Daum'dan Ersun Yanal yorumu!

Daha önce ülkemizde Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın teknik direktörülüğünü yapan Christoph Daum, sarı-lacivertlilerin son durumunu ve Ersun Yanal'ı değerlendirdi.

Alman teknik adam Sabah'a verdiği röportajda Fenerbahçe'yi ve Türk futbolcunu değerlendirdi. Daum Galatasaray'dan teklif aldığını doğrularken, çalıştığı en yetenekli futbolcuyu da açıkladı.

Türkiye'den yakın zamanda bir teklif aldınız mı?
Birçok kez ciddi teklifler geldi. Çoğu zaman masaya oturulup görüşmeler de gerçekleşti ama imza aşamasına gelinemedi.

Fenerbahçe'nin mevcut formunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aşırı derecede şaşırtıcı bir durum. Kadrodaki isimlere bakılırsa deneyimli, kaliteli, genç, aç ve yetenekli futbolcular var. Faktörler ne olursa bu Fenerbahçe'nin ligin zirvesinde yarışması en azından zorlaması gerekir.

Ama ligin ilk yarısında gördük ki futbolcular sahada bir birlik beraberlik yansıtamadı. Fenerbahçe ruhunu geri kazanmalıdır. Şu an önemli olan oynanan futbol degildir, toplanan puanlardır.

Bir an evvel Fenerbahçe'nin puan toplayarak yükselmesi gerekir. İşte ondan sonra oynanan futbola bakılır.

Fenerbahçe'nin küme düşmesine ihtimal veriyor musunuz?

Kesinlikle hayır!!

Ersun Yanal'ın oynattığı futbolu beğeniyor musunuz? Fenerbahçe puan tablosundaki mevcut pozisyonundan yukarı çıkmak için neler yapmalı?

Fenerbahçe'nin ne yapması gerektiğini açıklamak bana düşmez ve kimseye de bu konuda öncü olup öyle yapılsın, böyle yapılsın demem, diyemem, ki Fenerbahçe'nin başında Ersun Yanal gibi deneyimli ve başarılı, üst düzey bir teknik adam var.

Fenerbahçeliler ona güvensin, eminim pişman olmayacaklardır. Ersun Yanal ne yapması gerektiğini çok iyi biliyor.

Beşiktaş ve Fenerbahçe'de çalıştınız. Kendinizi hangi camiaya daha yakın hissediyorsunuz?

Her iki takım için de duygularım ve sevgim inanılmaz. Aşık olmuş olanlar bilir, bu da onun gibi bir şey. Bir aşık olan yine aşık olabilir. Hatta farklı şekillerde aynı seviyede bile sevebilir. Ne Beşiktaş'ı ne de Fenerbahçe'yi hiçbir zaman kalbimden silmeyeceğim.

Çok özel ve farklı camialar. Her iki camiada da farklı şeylere aşık oldum ve kalbim hala onlar için atıyor. Bu yüzdende ne takibi bıraktım ne de ikinci vatanım Türkiye'yi unuttum.

Galatasaray'dan hiç teklif aldınız mı?

Evet. Hatta görüşmeler oldukça ilerlemişti. Galatasaray yöneticileri ile final görüşmelerini evimde, oturma odasında yaptık. İki farklı dönemde Galatasaray'ın yoğun ilgisini ve teklifini gördüm.

Her iki dönemde de birden araya öyle teklifler girdi ki, ailemle görüşüp aldığım kararlar Galatasaray lehine olumlu sonuçlanmadı.

BİZE ULAŞIN