Mourinho'nun hayatı

Kendisine ‘Özel Birisi’ diyecek kadar ukala!

Futbol oynamayacak kadar yeteneksiz

Jesualdo’ya, “30 yıllık eşek, at olamadı” dedi

Liverpool’lu taraftarlara orta parmağını gösterdi

Basını, “Entelektüel Fahişeler” diye eleştirdi

Wenger’i "dikizci" diye suçladı

Real Madrid taraftarının yüzde 78’i istemedi

GALERİ DEVAM EDİYOR

Gazeteciyi, ''s.... git!'' diyerek otobüsten attı

Mafyayla evini gözetledi

F.Bahçe onun yerine Zico'yu aldı

G.Saray'a eşi yüzünden gelemedi

Paltosu açık artırmada 50 bin TL’ye satıldı.

Kanserli çocukların babası

BÖYLE BİR MOURINHO DOSYASI OKUMADINIZ
Dünya futbolunun en karizmatik teknik direktörü olarak kabul edilen 26 Ocak 1963 doğumlu Jose Mourinha, futbol dünyasında ‘Özel Birisi’ olarak adlandırılıyor.
Portekizli ünlü kaleci Jose Felix Mourinho’nun oğludur. Baba Mourinho; Belenenses ve Vitoria Setubal formaları giymiştir. Annesinin Maria Julia Mourinho’dur, ilkokul öğretmenidir. Setubal doğumludur. Amcası Setubal stadının yapımında çalışmıştır. 1974 yılında Salazar yönetimi yıkılınca aile tüm mal varlığını kaybetmiştir.
Annesi tarafından sürekli başarılı olması ve rekabetçi olması konusunda desteklendi. Çok popüler bir çocukluk geçirdi. Babasının oynadığı takımları rakip oyuncuların forvetlerini babası için analiz ediyordu.
Futbolcu olma konusunda babasının ayak izlerini takip etti. Belenenses genç takımına kayıt oldu. Babasının koçluk yaptığı Rio Ave takımına geçti. Belenenses ve Sesimbra’da oynadı fakat futbolcu olabilecek gücü, hızı ve yeteneği yoktu.
Futbolcu olamayacağını anlayınca antrenör olmak için çalışmalara başladı. Annesinin tüm karşı çıkmalarına rağmen Lizbon Teknik Üniversitesi’nin spor bilimleri akademisine kaydoldu. 5 yıllık eğitim sonrası beden eğitimi diploması aldı.
Koçluk dersleri aldığı sırada İngilizce’sini de geliştirdi. Bu arada motivasyon ve psikolojik teknikleriyle ilgili olarak kendi kendine eğitim veriyordu. Koçluk ile teorileri karşılaştırıyor, futbol antrenörü rolünü yeniden tanımlamak istiyordu.
Bir okulda antrenörlük yaparken doğduğu şehrin takımı Setubal’ın genç takımında 1990’ların teknik direktörlük yapmak için görevi kabul etti. Ardından Estrela Amadora’da yardımcı antrenörlük görevini kabul etti.
Hayatının şansını ise 1992 yılında yakaladı. Sporting Lizbon’un başına geçen Boby Robson’a hem çevirmen hem de yardımcı antrenörlük yapması için teklif getirildi. Teklifi kabul etti.
Yönetim Mourinho ile Robson’ın arasına mesafe koymak istedi ama genç teknik adam deneyimli İngiliz teknik adamın saygısını ve sevgisini kazanmayı başardı. Robson Sporting’ten kovulup, Porto’nun başına geçtiği zaman Mourinho’yu da yanında götürdü.
DİĞER
BİZE ULAŞIN