Almanlar EURO 2024 için derbiyi fırsat bildi!

Türkiye Kupası'nda 2-2'nin rövanşında Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında Ülker Stadı'nda oynanan karşılaşma saha olayları nedeniyle hakem Mete Kalkavan tarafından tatil edilmişti. Türk futboluna yapılan bu 'kumpas' dış basında da geniş yankı buldu. Avrupa basını, Türk futboluna yapılan operasyonu sayfalarına taşırken özellikle Almanların 'ilginç' tavırları dikkat çekti. Başta Bild olmak üzere Alman basını manşetlerine taşıdığı olayları anlatırken bir süredir yaptıkları gibi 'Kara propaganda' yapmayı da ihmal etmediler. Bild, Kickers, Der Spiegel gibi gazeteler benzer hadiseler başka ülkelerde olduğunda az yer ayırdıkları haberleri, İstanbul'da yaşanınca manşetlerine taşıdılar.

GALERİ DEVAM EDİYOR

EYLÜL HAZIRLIĞI!
Alman basınının, Fenerbahçe-Beşiktaş maçında yaşananlara bu kadar 'yakın ilgi' duymasının altındaki en önemli sebep 2024 Avrupa Şampiyonası adaylığında rakibimiz olmaları. UEFA, Eylül ayında kazanan ülkeyi açıklayacak. Almanlar, bu açıklamaya kısa süre kala derbide yaşanan bu olayları gündemde tutarak adaylık sürecimizi baltalama peşindeler. Bild "İstanbul'da derbi skandalı. Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş başından vuruldu" ifadeleriyle okurlarına duyurdu. Der Spiegel "Türkiye'de şoke eden görüntüler" yazdı. Kickers ise "Güneş yaralandı, derbi yarıda kaldı" ifadesini kullandı.

SiDDET HER YERDE
Kadıköy'deki Beşiktaş-Fenerbahçe maçında yaşananlar Almanların, EURO 2024 malzemesi oldu. Ancak Almanlar da özellikle Nazi yandaşlarının hüküm sürdüğü tribünleriyle şiddetin merkezlerinden birisi. Sadece Almanya'da değil, gittikleri diğer ülkelerde de olay çıkarıyorlar.

OTOBÜS KURŞUNLAMA
2015 yılında Almanya Kupası'nda oynanan Arminia Bielefeld-Hertha Berlin maçında rakip takım otobüsüne silahlı saldırı düzenlendi. Cama kurşun isabet etti.

LEiPZiG-OSNABRÜCK
Beşiktaşlı Atınç Nukan'ın forma giydiği dönemde Red Bull Leipzig-Osnabrück maçında hakem Martin Petersen çakmakla yaralandı. Maç yarıda kaldı.

MEZAR BİLE KAZDILAR
Hamburg taraftarı, Bayern Münih'ten 6 gol yiyen futbolcularını tehdit ettiler. 'Vaktiniz doldu' pankartı asıp, sahaya mezar kazdılar. Oyuncular tedirgin oldu.

ARSENAL-KÖLN
Avrupa Ligi maçında Köln taraftarı İngiltere'yi birbirine kattı. Almanlar polis barikatlarını aşıp stat girip kapılarını kırdı. Tribünde de İngilizlere saldırdılar.

ALMANYA-UKRAYNA
EURO 2016'da Alman taraftarlar Ukrayna maçı öncesi rakip seyircilerle kavga etti. Lille şehrini çıkardıkları olaylarla yakıp yıktılar. Birçoğu sınırdışı edildi.

KiEL-SAiNT PAULi
İki takım taraftarları, futbolcular sahada ısınırken birbirlerine daldı. Maskeli holiganlar saha içine girip, meşalelerle bir süre birbirlerini kovaladı.

DİĞER
SON DAKİKA