Yarım milyar dolar yolda

Yarım milyar dolar yolda
Perşembe 14.07.2016

Emlak Konut ile yürütülecek proje sayesinde Florya ve Riva’dan 513 milyon dolar gelir beklediğini ifade eden sarı-kırmızılı başkan “Gayrimenkullerimizi değerlendirmekten başka çaremiz yok” dedi

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, kulübün içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulmasının, mevcut gayrimenkullerin değerlendirilmesine bağlı olduğunu söyledi. Başkan Özbek, geçtiğimiz günlerde Emlak Konut ile imzalanan Riva arazisi ve Florya'daki tesisin bulunduğu araziyi kapsayan protokol için divan kurulu üyelerine bilgi verdi. 1 saati aşkın konuşan ve yüksek borç seviyesi içinde olduklarını anlatan Özbek, "Yaklaşık 1.5 milyara kadar ulaşmış olan borcun tasfiyesi için çalışmalar içindeyiz ve çok da umutluyum. Tünelin ucunda ışığı gördüğümü söyledim. Galatasaray'ın içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulması, mevcut gayrimenkullerin değerlendirilmesine bağlı" ifadesini kullandı.

5 yılda tamamlanacak
29 Haziran'da Emlak Konut ile bir proje geliştirme protokolü yaptıklarını ifade eden Özbek sözlerini şöyle sürdürdü: "En önemli asetimiz Riva'daki 1 milyon m2 üzerinde olan konut imarlı arsamız. Emlak Konut ile yaptığımız protokol bir proje geliştirmesi ve projeden elde edilecek hasılatın paylaşılmasıdır. 330 bin m2 üzerinden hesap yaparsak eğer 2 bin 300 dolardan m2'si satılsa 2.5 milyar dolar hasılat çıkıyor. İnşaat maliyeti 357 milyon TL. Hasılat payından düşülse eğer Emlak Konut ile aramızdaki paylaşım oranımız yüzde 80'e 20 olacak. Burada bizim payımıza minimum 330 milyon dolar gelir kalacak. Bu proje eğer geç kalmaz ise 4-5 yılda bitebilir."

İmar çalışması yapılacak
Florya tesislerinin şehrin merkezinde kaldığını bu şekilde kullanılmasının gereksiz bir lüks olduğunu kaydeden Özbek, "Burası ile ilgili görüşme içerisindeyim. GSGM'ye ait parsel, spor alanı olarak tescilli. Bizim arsamız da spor alanı olarak. Florya'da hiç bir arazinin imar izni yok. Buraya bir imar çalışması yapılması lazım. Emlak Konut, bu plan tadilatını kendileri yapabileceklerini söylediler. 530 milyon TL'si (183 milyon dolar) Galatasaray'a, 130 milyon TL'si Emlak Konut'a gidecek bir hesaplama yapıldı" ifadesini kullandı. Özbek bu iki gayrimenkulle ilgili yapılacak çalışmayı genel kurula getireceklerini ve onay verilmesi halinde uygulamaya geçeceklerini kaydetti.

PARAYI NE YAPACAK?
Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Emlak Konut ile anlaşılması halinde gelecek yarım milyar doları nasıl değerlendireceklerini de anlattı. İşte madde madde yapılacaklar listesi:
1- Kulübün mali yapısı ortada... Senede 120 milyon TL faiz ödüyoruz. Her 5 sene de bir Riva'yı, Florya'yı yiyoruz. Önceliğimiz banka borçlarını kapamak.
2- Gelecek parayla geleceğe dönük yatırım amaçlı büyük bir arazi alınacak.
3- Mecidiyeköy'deki otel ve Hasnun Galip'teki bina gibi gelir getirici projeye dönüştürülecek.
4- Galatasaray'ı daha iyi bir yere götürmek için finansman kaynağını yaratılmış olacak.
5- Yapılacak anlaşma neticesinde Florya'da bugünkü kadar olmasa da küçük bir tesis kalması sağlanacak

EMLAK KONUT PROJESi iÇiN NE DEDiLER?

MEHMET HELVACI: TEŞEKKÜR EDERİZ
Başkan her maddede genel kurula geleceğinin sözünü verdiği için kendi yolunu çizmiştir ve bundan sonra da genel kurula gelecektir. Başkana bir kez daha teşekkür ediyorum bizi bu sözleriyle rahatlattı ve başkana güvenimiz boş çıkmadı. Bu proje rakamsal olarak eksik olabilir ve daha fazla gelir elde edilebilir. Bunun için kurulacak komisyon ile en doğru yol da bulunabilir.

TANER AŞKIN: ACİL PARA LAZIM
Bu proje güzel bizim arazimizde de en doğru yol, ya TOKİ'ye takılmak ya Emlak Konut'a. Şu anda alınmış verilmiş bir şey yok. Bu proje doğru bir proje ancak iki olayda da zamana ihtiyacımız var. Ancak bu 5 senede değil minimum 8 senede olur. Paraların nereye konacağı önemli değil, önemli olan önce paralar gelsin. Bizim bugün nakit ihtiyacımız var.

İBRAHİM GÖKNAR: DOĞRU BİR PROJE
Niçin niye kavga ediyoruz ve Galatasaray olarak biz diyemiyoruz. Riva konusundaki sunum doğrudur tek taraflı bir sunumdur. Riva bizim için kurtuluş yolu. Niçin paylaşıyoruz. Benim projelerden çok, yarından çok, bugün ne durumdayız. Maalesef yanlışlarımız büyüyerek devam ediyor. Bu projeyi destekliyorum doğru proje gibi bu son şansımız. Yoksa Milan gibi Chelsea gibi yabancı bir ortağa kulübü devrederiz.
Etiketler Galatasaray, Chelsea, Spor, Milan
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN