Ariel Ortega

Fenerbahçe'ye ve Türk futboluna gelmiş en büyük yıldızların başında geliyordu Arjantinli Ariel Ortega...
Avrupa kariyeri pek parlak olmayan dünya yıldızı, Türkiye'ye yeni bir sayfa açmak için geldi...
Arjantin'in bir köyünden çıkan, Kültür seviyesi ve sosyalliği alt düzeyde olan bu yıldızı Fenerbahçe neden elinde tutamadı?
Maradona'nın formasını giyen, Arjantin Milli Takımının 10 numarası Fenerbahçe'de neden tutunamaz?
Avrupa'ya ısınamayan, tutunamayan bir yıldızı Türkiye'de de istemeyenler var mıydı?
Soyunma odasında hangi Fenerli Futbolcular Ortega'yı dövdü? Ortega ne istedi de yerine getirilmedi ve yıldız oyuncu küstürüldü?
Bütün bu soruların cevaplarına bakmadan önce Fenerbahçe kimi almış, kimi elinden kaçırmış...Kısaca bakalım.
Arnaldo Ariel Ortega 4 Mart 1974 tarihinde San Martín de doğdu, Arjantinli oyuncu El Burrito yani eşek sıpası lakabını taşıyor.Ortega'nın oyunu Çok hızlı ve teknik olmasından dolayı Maradona'nın velihatı olarak tanınır.
Ocak 1997 yılında İspanya'nın Valencia takımına gitti.Valenciada oynadığı dönemlerde pek başarılı bir performans gösteremedi. 1996-1997 sezonunu tamamladıktan sonra 1997-1998 sezonunun ortasında transfer oldu. İspanyada geçirdği dönem boyunca pek etkili olamamasına karşın 1998 Dünya kupası kadrosuna alınmasına engel olmadı.
Tartışılmaz tekniği ile 5-0 biten Jamaika maçında 4 gol atarak takımının galibiyetinde büyük rol oynadı.Çeyrek finalde Hollanda ile karşılaşan Arjantin 2-1 mağlup olup kupaya veda etmiştir.

Bu maçta Ortega'nın Van Der Sar a attığı kafa ve sonucunda aldığı kırmızı kart ile şöhretini zedelemiştir.

1998 yılında beklenmedik bir karar ile İtalya liginde küme düşmekte olan Sampdoria takımı ile anlaştı. İspanya'daki kötü performansının ardından İtalyada sampdoria takımında tekrar yıldızının parlıyacağını düşünür.
BİZE ULAŞIN