İlginç tesadüf

İlginç tesadüf
Pazartesi 09.05.2016

TT Arena’da dün akşam ilginç bir olay yaşandı. Bir taraftar tribünden atladı. O anlarda Gomez, Beşiktaş’a zaferi getiren golü attı. Bu olaydan sonra ise kural hatası tartışmaları konuşulmaya başladı ama talimat çok açıktı

Beşiktaş'ın galibiyetiyle sona eren derbi, oynanan futbol kadar, farklı olaylarla da adından söz ettirdi. Futbolcular arasındaki gerginliğin yanı sıra bir taraftarın sahaya girmesi geceye damgasını vurdu. Mario Gomez'in siyahbeyazlıları zafere taşıyan golünden hemen önce sahaya giren taraftar orta alana doğru koştu. Bu sırada güvenlik güçleri, taraftarı saha dışına götürmeye çalışırken; Beşiktaşlı futbolcular da galibiyet sevinci yaşıyordu. Taraftarın sahaya girmesi sosyal medyada en çok konuşulanlar arasına girdi. 'Kural hatası' iddiaları çokça yazılırken, taraftarlar adeta birbirlerine girdi. Arena'da

KURAL HATASI VAR MI?
MHK eski başkanı Mustafa Çulcu, "Kural hatası var mı?" sorusunu yanıtladı. Çulcu, herkesin merak ettiği pozisyon için şu değerlendirmeyi yaptı: "Sahaya giren şahsın oyuna müdahalesi varsa, oyunun durdurulması gerekir. Ancak derbide, Beşiktaş hücumdaydı ve seyirci çok ölü bir noktadan içeriye girdi. Tabii ki bu kabul edilemez bir hadise. Dördüncü hakem bunu önlemeliydi. Ama sahaya giriş esnasında şahsın oyuna müdahalesi olmadığı için arkası dönük olan orta hakem oyunu oynattı. Hakemin golü geçerli sayması doğru. Taraftar, topun bulunduğu, oyunun oynandığı bölgeye girmiş olsaydı mutlaka maç durdurulmalıydı. Dolayısıyla Mete Kalkavan'ın golü vermesi doğru bir uygulama oldu."

İŞTE İLGİLİ MADDE!
Gol atıldıktan sonra, oyun tekrar başlamadan önce eğer hakem golün atıldığı anda oyun alanında fazla bir kişinin bulunduğunu anlarsa:

*Hakem aşağıdakı durumlarda golü geçersiz saymalıdır. Eğer: - fazla kişi dışarıdan bir kişi ise ve oyuna müdahale etmiş ise, - fazla kişi golü atan takıma ait olan bir oyuncu, yedek oyuncu,değiştirilen bir oyuncu veya takım yetkilisi ise.

*Hakem aşağıdaki durumlarda golü geçerli saymalıdır. Eğer: - fazla kişi oyuna müdahale etmeyen dışarıdan bir kişi ise, - fazla kişi golü yiyen takıma ait bir oyuncu, yedek oyuncu, değiştirilen oyuncu veya takım yetkilisi ise.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN