Web Sürümüne Geç

G.Saray'da Avrupa depremi

G.Saray'da Avrupa depremi
Perşembe 09.10.2015

G.Saray'da aylardır endişeli bir şekilde dile getirilen "felaket senaryosu" gerçeğe dönüşecek gibi. UEFA Fair Play Komitesi'yle yapılan görüşmelere katılan futbol direktörü Cenk Ergün, Galatasaray'ın gelecek sezon Avrupa kupalarına katılmasının zor olduğunu açıkladı

Galatasaray için uzun bir süredir dile getirilen ancak bu yönetime kadar sürekli göz ardı edilen 'Avrupa'ya gidememe' tehlikesi ilk kez resmi ağızdan doğrulandı. UEFA heyetiyle yapılan görüşmeye katılanlar arasında bulunan Futbol Direktörü Cenk Ergün, UEFA ve Süper Kupa sahibi Galatasaray'ın gelecek sezon Avrupa kupalarına katılmasının zor olduğunu açıkladı. NTV'ye konuşan Ergün, "Şu anda bulunduğumuz durumda gelecek sezon Avrupa kupalarına katılamayabiliriz" dedi.

ESNETMEYE ÇALIŞIYORUZ

Kısa vadede kulübün mali yapısını düzeltme şanslarının olmadığını ve UEFA ile anlaşma yoluna gitmeye çalıştıklarını belirten Ergün, "Duruma baktığımız zaman Avrupa kupalarına gitmememiz mümkün. Bu anlaşma sürecinde durum kurtarılabilecek gibi görünmediği için zamanı ileriye atmaya çalışıyoruz. Zor bir dönem, zor bir süreç. Yapılmış olan anlaşmayı modifiye etmeye çalışıyoruz. Bunu esnetebilmemiz için elimizden geleni yapacağız" diyerek durumun hiç de parlak olmadığını kaydetti.

BİR GÖRÜŞME DAHA İSTEDİK
Ergün, Galatasaray'ın bu sezon Şampiyonlar Ligi'ndeki durumunu etkileyecek bir sorun olmadığını ifade ederek yeni yapılacak görüşmeyle ilgili de bilgi verdi. Ergün şöyle konuştu: 2 sene hak tanındı. 1 sezon geçti, ikinci sezonun içindeyiz. Dolayısıyla hem transfer döneminde hem kulübün harcamalarında pozitife yönelik bir çalışma oldu. 15 Ekim finansal değerler sisteme yüklenecek. Onlar bunları inceleyecekler. Biz bir görüşme daha istedik. Tahmin ediyorum; Aralık ayının başında bizi dinleyecekler.

UEFA'NIN AFFI YOK

UEFA daha önce finansal durumundaki sıkıntılar sebebiyle Beşiktaş, G.Antep ve Bursa'yı Avrupa kupalarından 1 yıl men etti. Ayrıca şike yaptığı iddiasıyla Beşiktaş 1, Fenerbahçe ise 2 yıl Avrupa'dan uzak kaldı. G.Saray'ın erteleme talebi kabul edilmezse Cimbom da aynı akıbeti paylaşacak.

UEFA NE İSTİYOR?
Galatasa ray 1.5 yıl önce UEFA ile bir yapılandırma anlaşması yaptı. Finansal Fair Play kararlarına uymadığı için ilk etapta sarı-kırmızılı kulübe 200 bin euro para cezası kesen Avrupa'nın futbolu, zararın 30 milyon euro'ya çekilmesini istedi ve 2 yıl da ek süre verdi. Özellikle bu sezon küçülmeye giden, futbol takımı kadrosunu 25'e çeken ve maliyetli transferlerden kaçınan sarı-kırmızılı ekip, Ünal Aysal döneminde 3 yılda yapılan 90 milyon euro'luk zararı ancak 70'e indirebildi.

G.SARAY NE İSTİYOR?

Galatasa ray'ın zararını 5-6 ay gibi kısa bir sürede ve mevcut şartlarda 30 milyon euro'ya indirmesi mümkün görünmezken Galatasaray, UEFA'yı ikna etmenin yollarını arıyor. Normal koşulda Galatasaray, UEFA'nın yaptırımı ile karşı karşıya ancak geçtiğimiz günlerde yapılan sunumda mali tablodaki olumlu gelişme aktarıldı ve UEFA'dan bir yıl daha ek süre istendi. Ancak Galatasaray'dan pek de umutlu görünmeyen UEFA'nın bu ek süreyi vermesi de zor görünüyor.

NEREDEN NEREYE!

2000 yılında UEFA, 2001 yılında ise UEFA Süper Kupası'nı kazanarak Türk futbol tarihinin en büyük başarısına imza atan Galatasaray, bu büyük başarıyı paraya çeviremedi ve o tarihten bugüne kadar gelindi. Başkanların bol keseden harcamaları, yapılan transfer hataları çöküşü hızlandırdı ve durum Avrupa'dan men cezası almaya kadar geldi.

KURULUŞUNA AYKIRI
1905 yılında Ali Sami Yen tarafından kurulan ve o dönemden bu döneme "Türk olmayan takımları yenmek" anlayışıyla hareket eden Galatasaray, sezonu ilk 5 içinde bitirse dahi ceza alması halinde Avrupa kupalarında mücadele edemeyecek.

TARAFTAR İSYANDA
Cenk Ergün'ün açıklamaları ile acı gerçekle yüzleşen Galatasaray taraftarları, Ünal Aysal döneminde yapılan harcamaları eleştirirken kaynak yaratamayan mevcut yönetimi de istifaya çağırdı. Taraftarların bazıları da, yaptığı transferler sayesinde Galatasaray'ın Avrupa'da aldığı başarıları örnek göstererek Aysal'ı savundu. İşte o mesajlardan bazıları:

Tek kelime ile kulübü bu duruma düşürenlere yazıklar olsun. serkan77

Yok mu abi borcu karşılayacak Galatasaraylı zengin yönetici. Ya da satın abi Riva'yı... beyaz22

Cenk Ergün'e bu net açıklamaları için teşekkür etmek lazım. Bazıları gibi ört pas ederek konuşmamış. 1959

Açıklayın bize; bunca para nereye gitti!! nymphetamine

Bu açıklamalar bunların istifa etmesi gerektiğinin en büyük kanıtı! zikku

Aysal batırdı gitti şimdi ortalarda yok. ultraslan51

Dursun Özbek şimdi anladınız mı neden transfer yapmadı; uyanın!..

Ünal Aysal döneminde stratejik hatalar elbet oldu ama onun sayesinde de hem ligde hem Avrupa'da oldukça iyiydik; son seneyi saymazsak! suyuti

Genel Kurul seçilebilecek en yanlış yönetimi seçti... Daha kötüsünü görmedim. umit-2280

Koskoca kulüp ne hale geldi! zodiak

Galatasaray bugün bu haldeyse herkesin sorumluluğu var. GSRY50

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN