konuşsa da takım o maçı 4-0 kaybetti. Albayrak maç sonrası "Eyvah! Florya dağılmış, bu maçı kazanmamız imkansızdı" diyerek futbolcular arasındaki gruplaşmayı itiraf etti. Albayrak ilk iş olarak Florya'yı topladı ve ardından özlenen başarılar gelmeye başladı.

HEZİMETLE VEDA ETTİ
GALATASARAY'da Duygun Yarsuvat ve kurmayları ilk geldiklerinde yola Cesare Prandelli ile "Devam" kararı almıştı. Ancak İtalyan hoca ile kötü futbol sürerken, skorlar da utanç vericiydi. TT Arena'da Trabzonspor'a karşı alınan 3-0'lık ağır yenilgi sonrası Yarsuvat ve ekibi acil toplandı. Zirve sonrasında da Prandelli'nin görevine son verildi.

PRANDELLİ GİTTİ, SELÇUK COŞTU
CESARE Prandelli ile kaptan Selçuk İnan'ın yıldızı hiç barışmadı. Hatta Arsenal maçından saatler önce İtalyan hoca, Selçuk'u kadrodan çıkardı. Prandelli, Selçuk'u yorgun olduğu gerekçesiyle kadroya almadığını söylerken, sarı-kırmızılıların kaptanı "Benim hiçbir sorunum yoktu. Yorgun da değildim" diyerek hocasını yalanlamıştı. Hatta Prandelli gittikten sonra deplasmanda G.Antep'i 1-0 yenen Cimbom'da bir taraftar Selçuk'un yanına gelip "Prandelli gitti, artık çıkışa geçeriz" dedi, tecrübeli oyuncunun da "Şükür kardeşim kurtulduk" diye taraftara yanıt verdiği iddia edildi

SAVAŞ ÇORLU
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN