Web Sürümüne Geç

Avrupa'da ilk 20'de

Avrupa'da ilk 20'de
Çarşamba 29.10.2015

Geçen yıl en çok geliri Real Madrid, Bayern Münih ve Juventus elde ederken 20 takım arasına Türkiye'den sadece G.Saray yer aldı

U EFA, 'Avrupa Kulüp Futbolu Görünümü' başlıklı bir rapor yayınladı. 2014 yılına dair veriler içeren geniş kapsamlı çalışmada, kıta üzerindeki kulüplerin finansal, ekonomik ve transfere dair verileri ortaya konuldu, öne çıkan takımlar belirlendi. 2014 yılının elde edilen gelirlerinde bir önceki sezonun Şampiyonlar Ligi şampiyonu Real Madrid 63 milyon euro ile ilk sırayı aldı. İspanyol ekibini, Bayern Münih 53, Juventus ise 52 milyon euro ile takip ediyor. 20 takımlı listeye Türkiye'den ise Galatasaray girmeyi başardı. Sarı-kırmızılı ekip, 21 milyon euroluk g eliriyle Avrupa'nın en çok kazanan 20. takımı oldu.

GİDERLER GELİRİ SOLLADI
UEFA, raporunda 'Maaş düzeyleri' başlıklı bölümde yine ilk 20 kulüp sıralaması verildi. 20. sıradaki Galatasaray, bu kalemde de listede Türkiye'den yer alan tek takım oldu. Sarı-kırmızılı ekibin maaş faturası 98 milyon euro gösterildi. İspanyol devi Real 270, İngiliz Manchester United 263 ve Barcelona 248 milyon euro ile en yüksek maaş seviyesindeki ekipler olarak belirlendiler.

SOSYAL ARENA G.SARAY'IN
Avrupa kulüplerinin sosyal medya etkinliği' sayfasında ise üç büyük takım birlikte yer aldı. Bu bölümde sadece Avrupa değil, tüm dünyadaki tüm spor kulüpleri araştırmaya dahil edildi. Resmi Facebook ve Twitter sayfalarındaki takipçilere göre Barcelona'nın 84.1 milyon ile dünyanın sosyal medyadaki en aktif spor kulübü olduğu ortaya çıktı. Galatasaray, 12.4 milyon ile Türkiye birincisi ve dünya 19.'su oldu. 25. basamaktaki Fenerbahçe'yi (9.5 milyon), Beşiktaş 48. sırada izledi (5.5 milyon).

BİLET GELİRLERİNDE FENERBAHÇE FARKI
Bilet gelirleri bakımından Avrupa'da ilk 20'ye giren tek Türk takımı da Fenerbahçe oldu. Sarı-lacivertliler 2014'e ait rakamlarda 27 milyon euro ile 19. sırada yer aldı. Real Madrid'in 121 milyon ile birinci, Arsenal'in 120 milyon ile ikinci olduğu sıralamada, Manchester United 119 milyon euro ile üçüncü durumda yer aldılar. Maç başına ortalama gelir 1.4 milyon euro olarak hesaplandı. Raporda Beşiktaş gibi yeni stadı yapılan kulüplerin gelecek yıllarda bu sıralamayı değiştirebileceğine dikkat çekildi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN