Web Sürümüne Geç

Cimbom işte böyle çöktü

Cimbom işte böyle çöktü
Çarşamba 20.01.2016

Son dönemde transferde bol sıfırlı hatalara imza atan ve ipin ucunu kaçıran Galatasaray, sadece Nordin Amrabat'tan 1 yılda 5 milyon euro zarar etti

Galatasaray özellikle son 3 yılda uyguladığı yanlış transfer politikaları nedeniyle UEFA'nın yaptırımlarıyla resmen karşı karşıya geldi. UEFA'nın resmi sitesinden yaptığı açıklama ile Galatasaray'a verilecek muhtemel cezanın ilk işaret fişeğini çakarken, sarıkırmızılı kulübü yaptığı ilk uyarıda 3 yılda en fazla toplam 30 milyon euro zarar edebileceğini iletmişti. Ancak Ünal Aysal döneminde gerçekleşen transfer harcamaları ile sarı- kırmızılı kulübün futbol takımının bağlı olduğu Sportif A.Ş.'nin zararı 3 yılda 100 milyon euro sınırına dayanmıştı. Transfer edilen oyunculara verilen yüksek bonservis bedellerine karşı aynı oyuncular zararına satışlar ile elden çıkarıldı.

En iyi örnek Amrabat
Galatasaray'ın nasıl zarar ettiği ise her transfer döneminde ayna gibi yansıyor. Sarı-kırmızılı kulüp, Kayserispor'dan 2012 Temmuz ayında transfer ettiği Amrabat'a 9.5 milyon euro bonservis bedeli ödemişti. Ancak Amrabat yabancı kısıtlamasının olduğu bu dönemde Galatasaray'da fazla forma şansı bulamadığı gibi cüzi rakamlarla 2 yıl üst üste Malaga'ya kiralanırken geçtiğimiz Haziran ayında da 3.5 milyon euro bonservis bedeli ile aynı kulübe satıldı. Galatasaray Amrabat'tan alım satımın da sadece 6 milyon euro zarar etti. Galatasaray'ın bu zarar tablosu Malaga'nın Faslı yıldızı, Watford'a 8.6 milyon euro'ya satmasıyla daha da dramatik bir hal aldı. Malaga böylece Amrabat'tan 5.1 milyon euro kar ederken, Galatasaray bu transfer hareketlerinde tek zarar eden kulüp olarak yer aldı.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN