Hagi'nin gelmesi büyük hata olur

Hagi'nin gelmesi büyük hata olur
Salı 31.05.2016

Galatasaray illa yabancı hoca alacaksa takımı iyi bilen Riekerink’in kalması doğru hamle! Golcü olarak Rodellega ve Eren Derdiyok da iyi karar.

Yılmaz Şenol sordu Levent Tüzemen yanıtladı...

Bir sezonda 5 teknik adam değiştiren G.Saray, Riekerink ile kupa kaldırdı. Şimdi Rikerink "Futbolcular beni istiyor. Karar yönetimin" diyor bir röportajda.. Sizce kalmalı mı?

Sezon başında Hamza hoca ile futbolcular arasında oluşan mutsuzluğu ve huzursuzluğu ister tecrübeli deyin isterse karıyerli hoca tabirini kullanın Mustafa Denizli tamir edemedi.
G.Saraylı oyuncularla Riekerink 'in yolları kesiştiği andan itibaren adeta Florya'da güneş açtı. Kupa zaferinden sonra Galatasaraylı oyuncuların Riekerink'e sarılış biçimleri "Biz Hollandalı hoca ile çok mutluyuz" mesajını verdi. Eğer dışardan Türkiye'yi tanımayan futbolcuların karakterlerini bilmeyen yabancı bir hoca getirmektense Riekerink ile yola devam edilebilir.
Riekerink için "altyapı hocası" deniyor.
Doğrudur ama mesleği öğretmek. Yani antrenör!
Ciddi bir bilgi birikimi olmasaydı Ajax'ta çalışabilir miydi?
Riekerink'in teknik adamlık konusunda ciddi bir bilgisi olduğuna inanıyorum.
Üstelik Guardiola, Barcelona'nın başına geçmeden evvel altyapıda çalışmadı mı? Üstelik Riekerink, G.Saray'ın mevcut eksiklerinin giderilmesi için yönetime ayrıntılı bir rapor sunabilir. Alınacak isimlerle ilgili yönetime bilgi verebilir. Ayrıca Hollandalı hoca G.Saraylı oyuncuların kalitelerini ve karakterlerini yakından biliyor.


Hagi'nin teknik direktör olarak G.Saray ile görüştüğü söyleniyor. Hagi seçimi doğru bir karar mı?

Riekerink ile yola devam edilmezse Hollandalı hoca altyapıda görevini sürdürecek.
Yönetim Riekerink'e "Cepteki hoca" gibi bakıyor. Başkan Dursun Özbek'in Lucescu'dan olumsuz cevap almasından sonra eğer ciddi bir hoca ile anlaşamazlarsa Hagi'ye sıcak baktığını öğrendim.
17 Mayıs'ta Galatasaray Adası'nda düzenlenen UEFA Kupası'nın yıldönümüne Hagi de katılmıştı.
Özbek'in Hagi'ye "Seni telefonla arayacağım" dediğini öğrendim. Hagi'nin posterleri ya da resimleri G.Saray taraftarının evinde var. Çünkü Hagi, G.Saraylılar adına bir efsane. Hagi'nin teknik adamlık performansı hiç mükemmel değil. "Karpatların Maradonası" Hagi'nin en büyük zafiyeti yıldızlarla geçinememesidir.
Sneijder, Podolski, Selçuk gibi gövdeli oyunculara Hagi asla hükmedemez.
Florya'da da kavga hiç bitmez.
Ayrıca Hagi hâlâ kendini bir futbolcu gibi görüyor. Her oyuncunun da kendisi gibi düşünmesini istiyor. Galatasaray'ın Hagi ile birlikteliği teknik adam olarak düşünülüyorsa hata olur!


Galatasaray hangi bölgelere futbolcu transferi yapmalı?

Emre Güral, Emrah Başsan ve İrfan Can Kahveci genç isimler olarak G.Saray'a öneriliyor. Bu üç oyuncu da önündeki basamakları atlayamadılar. G.Saray eğer bu üç oyuncuyu alırsa yanlış yatırım yapar. Ancak Eskişehir'dern Engin Bekdemir teknik becerisi ve oyun kalitesi ile kadro zenginliği yaratır. Yönetim sezon başı göndererek hata yaptığı İsviçreli Dzemaili'yi takımda tutmalı. Bruma ve Telles'i ucuza satmayıp bir yıl daha kadroda düşünmeli.


Akhisar'ın golcüsü Rodellega ismi forvet için çok konuşuluyor?

Galatasaray'ın öncelikle iyi bir golcüye ihtiyacı var. Akhisarlı Rodellega ve Eren Derdiyok hücum hattı için doğru isimler. İkisi olursa tadından yenmez. Biri olacak ise bonservisi daha ucuz görünen ama golcülüğü asla tartışılmayan Kolombiyalı Rodellega taraftarların sevgilisi olarak TT Arena'da büyük iş yapar. Çünkü Rodellega rakip defans önünde duvar oluyor. Top tutuyor, pas veriyor, iki ayağı ile toplara kaliteli vuruşlar yapıyor. Kafa golleri atıyor. En önemlisi Rodellega golcülük sezgileri ile ceza alanı içerisinde nerede, nasıl pozisyon alacağını biliyor.


Peki ya savunma için bir transfer şart mı?
Bu sezon Galatasaray defansındaki yetersiz oyuncular yüzünden tarihinin en çok gol yediği dönemini yaşadı. Falco-Stump, Popescu-Bülent, Tomas-Song, Ujfaluji-Semih modelini savunmanın göbeğine oturtmalı. Yani Galatasaray'da savunmanın göbeği eskiden olduğu gibi yine 'taş' gibi olmalı

Milli takımda ilk kez oynayan Emre Mor'u herkes çok beğendi. Siz nasıl gördünüz?
Devre arasında Mustafa Denizli, Galatasaray Yönetimi'ne "Eğer bir oyuncu alma hakkım varsa bunu ben Emre Mor'dan yana kullanmak istiyorum. Mümkünse hemen alın. Çünkü Emre, Galatasaray'ın geleceği olur" demişti. Allah'ı var yönetici Fatih İşbecer ile sportif direktör Cenk Ergün genç yıldız Emre'yi almak için Danimarka'da uzun uğraşlar verdi. Ancak Emre'nin formasını giydiği Nordsjaellland takımını satın alan Amerikalı iş adamları bu transfere izin vermedi. Fatih Terim'i elini çabuk tutup Emre Mor'u Milli Takım'a kazandırdığı için kutluyorum. Emre müthiş bir yetenek. Sahada 'Rüzgarın oğlu' gibi koşuyor. Ayakları çabuk, çalım becerisi yüksek ve özgüvenli.
DİĞER
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN