Web Sürümüne Geç

Riekerink ile devam mecburi bir karar

Riekerink ile devam mecburi bir karar
Cuma 01.07.2016

Galatasaray Yönetimi takımı kökten değiştiremeyeceğine göre Hollandalı hoca ile devam edilmeli. Serdar Aziz çok pahalı bir transfer... Rodallega tam bir golcü. Ligimizin ve kalecilerin zaaflarını iyi biliyor... Chedjou, Olcan ve Umut gitmeli!

Yılmaz Şenol sordu Levent Tüzemen cevapladı

Galatasaray'da Selim Arda Üçer'in istifası yönetimi nasıl etkiler?
Yönetici Üçer, Galatasaray Yönetimi içinde uzun süredir istifa etmiş konumdaydı.
Fatih İşbecer'in yönetimden ayrılmasından sonra Üçer de yönetim içinde başkan Özbek tarafından pasifize edilmişti. Alp Yalman'ın Sportif AŞ'ye gelmesini de bahane ederek istifa etti. Bana göre geç kalınmış bir karar. Çünkü bir yönetici yönetim içinde güç kaybına uğrarsa göreve devam etmesinin bir anlamı yoktur.
Üçer'in istifası Özbek yönetimine ciddi bir hasar vermez.
- Sizce istifaların nedeni ne?
Ayrıca İşbecer-Üçer-Narman üçlüsü genç yöneticiler olarak görev başına geldiklerinde etrafındaki insanlara, "Galatasaray'da eskilerin dönemini kapatacağız" söyleminde bulunmuşlardı. Ancak Galatasaray camiası bu üçlüyü yakın takibe aldı ve hata yaptıklarında da üzerlerini çizdi.
Zaten İşbecer'in, "Galatasaray fakirleşirken bazıları zengin olmuş" söylemini yeterince açamaması, örnek verememesi bu Jöntürklerin sonunu hazırladı. Eğer bir söylemde bulunuyorsanız karanlığa göz kırpmayıp altını da dolduracaksınız.

Her istifa bir mesajdır
- Bu istifalar yönetimi düşürür mü?
Düşmezse Özbek yeni bir görev dağılımı yapmalı mı?
Galatasaray'da yönetim 10'u asil 5 yedek üyeden oluşuyor. Selim Arda Üçer'den önce Tayfun Demir, Cüneyt Tanman ve Fatih İşbecer istifa etmişti. Dursun Özbek yönetiminin düşmesi için daha 4 yöneticinin istifa etmesi gerekiyor. Ama sonuçta her istifa yönetime bir mesajdır. Başkan Özbek'in havayı iyi koklaması ve camianın beklentilerine göre hareket etmesi gerekir.
- Riekerink kararı doğru mu?
Alp Yalman, Galatasaray'ın başında Riekerink'in olmasından yana değil.
Yalman'ın tercihi Feldkamp gibi bir hocayı getirmek.
Başkan Dursun Özbek ise Riekerink ile yola devam edilmesini istiyor ve "Riekerink hem maliyeti düşük bir hoca hem de takımı tanıyor" şeklinde gerekçe gösteriyor. Serdar Aziz'in transferi için Bursaspor'a 3 futbolcu verip 4.5 milyon euro bonservis ödeyen başkan Özbek, hoca tercihinde "Paramız yok, Riekerink maliyeti düşük olduğu için kaldı" diyorsa beni asla inandıramaz. Riekerink'in yeni sezonda Galatasaray'ı çalıştıracak olmasının iki nedeni var;
1- Sneijder gitmiyor. Bu yüzden Riekerink zorunlu olarak görevde kalıyor. 2- İyimser açıdan bakarsak;
Türkiye Kupası'nı kazanan Galatasaraylı futbolcular maçtan sonra Riekerink ile müthiş bir sevinç yumağı oluşturmuşlardı. Demek ki Hollandalı hoca sadece sempatik tavırlarıyla futbolcuların gönlünde taht kurmamış onların nabızlarına göre de şerbet vermeyi öğrenmiş. Yönetim Denizli'yi göreve getirmeden önce Sneijder'e "Galatasaray'ın başına nasıl bir hoca gelmeli?" diye sormuştu. Sneijder'in menejeri Albers bu konuşmayı basına vermiş ve şöyle demişti; "Biz yönetime genç hoca gelsin diye öneride bulunmuştuk ama yönetim Mustafa Denizli'yi tercih etti."

Futbolcuya dayalı sistem!
- Sonra ne oldu?
Başta Sneijder olmak üzere takım içinde birbirleri ile konuşmayan yerli oyuncular, kendi kurdukları düzeni yıkmaya çalışan Mustafa Denizli'yi yerle bir ettiler.
Riekerink, Galatasaray'da halen gücünü koruyan "Futbolcuya dayalı sistem" anlayışına çomak sokmadığı için seviliyor diye düşünüyorum.
Sneijder de son dönemde iyi oynamamasına rağmen hatta sakatlığının kafalarda soru işaretleri olmasına rağmen taraftarın kendisine verdiği müthiş destekle yönetim üzerinde hem ciddi bir baskı oluşturuyor hem de isteklerinde etkili oluyor.
Yönetim takımı kökten değiştiremeyeceği için Riekerink ile yola devam etmek doğru görünüyor. Eğer Sneijder ile Selçuk, Prandelli'den sonra göreve gelen Hamzaoğlu'na verdikleri desteği Riekerink'e de verirlerse Hollandalı hoca başarılı olabilir.
- Riekerink kalıcı mı görülüyor?
Hazırlık kampına Riekerink ile gitmek Galatasaray'ın yeni sezona Riekerink ile devam edeceğinin garantisi değil. Örnek verirsek;
Terim- Mancini...
Prandelli-Hamzaoğlu...
Hamzaoğlu-Denizli- Riekerink...
- Serdar Aziz başarılı olur mu?
Savaşçı ruhu olan bir stoper.
Çok çabuk ama yüksek toplarda fazla etkili değil. Ayrıca rakiple mücadelede bazen sertliğin dozunu kaçırabiliyor. Milli Takım'ın değişmez stoperi olması avantaj sağlayabilir. 14 yabancının serbest olduğu bir ortamda 3 oyuncunun da verilmesiyle pahalı bir transfer olarak görünüyor.
- Rodallega alınmalı mı?
Akhisar'daki ilk yılında uyum sorunu yaşamadı. Kompakt oynayan Akhisar'da eğer bu kadar çok gol atabiliyorsa G.Saray'a daha fazlasını verebilir.
Rodallega tam bir golcü. Pozisyon bilgisi yüksek. İki ayağını birden kullanıyor. Tekniği de mükemmel.
Yüksek ortalara isabetli kafa vuruşları yapıyor. En önemlisi sırtı dönük oynamasını bilip rakip defansın önünde duvar olabiliyor. Maliyeti yüksek değil.
Rodallega Türkiye'deki tüm takımları, defansları ve kalecilerin zaaflarını biliyor.
-Sabri-Hamit kalmalı mı?
Sabri, Galatasaray tarlasının yetiştirdiği bir oyuncu. Ancak takım içinde gücü olanlarla arası iyi değil. Yönetim Sabri ile devam edecekse Sabri ile sorun yaşayanların arasını bulmalı.
Yani barış sağlamalı. Bir yıl boyunca sakatlığı nedeni ile Galatasaray'da oynamayan ama dünyanın parasını kazanan Hamit ile ben maç başı bile anlaşmam! Sakatken Real Madrid'e, "İsterseniz alacaklarımdan vazgeçerim" talebinde bulunan ama ekonomik zorluklar yaşayan Galatasaray'a alacakları ile ilgili indirim yapmayan Hamit'i Florya'ya bile sokmam!
- Kimler gönderilmeli?
Galatasaray Yönetimi müzmin sakat Chedjou, Olcan ve Umut Bulut'a "Kendinize kulüp bulun" demeli.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN