Web Sürümüne Geç

Astana tehlikesi

Astana tehlikesi
Pazartesi 28.09.2015

Astana'ya gitmek için 4 bin 720 kilometre yol yapacak olan sarı-kırmızılı kafile 4 saat 40 dakika havada kalacak. İstanbul ile Astana arasındaki -3 saatlik fark da oyuncuları oldukça zorlayacak

Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Çarşamba günü grubun en zayıf takımı Astana ile karşı karşıya gelecek. İlk maçında TT Arena'da Atletico Madrid'e 2-0 yenilen sarı-kırmızılı ekip, galibiyetten başka bir sonuç düşünmüyor ancak deplasmandaki karşılaşma öncesi şartlar pek de lehine görünmüyor. Bu maçın en önemli özelliklerinden birisi mesafenin çok uzun olması... 4 bin 720 km uzaklıktaki Astana'ya sarı-kırmızılılar 4 saat 40 dakikalık bir uçuşun ardından varabilecek.

Alışmak 3 gün sürüyor
Ayrıca İstanbul ile Kazakistan'ın Astana şehri arasındaki -3 saatlik fark da sarı-kırmızılı oyuncuları oldukça zorlayacak. Normal şartlarda böyle bir saat farkına alışabilmesi için oyuncuların 3 günlük bir dinlenme sürecine ihtiyaçları oluyor. Denize herhangi bir sınırı bulunmadığı için Astana'ya Galatasaraylı oyuncular 20 derecelik bir sıcaklıkta ulaşacak. Maç günü sıcaklığın 14 dereceye kadar düşmesi bekleniyor.

Bu sabah yola çıkacaklar
Bütün bunların yanı sıra en büyük sıkıntılardan birisi Astana Arena'nın zemini... FIFA ve UEFA kriterlerine uygun olarak dizayn edilen saha alttan ısıtmalı, yüksek standartlara sahip fakat tamamen suni çimle kaplı... Bütün bu sorunları göz önünde bulunduran Hamzaoğlu, olumsuz şartlara daha iyi adapte olabilmek için Astana'ya iki gün önceden gitme kararı aldı. Sarı-kırmızılı ekip, bu sabah 10'da yola çıkacak. Futbolcular daha fazla dinlenme fırsatı bulacak ve maçın oynanacağı statta 2 idman yapacak. Zemin ve hava şartlarına alışmaya çalışacak.

Özel krampon, bol bol yeşillik
Teknik heyetin maç öncesi yaptığı incelemeler sonunda Astana maçı suni çime uygun özel kramponlar giyilmesine karar verildi. Bu sayede oyuncuların sahadaki top kontrolü ve hakimiyetinde problem yaşamaması sağlanacak. Ayrıca sarı-kırmızılı kafile için aşçıların yeşillik ağırlıklı bir menü hazırladığı, malzemelerin de Türkiye'den götürüleceği öğrenildi.

Savaş ÇORLU
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN