Galatasaray kazanır

Galatasaray kazanır
Perşembe 26.05.2016

Ziraat Türkiye Kupası'nın favorisi Galatasaray... Galatasaray kendi eliyle verirse ancak o zaman kupa Fenerbahçe'ye gider.

Ziraat Türkiye Kupası'nın favorisi Galatasaray... Galatasaray kendi eliyle verirse ancak o zaman kupa Fenerbahçe'ye gider. Beşiktaş ligin bitimine iki hafta kala şampiyonluğunu ilan etti. Fenerbahçe ligin bitimine iki hafta kala sezonu kapadı! Galatasaray ise beşincilik için son haftaya kadar mücadele etti. Yani Galatasaray sezonu kapatma fırsatı bulamadan kupa finaline çıkacak. Fenerbahçe ise iki hafta önce sezonu kapatmış bir takım olarak kupa finaline çıkacak.
Fenerbahçe sezon başından beri bir takım olma hüviyetini gösteremedi. Zengin kadro sahibi olmak başka bir şey! Fenerbahçe'nin ideal 11'ini sayacak biri var mı? Fenerbahçe'nin ideal kadrosu kim belli değil.
Oysa Galatasaray'ın aşağı yukarı, bu son hatalardaki yükselişe paralel oynayacağı futbol da oynatacağı futbolcular da belli oldu. Ve bu futbol da başarılı oluyor artık. Yani 6 tane golün atıldığı maçta golleri bir kenara bırak oynanan futbol çok önemliydi.
Bu sene Galatasaray'ın oynadığı en iyi futbol. Sezon başından beri bu futbolu oynasa şampiyonluk yarışına ikili değil üçlü gidilirdi. Kimin şampiyon olacağı da belli olmazdı. O kadar iyi bir Galatasaray vardı.

Koray-Denayer oynamalı
Şimdi bu kupa finali maçına Semih'in iyileşmediğini düşünerek Koray Günter'li geri dörtlü, iyileşti ise eğer Emre Çolak'ın yerine Denayer'i ön liberoya koyarak çıkıp oynarlarsa, Fenerbahçe'yi de yenerler. Selçuk efendi de kafasını oynatmamaya değil, oynamaya yöneltirse kazanırlar. Selçuk ileri doğru oynamalı!
Çünkü tekrar söylüyorum karşılarında sezonu bırakmış adeta denizde tatile başlamış ve de bütün bir sene bir türlü takım olamamış bir Fenerbahçe takımı ile bir türlü hoca olamamış bir Pereira... Gelecek sene gidecek mi kalacak mı? Belli değil. Bu sene nedir yetkileri? Belli değil. Takımı o mu yapıyordu? Yoksa Aziz Yıldırım emir verip, dediği adamları mı oynatıyordu? Belli değil.
Galatasaray kendi kötü takım yapar, kötü oynarsa ki bu sene çok kötü maçlar oynadı.
O zaman Fenerbahçe çok rahat kazanır.
Çünkü Fenerbahçe'nin bir özelliği var; kötü durumda Galatasaray'ı yakalarsa canına okuyor! Ama iyi Galatasaray maçı alır.

Bu Selçuk hezimeti getirir!
Selçuk farkında olmadan yaptığı tek doğru hareket goldeki o pas.
Oğuzhan'ın önüne topu atması...
O kadar! Onun dışındaki Selçuk aynen kötü G.Saray'daki Selçuk.
Kupa maçına bağlayayım; Bu kafada oynayan Selçuk ile oynarsa G.Saray ile oynarsa G.Saray, kazanması için imkan ihtimal yok. G.Saray, F.Bahçe maçında hezimete uğrar. Bütün maç boyunca takımın lideri pozisyonunda, oyun kurucusu olarak hep yana, geriye paslar attı.
Bir pozisyonda da ileri top atanı fırçaladı. Efendim düşünce şu; top sende olduğu sürece gol yemezsin! Sen öyle zannet Selçuk efendi.
Galatasaray ve Milli Takım senin yüzünden gol yiyor. Çünkü savunmada öyle gereksiz öyle akıl dışı yan top yaparken adamlar bir ayak koyuyor golü atıyorlar. Beyni yıkanmışçasına Selçuk bu tarz oynuyor ve takımı da böyle oynamaya zorluyor. Selçuk adam gibi oynamalı.
Selçuk böyle oynar, takımı da böyle oynatırsa bu gruptan Milli Takım da çıkamaz!


Neyi tebrik ediyorsunuz?
Bence haftanın olayı bir konuşma ve susma olarak seçtim. Konuşma Hakan Çalhanoğlu'nun.. Kendisini kutlayanlara verdiği cevaba bayıldım;
"Kazanan tebrik edilir. Biz kazanmadık ki! Neyi tebrik ediyorsunuz?" Bu Türk spor medyasına 40 yıldan beri verilmesi gereken bir ders!
"Efendim buraya kadar getirdiniz, teşekkürler.", Bize bu günleri de gösterdiniz, teşekkürler", Biz artık bu "Şerefli yenilgiler" lafından taaaa 1970'lerin sonunda 80'lerin başında kurtulduğumuzu zannediyorduk.
O zamanlar moda öyleydi çünkü. Şeref golü atmak, 0-0 berabere kalmak, 1-0 yenilmek... O öyleydi.
Şimdi gene hâlâ bakıyorum bu İngiltere maçından sonra bunların benzerini duyduk.

Skorla konuşulmaz
Maçı analiz edip, özetleyip beğenenlere de beğenmeyenlere de hiçbir diyeceğim yok! Fikirdir, fikre saygı esastır.
Senin fikrin başka olabilir. Ancak skorun üzerine "Vay be İngiltere'ye yenildik ama golümüzü de attık" diyenler beni çıldırtıyor.
Susarak haftanın olayını yaratan kişi de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener! Hakkında neler söyledik, neler yazdık ağzını açmıyor. Ne oldu?
Bilen var mı içinizde Osmanlıspor maçı öncesinde Beşiktaşlı 5 futbolcudan alınan doping örneği Köln'e gitti mi?
Sonuç ne gelirse gelsin! Temiz ya da kirli!
Gelen sonuca inanacak kaç kişi var? Böyle bir rezaletten sonra. "Sen bu örnekleri nasıl alırsın?" diyecek Futbol Federasyonu Başkanı, Doping Kurulu Başkanına.. Hepsi istifa edecek. Uğur Erdener susmaya devam ediyor. O sustukça ben de yazmaya devam edeceğim. Konuşacaksın Uğur Erdener!

Ekmek elden su gölden
Bazı insanların bir ideal için çalıştıklarını zannediyorsun. sonra onlar bir yere geliyorlar o zaman anlıyorsun ne için çalıştıklarını.
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı, Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanı...
Bu ne demek biliyor musunuz?
Ekmek elden, su gölden...7 yıldızlı otellerde kalmak, havaalanlarında hostesli arabalarla karşılanmak.
Bol harcırah, birinci sınıf biletlerle dünyanın istediğin yerine seyahat...
Bu yaşam tarzını sürdürmenin en kolay yolu da böyle işlere bulaşmayacaksın, konuşmayacaksın, ağzını açmayacaksın!

Bir kez görüştük sonra yok
Başkan olunca Uğur Erdener ile bir görüşmemiz oldu. Ona; sporun kötü yönetimini, kökünden nasıl değiştirebiliriz, nelerin değişmesi ile sporumuz düzeliri örnekleriyle anlattım.
Anlamış göründü. O son görüşmemiz oldu. Her şeyi susarak seyrediyor. Çünkü bu lüks hayatı mümkün olduğu kadar sürdüreceksin!
Sürdürmezler Uğur.. Ben yaşadığım sürece sen bu cevabı vereceksin!

Oyun tarzımızı belirlemeliyiz
Serkan Korkmaz kaç yılından beri İngiltere'yi izliyorsun? (40 yıldır!) Bundan daha kötü bir İngiltere izledin mi hiç? (Çok net söylüyorum izlemedim) Türkiye ile oynayan İngiltere içinde en kötüsü ile oynadık. Bir İngiltere düşünün ki starı yok! Böyle bir İngiltere ile oynadık. Bana bir yıldız ismi söyleyebilir misiniz?
Bir Bobby Moore var mı? Keegan var mı?
Adı İngiltere'ymiş. Bana ne İngiltere ise. Maçı kaybetmek veya kazanmakla hiç alâkam yok.
Bu bir hazırlık maçı. "Vay bu İngilteredir" diyerek başlarsak kaybediyoruz!
Terim deplasmanda ve ayarımızda bir rakip seçmiş. Doğru olan bu. Şayet kupada bu İngiltere varsa bu İngiltere'den bir şey olmaz. Biz o eski İngiltere'yi izlemeye bayılırdık. Barcelona'yı niye izliyorum ben? Son maçlarda İniesta'nın bir çalımı vardı izlemeye doyamadık. Anlatmaya doyamadık.
Futbol bu işte, sadece gol değil. Maç içindeki güzellikler! Yıldız futbolcu maç içinde bu güzellikleri doğuran adamdır.
Bu aşağılık kompleksini artık üzerimizden atalım. Bunu konuşalım. Bize ne İngiltere'den!
Hâlâ skor üzerinden konuşuyoruz. takımın genel yapısını konuşmalıyız. Bizim takımda orta saha yoktu! Bunu konuşmamız lazım.
Topu santradan kaptırdın mı Cenk hariç 9 kişi aynı noktaya koşuyor. Orta sahada Ozan yok! Orta sahada Selçuk yok! Orta sahada bir tane ön libero oynayacak adamımız yok. Yegane ön libero oynayacak adamımızı stopere koymuşuz. Aslında Ahmet Çalık var. Ben, "Herkes sakat, Mehmet Topal orada mecburiyetten oynuyor" sandım Fatih hocanın tercihiymiş.
Dünyada böyle savunma yok Önce Türkiye'nin oyun tarzı ne olmalı? Onu konuşmalıyız.
Böyle bir savunma şekli dünyada yok.
Çağdışı bir savunma tarzı bu! Topu rakibe kaptırınca 9 kişinin kendi 18' inin içine koşup orta sahayı boş bırakması şeklinde savunma tarzı dünyada yok! Bunu dünyada en iyi bilen adamlardan biri Fatih Terim'dir.
2000 yılında Monaco'da Real Madrid'den Süper Kupa'yı almaya kadar giden oyun hücumdan Hakan'la başlayan presti. Arkadan hemen orta saha presi geliyordu. Adamlar çoğu zaman orta sahaya gelmeden topu kaptırıyorlardı. 'Hücum pres' denen laf savunmanın hücumdan başlaması ancak o zaman gerçek bir savunmanın olacağını keşfetmişti Fatih Terim.
Şimdi o Fatih Terim'in takımı topu kaptırınca koşarak haydaa geriye geliyor. Orta alanda İngilizler ellerini kollarını sallayarak geliyorlar. İnsan bu kadar rahat tarla süremez. Önce Türk Milli Takımın ne tarz oynayacağını bulalım, sonra stoperi, ön liberoyu konuşuruz. Ya adam savunması yapacaksın ya da alan savunması yapacaksın. Yoksa frikik atışı gibi 18'e adam dizmenin anlamı yok!
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN