Beşiktaş'a 168 milyon TL gelir!

Fenerbahçe'nin dün Medipol Başakşehir'e 2-1 mağlup olması sonrası şampiyonluk yolunda çok büyük bir avantaj elde eden Beşiktaş kupayı kaldırması halinde kasasını da dolduracak.

Sezona statsız başlayan ve bir taraftar da 'Feda' diyerek ekonomik bakımdan düzlüğe çıkmaya çalışan Beşiktaş 2015-16 sezonu şampiyonluğuna çok yakın!

Göreve gelirken kulübün içinde bulunduğu sıkıntıları bir bir atlatmayı başaran Fikret Orman yönetimi, siyah beyazlı ekibin şampiyonluğunu ilan etmesi durumunda ilk kez rahat nefes alacak.

Fakat bu büyük başarı öyle kuru kuruya geçiştirilecek türden değil!

Beşiktaş, şampiyon olması durumunda hem Türkiye Futbol Federasyonu'ndan hem de UEFA Şampiyonlar Ligi'nden hem de ürün satışından büyük bir kazanç elde edecek. Yani, yaklaşık 900 milyon TL borcu bulunan Beşiktaş'ın kasasına girecek meblağ 168 milyon lirayı aşacak!

Elde edilecek gelirin 90 milyonu lig şampiyonluğundan, 67 milyon lirası, Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan katılımdan, 10 milyon lirası da ürün satışından gelecek.

Şampiyonluk, Beşiktaş'ın elini elini UEFA karşısında da rahatlatacak. Geçtiğimiz sezon UEFA ile mali disiplin çerçevesinde bir anlaşma yapan Beşiktaş yönetimi, transfer alışverişinde aldığından çok oyuncu satmak zorunda olsa da şampiyonluk geliri sayesinde Kara Kartal transfer konusunda tahmin edilenden ok daha az bir sıkıntı yaşayacak.

İşte Beşiktaş'ın şampiyon olması halinde elde edeceği 168 milyon toplam gelirin detaylı dağılımı:

Şampiyonluk primi 17 Milyon TL

Başarı primi 36.6 Milyon TL

Süper Lig katılım payı 16 Milyon TL

Şampiyonluk payı 22 Milyon TL

BİZE ULAŞIN