Web Sürümüne Geç

Grosskreutz skandalı

Grosskreutz skandalı
Perşembe 03.09.2015

G.Saray'da korkulan oldu ve Grosskreutz'a onay çıkmadı. FIFA, TMS Sistemi'ne (Oyuncu eşleştirme) zamanında girilmeyen Kevin transferini onaylamazken, gönderilen evrakların imzasız ve boş olduğunu bildirdi. Kevin, Ocak'a kadar sadece idmanlara çıkacak

G.Saray'ın transfer skandallarına bir yenisi daha eklendi ve Dortmund'dan alınan Kevin Grosskreutz'a onay çıkmadı. Alman futbolcunun transferini resmi olarak açıklamasına rağmen, FIFA'dan transfer onayı alamayan sarı-kırmızılılar önceki akşam Türkiye Futbol Federasyonu ile birlikte itirazda bulunmuştu. G.saray'ın itirazını "teknik açıdan" değerlendiren FIFA Oyuncu Statüsü Komitesi, transferin belirlenen zaman içerisinde (00.00) gerçekleştirilememesinden dolayı ret cevabı verdi ve Alman oyuncunun transferini kabul etmedi. Sarıkırmızılı ekip, Grosskreutz'un transferinin TMS (Oyuncu eşleştirme) sistemine 23.55'te girdiğini savunmuş ancak yoğunluk nedeniyle 48 saniye geciktiği ifade edilmişti. Dortmund'a 1.5 milyon euro ödeyen G.Saray, FIFA'nın transfere onay vermemesinden dolayı 3 yıllık sözleşme imzaladığı Kevin'dan Ocak'a kadar yararlanamayacak. Kevin, sadece idmanlara çıkabilecek.

İKİ CEPHEDEN AÇIKLAMA
FIFA'nın ret cevabından sonra her iki kulüp cephesinden de açıklamalar geldi. Transferin FIFA tarafından kabul edilmediğini açıklayan Dortmund, Kevin'ın 1.1.2016 tarihinde G.Saray forması giymeye başlayacağını da belirtti. Ardından sarı-kırmızılı kulübün sitesinden yapılan "Başvurunun G.Saray'ın savunmasında olduğu gibi zamanında yapıldığını kabul eden FIFA, ret gerekçesi olarak taranmış evraklardaki imza eksiğini gösterdi" açıklamasında, Kevin'in ara transfer döneminden itibaren G.Saray forması giyeceği belirtildi.

ÖNCE KONSTANTİN SONRA YILDIZ
Sarı-kırmızılı camiayı temelden sarsan skandalın altında bambaşka bir olay yatıyor. İşte 3 aşamada skandalın perde arkası:

1- Grosskreutz'un menajeri Konstantin Liolios, 22.20'de sarı-kırmızılı kulübü arayıp bir sonraki transferden %20 pay istediklerini söylüyor. Dik durma kararı alan yönetim "Hayır" resti çekiyor. Liolios bunun üzerine çark ediyor ve 23.20'de "okey" diyor.

2- Böylece transfer için zaman daralıyor. TMS (FIFA ile TFF arasındaki eşgüdümlü online sistem) üzerinden çalışmalar başlıyor. Bu sisteme girme yetkisi sarı-kırmızılı kulüpte Futbol Direktörü Cenk Ergün ve yardımcısı Uğur Yıldız'da. FIFA, belgelerin zamanında girildiğini, ancak imzanın (Uğur Yıldız'a ait olduğu iddia ediliyor) eksik olduğunu bildiriyor.

3- Yönetimin hesap sormak için aradığı Uğur Yıldız, Yunanistan'dan cevap veriyor; istifa ettim!

SABIKALI ASLAN
Kevin Grosskreutz'un transferini zamanında bildirmeyen Galatasaray daha önce de buna benzer skandallara imza atmıştı. Parası geç ödediği için Frank Ribery gibi dünyaca ünlü yıldızı elinden kaçıran sarı-kırmızılı ekip, ayrıca benzer gerekçelerle İzet Hajrovic'ten de olmuştu.

SİNYALLERİNİ VERİYORDU
Galatasaray, son dönemde arka arkaya yaptığı hatalarla dikkat çekiyordu. Felipe Melo'nun uzun süre kampa katılmamasına göz yuman sarı-kırmızılı yönetim, Burak-Hamzaoğlu krizini de iyi yönetemedi. Kulübü amatörlere emanet eden Özbek yönetiminin döneminde Lukas Podolski'nin ismi görsellerde hatalı yazıldı, Burak için yapılan açıklamada da West Ham yerine Newcastle United' ifadesi kullanıldı.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN