Ve Birleşmiş Milletler corona virüsüne karşı devrede! O robot...

Dünya çapında yayılım gösteren corona virüsü salgını ile mücadele hız kesmeden sürdürülürken, birebir etkili ilaç bulunana kadar süreci kolaylaştıracak önlemler araştırılmaya devam ediyor. Son olarak ise salgın sürecinde en çok risk altında olan doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarını rahatlatmak adına Ruanda Bilişim ve Yenilik Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'ndan flaş bir hamle geldi. İşte o proje... | Son dakika haberleri

Çin'de ortaya çıkıp ardından tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını yayılma hızı düşse de kişileri hasta etmeye ve can almaya devam ediyor.

GALERİ DEVAM EDİYOR

Bilim insanları ise virüse karşı aşı ve ilaç geliştirmek için ilk günden beri büyük bir gayret içerisinde. Dünya genelinde yaklaşık 4 milyon 300 bin insana bulaşan Covid-19 için henüz kesinleşmiş bir tedavi yöntemi yok.

Ancak virüsün vücuttaki yayılımına karşı yapılan çalışmalar neticesinde başarı sağlanmıştı. 300 bine yakın insanın ölümüne sebep olan virüsten korunmanın ise birçok yolu var.

Uzmanlar öncelikle kişilerin sosyal izolasyon ve mesafeye uydukları takdirde virüse yakalanma ihtimallerinin düşeceğinin altını çiziyor. Bunun yanı sıra güçlü bir bağışıklık sistemi de virüsten korunmak için olmazsa olmazlardan...

Virüse karşı savaşta aktif rol oynayan doktorlar, hemşireler ve birçok sağlık personeli ise koruyucu kıyafetler aracılığıyla izolasyonu sağlıyor ancak en ufak bir hata durumunda virüse yakalanma oranları bir hayli yüksek.

Ruanda Bilişim ve Yenilik Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) ortak çabalarının sonucu tedavi merkezlerinde yüksek teknolojili robotlar kullanacak.

Dakikada 50 ila 150 kişiyi tarayabilen, hasta odalarına yiyecek ve ilaç gönderebilen, veri yakalayabilen ve görevlileri tespit edilen anormallikler konusunda uyarabilen robotlar, virüs ile savaşta ön plana çıkacak.

Akazuba, Ikizere, Mwiza, Ngabo ve Urumuri adındaki beş robot Ruanda tedavi merkezlerinde corona virüsü ile savaşmak için kullanılacak.

Akıllı mobil robotlar ayrıca yüz tanıma, sıcaklık taraması, hastanın durumunu izleme ve hastaların tıbbi kayıtlarını tutma gibi işlevlere de sahip.

DOKTORLARIN GİREMEDİĞİ YERE ROBOTLAR GİRECEK

Robotların hizmet sunumunu hızlandıracağını ve sağlık çalışanlarının hayatlarını korumaya yardımcı olacağını söyleyen Sağlık Bakanı Ngamije Daniel, "Sağlık görevlileri, diğer şeylerin yanı sıra ilaç ve yemek vermek, testler yapmak için birçok kez hasta odasını ziyaret ediyorlar ve bu da virüse yakalanma risklerini artırıyor" dedi.

DİĞER
SON DAKİKA